Suomen huoltovarmuus

On iso vitsi. Tyrnävällä paloi halli, jossa oli 4,2 miljoonaa kiloa perunaa. Miten vitussa tuommoinen on edes mahdollista??? Miten näitä rakennuksia suunnitellaan?.Koko tilan sato yhdessä rakemnuksessa? Olis nyt edes kaksi hallia niin jäis puolet myytäviksi.
10<50
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ole nyt hiljaa jo. Vakuutushan sen maksaa. Sitten maksut meillä muilla nousee.

Äänestä

Kaikki "munat" pitää saada yhteen koriin kuten esimerkiksi sähkön kanssa on käymässä. Se onkin kiva sitten kun kaikki on kiinni sähköstä, niin auton liikkuminen kun lähes kaikki muukin. Ja yksi kunnon katastrofi siihen infraan niin koko maa pysähtyy. Ja vaikka korjaukset saisivat sitä palautettua hinnat raketoisi järkyttäviin lukemiin. Mutta mieli onneksi lämmittää kehoa ja mm jääkylmää mökkiä kun tietää että ilmaston takia voi muutaman kk vähän kärsiä ja maksaa 1000% nousseita sähkölaskuja.

Äänestä
  • kyllä se niin on.. kerrostalossa ei voi itsenäisesti lämmittää. Eikä kukaan ole tulossa auttamaan ruoka loppuu kaupat menee kiinni

    Äänestä

Halleja oli kai 4, mutta niin lähellä toisiaan et kaikki paloi.

Äänestä
  • Laitoitko kalliilla bensalla vai millä?

    Äänestä

Kyllä on erinomaisen positiivista porukkaa näin aamusta🤣🤣🤣

Onko perunat, sipsit ja ranskikset loppu🤣

Sähkö on parasta mitä Suomelle on lähihistoriassa tullut. Se on Suomessa tehtyä enegiaa mikä työllistää. Sähköä saa tiukan paikan tullen tehtyä aggrekaatilla. Suomi olisi juuri nyt pahemmissa ongelmissa jos sähköön siirtyminen ei olisi näin pitkällä mitä nyt.

Öljyn ongelmat on nähty läpi historian, hinnat nousevat kriisien myötä joita joku muu aiheuttaa. Öljyntuottajamaiden OPEC on kartelli mutta se ei jostain sytstä näytä suomalaisia vaivaavan. Mutta jos joku muu toimija on Suomen sisällä kartelli niin hirveä haloo ja ihmisiä marssii kadulla.

Öljystä pitää päästä eroon, se on Suomen etu.

Äänestä
  • Milläs se aggrekaatti toimii jos polttoaineista luovutaan? Ja kaikillako on kotona moinen laite polttoaineita myöten? Hah

    Äänestä

Suomen huoltovarmuus.
On kesantopeltojen ja tukiaisten varassa.
Ei kannata mikäään yrittäminen Suomessa. Hallit kannattaa polttaa, kun on ensin saatu tukiaiset takentamiseen. Ja viljelyyn.
Vakuutusrahat täysiarvovakuutuksista ja vahingoista.
Käy huonompikin laatuinen perunakin, kun sitä on paljon, korkeampaan hintaan.
Onhan se verottajakin arvioinut kalleimman mukaan tuotannon. Tuotantokustannutset jättänyt ottamatta huomioon kokonaan.
Verottaja arvioi ruttotuotannon, josta verottaa.

Äänestä

Kaek män.

Suuri tulipalo 4 000 neliömetrin hallialueella Tyrnävällä – halleissa oli yli 4 miljoonaa kiloa perunaa | Pohjois-Pohjanmaa | Yle https://share.google/GIEygnwWjN1k11gUg

Äänestä
  • Näin pääsi käymään, varas jos käy niin se jättää aina jotain, mutta tuli vie kaiken.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

On iso vitsi. Tyrnävällä paloi halli, jossa oli 4,2 miljoonaa kiloa perunaa. Miten vitussa tuommoinen on edes mahdollista??? Miten näitä rakennuksia suunnitellaan?.Koko tilan sato yhdessä rakemnuksessa? Olis nyt edes kaksi hallia niin jäis puolet myytäviksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu