Olds seisoi talven pihalla, ja nyt ei laatikko toimi. Öljyt suodatin vaihdettu n. vuosi sitten, eikä mitään vuotoja ole. Vaihtokohta on siirtynyt n. 20km/h ylöspäin ja kick-Downissa on noin sekunnin kahden viive. Laatikko ei luista ja pintakaasulla ajaessa vaihdot osuu kohdalleen. Kick-Down vaijerin löysääminen ei muuta asiaa,eikä laatikon alipaine letkussa ei ole vuotoja. Vaikuttas, että öljynpaineet laatikossa ei ole riittävät (paskaa jossain ?) Voiko tehdä itse mitään, suodattimen vaihdon lisäksi. Laatikon avaamiseen ei rahkeet taida riittää.
TH350 - mikä mättää ?
Olds 88
52722
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
tarkista kuitenkin ensin öljypinta: parikymmentä km ajoa, tasaisella alustalla paikallaan käy kaikki vaihteet hitaasti läpi, jätä p:lle. katso mittatikusta.
jos kelvollista öljyä on riittävästi ja suodatin on auki ja oireet jatkuvat on aika kaivaa laatikko irti.
Ei kai se vaan ole diesel? Jos on, niin dieselin kaasuvivustossa oleva bensakoneen kaasua simuloiva alipainemodulaattorin alipainetta ohjaileva venttiili on herkkä vuotamaan. Syynä voi myös olla vuotava alipainemodulaattorin letku tai alipainemodulaattori itse.
Nyt vasta huomasin, että sanoit, että alipainevuotoja ei ole. Vaihdelaatikon paineita säätelee myös keskipakosäädin (governor), joka on häntäakselilla ison pyöreän kannen alla. Se saattaa olla jumiintunut. Tai sitten joku venttiilikoneiston luisteista.
Ihmeteltiin tuossa huonoa tyhjänkäyntiä kylmänä ja huomattiin, että imusarja falskaa. Sytkä lipsahti reilusti aikasellle ja työnsi perkeleesti painetta syyläriin. Kyllä laatikkoon menevässä letkussa kuitenkin imua on ja jakajan säädin toimii sillä alipaineella mikä sieltä tulee, mutta kuinka suuren alipaineen se laatikko sit tarvii ? Tuon keskipakosäätimen mä saan varmaan katsottua, mut noi laatikon virtausta ohjaavat venttiilit saa olla. Kasaamatta se jää. Kaverilta sais ihan ilmasiks kolmeportaisen TH200-laatikkon. Vaan eipä taida kannattaa laittaa sitä kasin ja lukon väliin. ja käykö se turbiini edes siihen ?
Laatikon alipainemodulaattori toimii suoraan imusarjan alipaineella (bensakoneessa).
Laatikon venttiilikoneiston avaamisessa alakautta on sekin inhottava puoli, että siellä on kuulia, jotka tippuvat koneistoa avattaessa. Olethan varmaan katsonut, ettei alipainemodulaattori vuoda, ts. ettei letkuun tule öljyä?
Jos kaverisi maksaa sinulle hiukan, voit ehkä ottaa TH200-laatikon vastaan. Siitä saa pihalle kukkaruukun jalan, kunhan laittaa siihen tukijalan siihen kytkinkopan "tyhjälle" puolelle. Älä ainakaan autoon ruuvaa sitä kiinni.
Miten muuten aikainen sytytys työntäisi painetta syyläriin?
Jos imusarjassa ei ole kunnon alipainetta, luulee modulaattori, että kiihdytät kaasu pohjassa ja vaihtaa isommalle vasta sen mukaan (eli myöhemmin).