Yasminit pilas kesän =(

Osaisko kukaan sanoa, kannattaako mun jatkaa vielä noitten pillereiden syömistä, kun oon nyt syöny niitä 3kk:tta, ja on ollu ihan hirveetä...

Loppukeväästä alotin ne, ja aika äkkiä huomasin, kuinka vihanen olin, suutun tosi helposti kavereille, poikaystävälle, vanhemmille ja muille. Baariin kun lähetään kavereitten kanssa, niin siinä kun on jonkun verran juonut, ni saan jonku ihme raivokohtauksen, suutun ja lähen kotiin, ei ollenkaan mun tapaista!

Seksiä ei pahemmin tee mieli, rinnat on välillä tosi arat, oudot asiat oksettaa, esim joku ruoka mistä oon ennen tykännyt... Pari päivää sitten menin töihin, ja matkalla näin linnun, jolla oli siivessä jotain vikaa, ja meinasin alkaa itkemään. Siis en mä todellakaan oikeasti näin herkkä ole, hyvä kun kerran pari vuodessa itken. Nykyään ei tarvii kun joku vähän surullisempi runo lukea, niin jo alan itkemään...

Eli kauan tätä pitää kestää? En haluaisi alottaa seuraavaa laattaa, mutta kai mä vielä yritän...
Ai niin, kuukautiskivut on ollu yhtä pahat kun ennenki, ellei jopa pahemmat, ja se oli se tärkein syy miksi alotin pillerit, että menkkakivut lieventyisivät =((

Missä vaiheessa vois olettaa että alun oireet menee pois? Ja milloin pitäisi kuukautiskipujen lievittyä, vai eikö niin käykkään kaikille? Kohta en enää jaksa, eikä jaksa kukaan muukaan muo!
71513
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Vaihda hyvä ihminen pillerimerkkiä, kaikki lääkkeet eivät vain sovi kaikille. Itse söin aikoinaan melianea joka tuotti minulle samankaltaista suuttumusta ja herkkyyttä jopa masennukseen asti ja vaihdoin yasmineen, joka taas minulle on ollut se oikea ratkaisu. Kivutkin lievenivät,mutta eivät toki ole kokonaan postuneet. Toki nuo oireet saattavat lieventyä ajan myötä, mutta itse söin melianea n. vuoden eikä mielialani muuttunut ainakaan paremmaksi..

Äänestä

Pillerit kannattaa pistää vaihtoon 3 kuukauden käytön jälkeen, mikäli sivuoireet eivät ole kadonneet. Sinun tapauksessasi näin näyttäisi käyneen. Varaapa siis aika lääkärille, niin pääset (toivottavasti) noista mielialojen heittelyistä.

Äänestä
  • Mitä sitä suotta itseään kiusaa. Toivotaan että se oikea pillerimerkki sieltä löytyy ja onhan niitä sitten muita vaihtoehtoja, esim. ehkäisyrengas mistä ei niin kovia sivuvaikutuksia pitäisi olla...Noh itse aloitan vasta kokeilun seuraavista menkoista, niin parempi olla hiljaa vielä, mutta pillerit ei meikäläiselle oikeen sopinut...alkoi olla jo avioero lähellä ;)

    Äänestä

juuri samantapasta juttua kun sulla. onneks ymmärsin vaihtaa ehkäisyrenkaaseen, mikä on tosi huippu juttu!

Äänestä

pillerit jos tuollaista tekevät.

Yksi kaveri sai pillerit aloitettuaan kauheita raivareita ja välillä taas mielettömiä itkupuuskia eikä menkkakivut mihinkään hävinneet.

Vaihtoehdoksi pillereille kannattaa harkita vaikkapa laastaria. Ainesosat imeytyvät ihon kautta mikä on huomattavasti ystävällisempi vaihtoehto omasta mielestäni.

Äänestä

Kannattaa kokeilla jotain muuta merkkiä, eri yhdistelmävaihtoehtoja on 6. Itse kokeilin niistä neljää erinäisten sivuvaikutusten saattelemana, lisäksi kuukautiskivut eivät pienentyneet yhdenkään aikana. Nyt päädyin hormonikierukkaan ja olen erittäin tyytyväinen alkuun.

Äänestä

voi minulla ihan samanlaista. tai oikeastaan ilman kiukunpuuskia..
aloitin tänään yasmineita sen 3kk viimeisien lätkän. en enää ota sitä merkkiä. haen reseptin johonkin toiseen. suunnilleen joka päivä minua itkettää aivan välillä ihan tietämättömästäkin syystä :o poikakaverinikin jo hieman ihmettelee että mikä minua aina välillä niin itkettää, koita siinä selittää että kaikki on ihan hyvin oikeasti, minua vain itkettää.. :/
toivottavasti joku muu mmerkki sitten olisi parempi!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Marru kirjoitti:

Osaisko kukaan sanoa, kannattaako mun jatkaa vielä noitten pillereiden syömistä, kun oon nyt syöny niitä 3kk:tta, ja on ollu ihan hirveetä...

Loppukeväästä alotin ne, ja aika äkkiä huomasin, kuinka vihanen olin, suutun tosi helposti kavereille, poikaystävälle, vanhemmille ja muille. Baariin kun lähetään kavereitten kanssa, niin siinä kun on jonkun verran juonut, ni saan jonku ihme raivokohtauksen, suutun ja lähen kotiin, ei ollenkaan mun tapaista!

Seksiä ei pahemmin tee mieli, rinnat on välillä tosi arat, oudot asiat oksettaa, esim joku ruoka mistä oon ennen tykännyt... Pari päivää sitten menin töihin, ja matkalla näin linnun, jolla oli siivessä jotain vikaa, ja meinasin alkaa itkemään. Siis en mä todellakaan oikeasti näin herkkä ole, hyvä kun kerran pari vuodessa itken. Nykyään ei tarvii kun joku vähän surullisempi runo lukea, niin jo alan itkemään...

Eli kauan tätä pitää kestää? En haluaisi alottaa seuraavaa laattaa, mutta kai mä vielä yritän...
Ai niin, kuukautiskivut on ollu yhtä pahat kun ennenki, ellei jopa pahemmat, ja se oli se tärkein syy miksi alotin pillerit, että menkkakivut lieventyisivät =((

Missä vaiheessa vois olettaa että alun oireet menee pois? Ja milloin pitäisi kuukautiskipujen lievittyä, vai eikö niin käykkään kaikille? Kohta en enää jaksa, eikä jaksa kukaan muukaan muo!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu