Jumalaan, ylistävätkö kuolleet Jumalaa lauluin ja rukouksin tuonelassa?
Panevatko tuonelassa olevat
toivonsa
22800
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Luuk 16:23 "23. Ja kun hän nosti silmänsä tuonelassa, vaivoissa ollessaan, näki hän kaukana Aabrahamin ja Lasaruksen hänen helmassaan. "
Raamatussa kerrotaan ihmisen olemus hyvin tarkasti, joten voimme erehtymättömästi ymmärtää lainaamasi Luuk 16:23 kuvaukseksi.
Saarnaaja kertoo, että kuolleet eivät tiedä mitään, kuolleet eivät ajattele eivätkä suunnittele.
alla ei, sanoo Saarnaaja.
Saarn.9:
>>2. Kaikkea voi tapahtua kaikille. Sama kohtalo on vanhurskaalla ja jumalattomalla, hyvällä, puhtaalla ja saastaisella, uhraajalla ja uhraamattomalla; hyvän käy niinkuin syntisenkin, vannojan niinkuin valaa pelkäävänkin.
3. Se on onnettomuus kaikessa, mitä tapahtuu auringon alla, että kaikilla on sama kohtalo, ja myös se, että ihmislasten sydän on täynnä pahaa ja että mielettömyys on heillä sydämessä heidän elinaikansa; ja senjälkeen - vainajien tykö!
4. Onhan sillä, jonka vielä on suotu olla kaikkien eläväin seurassa, toivoa. Sillä elävä koira on parempi kuin kuollut leijona.
5. Sillä elävät tietävät, että heidän on kuoltava, mutta kuolleet eivät tiedä mitään, eikä heillä ole paikkaa, vaan heidän muistonsa on unhotettu.
6. Myös heidän rakkautensa, vihansa ja intohimonsa on jo aikoja mennyt, eikä heillä ole milloinkaan enää osaa missään, mitä tapahtuu auringon alla.>9. Nauti elämää vaimon kanssa, jota rakastat, kaikkina turhan elämäsi päivinä, jotka Jumala on sinulle antanut auringon alla - kaikkina turhina päivinäsi, sillä se on sinun osasi elämässä ja vaivannäössäsi, jolla vaivaat itseäsi auringon alla.
10. Tee kaikki, mitä voimallasi tehdyksi saat, sillä ei ole tekoa, ei ajatusta, ei tietoa eikä viisautta tuonelassa, jonne olet menevä.
11. Taas minä tulin näkemään auringon alla, että ei ole juoksu nopsain vallassa, ei sota urhojen, ei leipä viisaitten, ei rikkaus ymmärtäväisten eikä suosio taitavain vallassa, vaan aika ja kohtalo kohtaa kaikkia.
12. Sillä ei ihminen tiedä aikaansa, niinkuin eivät kalatkaan, jotka tarttuvat pahaan verkkoon, eivätkä linnut, jotka käyvät kiinni paulaan; niinkuin ne, niin pyydystetään ihmislapsetkin pahana aikana, joka yllättää heidät äkisti.
Jeesus meni kuolemansa jälkeen tuonelaan julistamaan evankeliumia. Nooan aikuiset lapset, aikuiset, vanhukset olivat tuonelassa?
1. Sam. 2:6
Herra antaa kuoleman ja antaa elämän, hän vie alas tuonelaan ja tuo ylös jälleen
"6. Herra antaa kuoleman ja antaa elämän, hän vie alas tuonelaan ja tuo ylös jälleen." 1.Samuel 2:6
Psalmit 104:29,30
"29. Sinä peität kasvosi, ja ne peljästyvät, sinä otat pois niiden hengen, ne kuolevat ja palajavat tomuun jälleen.
30. Sinä lähetät henkesi, ja ne luodaan"
Tuo ylös ylösnousemuksessa
"14. Mutta sen minä sinulle tunnustan, että minä sitä tietä vaeltaen, jota he lahkoksi sanovat, niin palvelen isieni Jumalaa, että minä uskon kaiken, mitä on kirjoitettuna laissa ja profeetoissa,
15. ja pidän sen toivon Jumalaan, että on oleva ylösnousemus, jota nämä itsekin odottavat, sekä vanhurskasten että vääräin.
16. Sentähden minä myös ahkeroitsen, että minulla aina olisi loukkaamaton omatunto Jumalan ja ihmisten edessä. " Apost.24:14-16
http://raamattu.uskonkirjat.net/servlet/biblesite.Bible?formname=search&formrnd=1123008336567&search=tuonela*&rng=0&submit1=Hae&ref=Room. 5&ctx=0&mod1=FinPR&mod2=&mod3=
->ELÄVÄ SIELU MUODOSTUU VASTA SITTEN, KUN:
1.Moos.2:7
"7. Silloin Herra Jumala teki maan tomusta ihmisen ja puhalsi hänen sieramiinsa elämän hengen, ja niin ihmisestä tuli elävä sielu."
1.Korint.15:45
"45. Niin on myös kirjoitettu: "Ensimmäisestä ihmisestä, Aadamista, tuli elävä sielu"; viimeisestä Aadamista tuli eläväksitekevä henki*. "
*("18. Sillä myös Kristus kärsi kerran kuoleman syntien tähden, vanhurskas vääräin puolesta, johdattaaksensa meidät Jumalan tykö; hän, joka tosin kuoletettiin lihassa, mutta tehtiin eläväksi hengessä")
-> JA VASTAAVASTI SIELU KUOLEE, KUN ELÄMÄÄ YLLÄPITÄVÄ VOIMA KATOAA SOLUISTA IHMISEN KUOLLESSA:
Psalmit 104:29,30
"29. Sinä peität kasvosi, ja ne peljästyvät, sinä otat pois niiden hengen, ne kuolevat ja palajavat tomuun jälleen.
30. Sinä lähetät henkesi, ja ne luodaan; ja sinä uudistat maan muodon"
"4. Kun hänen henkensä lähtee hänestä, niin hän tulee maaksi jälleen; sinä päivänä hänen hankkeensa[ajatuksensa] raukeavat tyhjiin." Psalmit 146:4
"7. Ja tomu palajaa maahan, niinkuin on ollutkin, ja henki palajaa Jumalan tykö, joka sen on antanutkin." Saarn.12:7
"46. Ja Jeesus huusi suurella äänellä ja sanoi: "Isä, sinun käsiisi minä annan henkeni". Ja sen sanottuaan hän antoi henkensä." Luuk.23:46
- - -
->KUOLLEET EIVÄT TIEDÄ MITÄÄN, EI AJATUSTA, EI TIETOA:
Saarn.9:5,10
"5. Sillä elävät tietävät, että heidän on kuoltava, mutta kuolleet eivät tiedä mitään, eikä heillä ole paikkaa,
10. Tee kaikki, mitä voimallasi tehdyksi saat, sillä ei ole tekoa, ei ajatusta, ei tietoa eikä viisautta tuonelassa, jonne olet menevä."
Psalmit 115:17
"17. Eivät kuolleet ylistä Herraa, ei kukaan hiljaisuuteen astuneista."
Psalmit 6:2-4
"2. Herra, älä rankaise minua vihassasi, älä kiivastuksessasi minua kurita.
3. Herra, armahda minua, sillä minä olen näännyksissä; paranna minut, Herra, sillä minun luuni ovat peljästyneet,
4. ja minun sieluni on kovin peljästynyt. Voi, Herra, kuinka kauan?
5. Käänny, Herra, vapahda minun sieluni, pelasta minut armosi tähden.
6. Sillä kuolemassa ei sinua muisteta; kuka ylistää sinua tuonelassa?"
Jesaja 38:18
"18. Sillä ei tuonela sinua kiitä, ei kuolema sinua ylistä; eivät hautaan vaipuneet pane sinun totuuteesi toivoansa."
- - -
->ELÄMÄ JA KUOLEMA ON TOISTENSA VASTAKOHTIA, KUOLEMA ON RANGAISTUS TOTTELEMATTOMUUDESTA:
>5.Moos.30:15-20
"15. Katso, minä panen tänä päivänä sinun eteesi elämän ja hyvän, kuoleman ja pahan,
16. kun minä tänä päivänä käsken sinua rakastamaan Herraa, sinun Jumalaasi, ja vaeltamaan hänen teitänsä ja noudattamaan hänen käskyjänsä, säädöksiänsä ja oikeuksiansa, että eläisit ja lisääntyisit ja että Herra, sinun Jumalasi, siunaisi sinua siinä maassa, jota menet ottamaan omaksesi.
17. Mutta jos sinun sydämesi kääntyy pois etkä tottele, vaan annat vietellä itsesi kumartamaan muita jumalia ja palvelemaan niitä,
18. niin minä julistan teille tänä päivänä, että te totisesti hukutte; te ette kauan elä siinä maassa, johon sinä menet Jordanin yli, ottamaan sen omaksesi.
19. Minä otan tänä päivänä taivaan ja maan todistajiksi teitä vastaan, että minä olen pannut sinun eteesi elämän ja kuoleman, siunauksen ja kirouksen. Niin valitse siis elämä, että sinä ja sinun jälkeläisesi eläisitte.
20. Rakasta Herraa, sinun Jumalaasi, kuule hänen ääntänsä ja riipu hänessä kiinni, sillä siinä on sinun elämäsi ja pitkä ikäsi, ja niin sinä saat asua siinä maassa, jonka Herra sinun isillesi, Aabrahamille, Iisakille ja Jaakobille, vannotulla valalla on luvannut heille antaa."
>Room.6:23
"23. Sillä synnin palkka on kuolema, mutta Jumalan armolahja on iankaikkinen elämä Kristuksessa Jeesuksessa, meidän Herrassamme."
1.Moos.2:17
"17. mutta hyvän- ja pahantiedon puusta älä syö, sillä sinä päivänä, jona sinä siitä syöt, pitää sinun kuolemalla kuoleman"."
"19. Otsasi hiessä sinun pitää syömän leipäsi, kunnes tulet maaksi jälleen, sillä siitä sinä olet otettu. Sillä maasta sinä olet, ja maaksi pitää sinun jälleen tuleman.""1.Moos.3:19
Jaak.1:14,15
"14. Vaan jokaista kiusaa hänen oma himonsa, joka häntä vetää ja houkuttelee;
15. kun sitten himo on tullut raskaaksi, synnyttää se synnin, mutta kun synti on täytetty, synnyttää se kuoleman."
Room.5:12
"12. Sentähden, niinkuin yhden ihmisen kautta synti tuli maailmaan, ja synnin kautta kuolema, niin kuolema on tullut kaikkien ihmisten osaksi, koska kaikki ovat syntiä tehneet"
Hesekiel 18:19
"19. Ja vielä te kysytte: 'Minkätähden ei poika kanna isän syntivelkaa?' Kun poika on tehnyt oikeuden ja vanhurskauden, noudattanut kaikkia minun käskyjäni ja tehnyt niitten mukaan, hän totisesti saa elää. Se sielu, joka syntiä tekee - sen on kuoltava."
- - -
->IHMISELLÄ EI KUOLLESSAAN OLE ETUA ELÄIMEEN NÄHDEN:
Saarn.3:19
"19. Sillä ihmislasten käy niinkuin eläintenkin; sama on kumpienkin kohtalo. Niinkuin toiset kuolevat, niin toisetkin kuolevat; yhtäläinen henki on kaikilla. Ihmisillä ei ole mitään etua eläinten edellä, sillä kaikki on turhuutta."
- - -
-> IHMISEN KUOLLESSA KUOLEE MYÖS SIELU:
Hesekiel 18:4
"4. Katso, kaikki sielut ovat minun: niinkuin isän sielu, niin pojankin sielu - ne ovat minun. Se sielu, joka syntiä tekee - sen on kuoltava."
Psalmit 56:13
"13. Minulla on lupaus täytettävänä sinulle, Jumala; minä maksan sinulle kiitosuhrit.
14. Sillä sinä pelastit minun sieluni kuolemasta, minun jalkani kompastumasta, että minä vaeltaisin Jumalan edessä, eläväin valkeudessa"
Psalmit 33:18,19
"18. Katso, Herran silmä valvoo niitä, jotka häntä pelkäävät ja panevat toivonsa hänen laupeuteensa,
19. pelastaaksensa heidän sielunsa kuolemasta, elättääksensä heitä nälän aikana."
Jaak.5:19,20
"20. niin tietäkää, että joka palauttaa syntisen hänen eksymyksensä tieltä, se pelastaa hänen sielunsa kuolemasta ja peittää syntien paljouden."
Jesaja 53:12
"12. Sentähden minä jaan hänelle osan suurten joukossa, ja väkevien kanssa hän saalista jakaa; sillä hän antoi sielunsa alttiiksi kuolemaan, ja hänet luettiin pahantekijäin joukkoon, hän kantoi monien synnit, ja hän rukoili pahantekijäin puolesta"
"38. Silloin hän sanoi heille: "Minun sieluni on syvästi murheellinen, kuolemaan asti; olkaa tässä ja valvokaa minun kanssani"" Matteus 26:38
Hesekiel 13:19
"19. Ja te häpäisette minut kansani edessä muutamista ohrakourallisista ja leipäpalasista, kun kuoletatte sieluja, joiden ei olisi kuoltava, ja annatte elää sielujen, jotka eivät saisi elää; kun valhettelette minun kansalleni, joka kuuntelee valhetta."
Miksi Jeesus kävi tuonelassa kuolemansa jälkeen.?
Hän saarnasi vankeudessa oleville hengille.
1. Piet. 3:19
jossa hän myös meni pois ja saarnasi vankeudessa oleville hengille
1. Piet. 4:6
Sillä sitä varten kuolleillekin on julistettu evankeliumi, että he tosin olisivat tuomitut lihassa niinkuin ihmiset, mutta että heillä hengessä olisi elämä, niinkuin Jumala elää.
Maanjäristyksessä, kun maa avaa kitansa, ja jos ihminen seisoo tai istuu maanrepeämän kohdalla, hän syöksyy elävänä alas tuonelaan, sillä maanrepeämästä tulee hänen hautansa.
Tuonela on ihmiskunnan yhteinen hauta.
Vertaa:
"11. Ja minä näin suuren, valkean valtaistuimen ja sillä istuvaisen, jonka kasvoja maa ja taivas pakenivat, eikä niille sijaa löytynyt.
12. Ja minä näin kuolleet, suuret ja pienet, seisomassa valtaistuimen edessä, ja kirjat avattiin; ja avattiin toinen kirja, joka on elämän kirja; ja kuolleet tuomittiin sen perusteella, mitä kirjoihin oli kirjoitettu, tekojensa mukaan.
13. Ja meri antoi ne kuolleet, jotka siinä olivat, ja Kuolema ja Tuonela antoivat ne kuolleet, jotka niissä olivat, ja heidät tuomittiin, kukin tekojensa mukaan.
14. Ja Kuolema ja Tuonela [helvetti, VKR] heitettiin tuliseen järveen. Tämä on toinen kuolema, tulinen järvi.
15. Ja joka ei ollut elämän kirjaan kirjoitettu, se heitettiin tuliseen järveen. " Ilm.20:11-15
>>6. Sillä sitä varten kuolleillekin on julistettu evankeliumi, että he tosin olisivat tuomitut lihassa niinkuin ihmiset, mutta että heillä hengessä olisi elämä, niinkuin Jumala elää.>1. Ja Jumala on eläviksi tehnyt teidät, jotka olitte kuolleet rikoksiinne ja synteihinne,
2. joissa te ennen vaelsitte tämän maailman menon mukaan, ilmavallan hallitsijan, sen hengen hallitsijan, mukaan, joka nyt tekee työtään tottelemattomuuden lapsissa,
3. joiden joukossa mekin kaikki ennen vaelsimme lihamme himoissa, noudattaen lihan ja ajatusten mielitekoja, ja olimme luonnostamme vihan lapsia niinkuin muutkin;>21. Ja eräs toinen hänen opetuslapsistaan sanoi hänelle: "Herra, salli minun ensin käydä hautaamassa isäni".
22. Mutta Jeesus sanoi hänelle: "Seuraa sinä minua, ja anna kuolleitten haudata kuolleensa".>6. mutta hekumoitseva on jo eläessään kuollut.
>>Hän saarnasi vankeudessa oleville hengille.
1. Piet. 3:19 "19. ...saarnasi vankeudessa oleville hengille,
20. jotka muinoin eivät olleet kuuliaiset, kun Jumalan pitkämielisyys odotti Nooan päivinä, silloin kun valmistettiin arkkia, jossa vain muutamat, se on kahdeksan sielua, pelastuivat veden kautta." 1.Piet.3:19-20
>"4. Sillä ei Jumala säästänyt enkeleitä, jotka syntiä tekivät, vaan syöksi heidät syvyyteen, pimeyden kuiluihin, ja hylkäsi heidät tuomiota varten säilytettäviksi." 2.Piet.2:4
>"6. ja että hän ne enkelit, jotka eivät säilyttäneet valta-asemaansa, vaan jättivät oman asumuksensa, pani pimeyteen iankaikkisissa kahleissa säilytettäviksi suuren päivän tuomioon;" Juud.6
siellä osassa, jonne rikas mies joutui, koska siellä on tulta ja jano..
Yksi mies näytti joku vuosi sitten yhtä aikakauslehteä, jossa kerrottiin, että Venäjällä olisi porattu maapallon kiinteän osan läpi ja
reikään olisi lasketti mikrofoni, joka tallensi maan sisältä kuuluvia ääniä...kovasti oli kauhituttu, kun tietokoneanalyysin keinoin äänet osoittautuvat ihmisten kirkumiseksi, itkuksi ja avunhuudoiksi...Tli mieleen sana Lk 16. luvun lopusta, jossa rikas mies koki tuskaa liekeissä ja huusi Aabrahamia avuksi...ei sillä puolella ainakaan lauleta...VT:n mukaan, kun Saul noitavaimon kautta nostatti Samuelin hengen tuonelasta, Samuel pahoitteli, että hänen untaan häiritään,,,olisiko niin, Jumala tietää, että siellä on rauha ja lepo..hiljaista odotusta, mutta pelastusvarmuus....Jeesus armahda ja pelasta vielä monia, etteivät joutisi tuohon kauheaan vaivaan ja janoon,,,tuonelan tuleen!
alkup.raimo kirjoitti:
" Saul noitavaimon kautta nostatti Samuelin hengen tuonelasta, Samuel pahoitteli, että hänen untaan häiritään"
Tarkoitat siis, että noitavaimo olisi voimakkaampi kuin Jumala?
Olisiko Jumala, joka tuomitsi noidat ja meediot, ja joka oli hylännyt Saulin, sallinut uskollisen palvelijansa Samuelin olla Saatanan välikappale?
ET siis lukenut tätä lainkaan
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000217&posting=22000000009779753
koska viittaat edelleenkin:
"etteivät joutisi tuohon kauheaan vaivaan ja janoon,,,tuonelan tuleen!" kirjoitti alkup.raimo
on kirjoitettu: Saul meni noitavaimon tykö Een Doriin ja noidalla oli vallassan vainaja- ja tietäjähenki. Asia oli kiellettyä toimintaa ja Saul oli toimittanut vainaja- ja tietäjähenkien manaajat pois maastaan. Kun Jumala ei vastannut enää Saulin rukouksiin, hän tkeytyi tuntemattomaksi ja meni Een Dorin noidan tykö ja pyysi tätä nostattamaan tuonelasta Samuelin hengen.. Kyllä Jumala myös salli niin tapahtua!
Olihan Ahabinkin aikana kaikki muut profeetat Miikaa lukuunottamatta "valheen hengessä" ja Jumala itse antoi luvan valheen hengelle mennä kaikkiin muihin profeettoihin! Antoihan Jumala luvan saatanallekin nostaa myrsky ja surmata Jobin lapset ym...Paha voi palvella Jumalan suunnitelmia...rukouksemme olkoon, koska emme tiedä, mitä Jumala ja paha on meistä keskustellut, että saisimme olla Krisuksen veren ja haavojen suojassa!
on tulta, koska rikas mies sanoi: "liekissä"
et siis lukenut kirjoitustani Hengessä...eihän siinä mistään tulijärvestä sanottu!!!!!
tiedän ,että ero on valtaise, kun väärässä paikassa lukee.
Olisinpa älynnyt lukea helluntaissa, vaan teen parannuksen ja jätän kirkon ja liityn oikeaoppisiis.
Hyvä Rami, täysin olet oikeassa tähän asti, siis odotankin jatkoa sinulta.......Ola
..herra antakoot:
Siis Jumalan tahto tapahtuu usein toista tietä kuin odotamme...kukapa olisi uskonut esim, jos 1600-luvun puolivälissä kun suomalaisia oli n. 500 000 ja pappiloissa koerttia lyötiin, tanssittiin ja juopoteltiin, että sadan vuoden päästä suomalaisten väkiluku olisi enää n. 250 000---v-sanaa käytettiin kansan suussa railakkasti ja muutenkin kiroiltiin..kirottiin sitä äitiemme ruumiinosaa, jonka kautta olemme elämään syntyneet..kirottiin siis elämää ja kirous toimi...tai oikeastaan jumala alkoi ravistella kansaa ja niin tuli vaikeat ajat..katovuoden ja nälkä, johon kuoli tuhansia...sitten suuri Pohjan sota ja isovihan aika, jolloin taas kuoli tuhansia..sitten hävityn sodan seurauksena sotavenkeus tuhansille...mutta Siperiassa tulikin hewrätys ja monet palasivat uskovaisina.. siis ankaran kurituksen kautta Suomi heräsi...kaikki kirkon piirissä toimineet herätysliikkeet ovat tuon ajan herätyksen perua...Entä nyt...mitä Jumala on suunnitellut...Isä rakastaa homoilevaa kansaamme vielä..elintason tähden ylpeää ja moraalitonta kansaa...mutta tuleeko miehitys..tuleeko itänaapuri Jumalan ruoskana...nälkä rutto ja miekka...ja vain niiden kautta nöyrtyminen parannukseen...taas ovat venäläisten "tiedustelulennot" alkaneet...Jumala armahda meitä!
älä hylkää armoa, johon sinut on kasteessa jo
kerran liitetty...lapsena saamaasi kastetta älä mitätöi, koska siinä jo otettiin pois kaikki syntisi...kun teet parannuksen..oikean parannuksen,,,kasteessa annettu Jeesus-puku puetaan yllesi ja sen puhtaammaksi et koskaan voi tulla Jumalan edessä...anna siis pestä pois syntisi.. Jeesuksen verellä, vedellä ja Pyhän hengen tulella...joko on sydämesi Pyhän Hengen vaikuttaman sukon kautta puhdistettu, jotta jalo öljy voisi sen täyttää...Pyhä Henki voisi täyttää ja vuotaa jopa ylitse...ole siis aralla tunnolla, jos jätät kirkon,,,älä jätä armoa!
Jeesus sinua siunatkoot!
Minä jätän kirkon joskus myöhemmin..koska sen kautta vielä voi kutsua luterilaisia parannukseen, jota valtaosa ei ole koskaan tehnyt...kastettu ovat, mutta parannus puuttuu...rukoilkaamme heidän puolestaan, että jumala kirkastaisi totuuden, Jeesuksessa!