Haluttomuutta pillereiden takia?!

Oletteko naiset huomanneet, että e-pillereiden käyttö olisi jotenkin vähentänyt seksuaalista halukkuuttanne?

Minulla on ollut vähän tätä ongelmaa... ja luulen sen johtuvan pillereistä. Tai en sanoisi sitä aina haluttomuudeksikaan... vaan ehkä paremminkin kyvykkyydeksi. Nimittäin en enää kostu samalla tavalla kuin joskus aikoinaan kun en käyttänyt pillereitä. Silloin seksi oli aina kivutonta ja nautinnollista, mutta nykyään kärsin monesti tuosta "kuivuudesta". Voisikohan se johtua pillereistä?

Olen myös potenut monen monituista hiivaa... lieneekö siihenkin selitys pillereissä...? Käyttämäni merkki on Harmonet.
6597
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Täsmälleen näin...

Äänestä

E-pillerithän saattavat kuivattaa limakalvoja, joten on täysin mahdollista, ettet kostu tarpeeksi yhdyntää varten. Itse huomaan lähinnä talvisin, etten kostu tarpeeksi. Onneksi liukuvoiteet on keksitty, ei kenenkään tarvi kärsiä yhdynnästä. Jos liukuvoidetta ei löydy, voi käyttää myös hajusteetonta perusvoidetta.

Äänestä

halut meni yasmineista, samoin mä myös kuivuin kesken! mieli teki (pari kertaa kk) mutta homma meni jokakerta pieleen kun ei sit saatukkaa sitä sisälle, paikat kuivahti!!! meni sit perseelleen koko homma eikä koko seksi enää kiinnostanu.


Nyt on nuvaring ollu käytössä puolvuotta eikä oo tällästä ongelmaa esiintynyt. ainaka mulla

Äänestä

Limakalvot menivät huonoon kuntoon ja myös haluttomuutta esiintyi niin Harmonetteja kuin Yasminejakin käyttäessäni. Osittain tuo haluttomuus johtui varmaan juuri tuosta limakalvojen huonosta kunnosta = kivuliaat ja lopulta mahdottomaksi käyneet yhdynnät. Oli miten oli, pillereillä oli selkeä yhteys tuohon haluttomuuteen...halut ovat onneksi palanneet pikku hiljaa lopetuksen jälkeen.

Mitä tulee tuhon liukuvoiteeseen, niin sekään ei välttämättä tuo aina ratkaisua ongelmiin. Limakalvot ovat saattaneet mennä sen verran huonoon kuntoon (lähinnä ohentuneet) ettei ylimääräisestä kostudesta ole enää mitään apua ja toisaalta kivuliaiden yhdyntöjen ongelma ei välttämättä ole kosteuden puutteessa vaan siinä, että limakalvot on muuten huonossa kunnossa.

Äänestä

..että halut vähänevät kaikista merkeistä hieman. ainakin lukemani perusteella. itselläni meliane ja nyt on halut päässeet taas valloilleen lopettamisen jälkeen:)

Äänestä

Hei! Kopsaan tähän osan toiseen viestiin kirjoittamastani tekstistä koskien liki samaa aihetta.

Hei!

Söin pillereitä n. 10 vuotta, ja totesin nuo samat oireet muutama vuosi sitten. Siinä sitten kärsittiin miehen kanssa mun haluttomuudesta, kiukkuisuudesta jne. Tämän vuoden alussa en sitten enää ostanut pillereitä, ja kaikki on muuttunut. Seksi tuntuu mahtavalta ja halu siihen on lisääntynyt, ennen n. kerran kk, nyt pari kertaa viikossa.

Ennen niin säännölliset menkat eivät tulleetkaan säännöllisesti. Normaalivuodon jälkeen oli parin viikon kuivakausi (heti pillereiden lopettamisesta) ja sen jälkeen muutaman päivän vuoto ja sitten lähes normalisoitui. Nyt jälleen menkkoja odottelen alkavaksi, edellisistä n. 5vkoa. Mutta en huolehdi, ehkäisystä on huolehdittu kondomein. Lisäksi asiaan liittyy se, että mieheni lääkitys vähentää raskauden mahdollisuutta (tuhoaa siittiöitä).

Itsestäni huomaan olevani "tunteikkaampi", herkempi mutta myös jollakin ihanalla tavalla kamalan normaali. Tuntuu kuin olisin elänyt jossakin sumupilvessä viimeiset vuodet.

Aivan alkuun söin Minulet-merkkisiä pillereitä muutaman vuoden, mutta halusin vaihtaa ne. Sain jonkin uuden reseptin (en nyt muista nimeä, olisiko ollut Mercilon?) mutta ne eivät todellakaan sopineet ja sitten lääkäri vaihtoi ne Harmonet-merkkisiin. Niitä sitten olen popsinut viimeiset vuodet.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kokemuksia kaipaava rouva kirjoitti:

Oletteko naiset huomanneet, että e-pillereiden käyttö olisi jotenkin vähentänyt seksuaalista halukkuuttanne?

Minulla on ollut vähän tätä ongelmaa... ja luulen sen johtuvan pillereistä. Tai en sanoisi sitä aina haluttomuudeksikaan... vaan ehkä paremminkin kyvykkyydeksi. Nimittäin en enää kostu samalla tavalla kuin joskus aikoinaan kun en käyttänyt pillereitä. Silloin seksi oli aina kivutonta ja nautinnollista, mutta nykyään kärsin monesti tuosta "kuivuudesta". Voisikohan se johtua pillereistä?

Olen myös potenut monen monituista hiivaa... lieneekö siihenkin selitys pillereissä...? Käyttämäni merkki on Harmonet.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu