Ovatko nämä kuskit jotenkin älyllisesti vajavaisia jotka ajavat aina hirveällä kiihdytyksellä kaasu pohjassa punaisiin valoihin edellisestä risteyksestä tms? En kerta kaikkiaan ymmärrä. Ajan itsekin aina vauhdikkaasti "hienoista ylinopeutta" mutta jos jo KAUKAA hahmotan tilanteen seuraavassa risteyksessä (valot vaihtuvat juuri punaisiksi horisontissa) ni onhan se ny päivänselvää, että kannattaa mieluummin rauhassa moottorijarrutella ja tulla hitaasti. Teen näin aina ja lähes yhtä aina viereisellä kaistalla mennään viuhuen ohi ja sitten liinat kiinni. Onpa joskus jopa ohitettukin väärältä puolelta ja töksäytetty eteen.
Eli oma diagnoosini on, että ko. hlöt eivät hahmota kokonaisuuksia eivätkä pysty rakentamaan kuvaa kokonaistilanteesta.
Eli oma diagnoosini on, että ko. hlöt eivät hahmota kokonaisuuksia eivätkä pysty rakentamaan kuvaa kokonaistilanteesta.
Vastaukset 16
Vanhimmat
"...hlöt eivät hahmota kokonaisuuksia eivätkä pysty rakentamaan kuvaa kokonaistilanteesta."
"Diagnoosisi" sopii täydellisesti normaaleihin lapsiin n. 7-8-vuotiaaseen asti. Mutta voisiko kyse olla samasta asiasta liikenteessä, jossa väki on huomattavasti vanhempaa ...ainakin kalenterin mukaan.
Sulla kun nuo kokonaisuudet on hyvin hallussa niin hahmotapa mikä vaikutus sun hitaalla ajamisella on takana tulevaan liikenteeseen joka joutuu myös takiasi hidastamaan ja seuraavien valojen vaihtuessa vihreiksi jäävät uusiin punaisiin valoihin kun eivät ehtineet edessä menneen hitaan kuljettajan takia läpi vihreistä.
"...aina viereisellä kaistalla mennään viuhuen ohi ja sitten liinat kiinni."
Ei kai viereisellä kaistalla hitaammin menevän takia kukaan joudu hidastamaan? Ja jos joutuu, niin miksi?
Kirjoittaja ei varmaankaan tarkoittanut sitä että aletaan hidastaa mateluvauhtiin kilometri ennen valoja vaan sitä, että edellisistä valoista lähdettäessä ei mennä kaasu pohjassa seuraaviin valoihin.
Mennään hitaasti kiihdyttäen ja ennakoidaan valojen vaihtuminen, se on taloudellisempi ajotapa. Itsekin inhoan niitä, jotka alkavat matelemaan 20 km/h vauhdilla monia metrejä ennen valoja, se haittaa takanatulevia.
"Mennään hitaasti kiihdyttäen ja ennakoidaan valojen vaihtuminen, se on taloudellisempi ajotapa."
Valoista pitäisi lähteä mieluummin reippaasti kiihdyttäen tavoitenopeuteen. Se on taloudellisempaa kuin hitaasti kiihdyttäminen, joka valitettavasti tuntuu olevan yleinen käytäntö.
Mutta toki kannattaa ennakoida tilannetta edessä, eikä suinpäin kiihdyttää täyteen vauhtiin, vaan siihen minkä olettaa tarvittavan joustavaan liikennerytmiin.
Oliko riittävän sekavasti kirjoitettu.
Vähän oli sekavaa.
” Valoista pitäisi lähteä mieluummin reippaasti kiihdyttäen tavoitenopeuteen.”
Noinhan se on jos tarkoitus on pelkästään kiihdyttää. Oleellista on silloin, että ripeä kiihdytys ei kuluta sen enempää kuin rauhallisempikaan kiihdytys. Mutta jos edessä odottaa punainen valo, niin mikä on se tavoitenopeus? Ripeimmin kiihdyttävien perusteella se on pyöreä nolla eli "tavoitteena" on ehtiä pysähtymään valoihin ennen vihreätä.
Eli jos on tarvetta ensin kiihdyttää ja sitten hidastaa, niin taloudellisin tapa ei ole ripeä kiihdytys vaan se jossa ei tarvitse jarruttaa. Ylimääräistähän auto kuluttaa vain jarrutusten takia.
Tämän voi todeta myös autojen normikulutuslukemista. Vaikka kaupunkinopeudet ovat huomattavasti pienemmät kuin maantienopeudet, on kaupunkikulutuslukemat kaikilla autoilla maantielukemia suuremmat.
tarkoitan nimenomaan tilanteita joissa kukaan ei kärsi "hidastelusta" eli valot esim juuri vaihtuneet punaisiksi ja risteävän tien käyttäjät vasta lähtemässä liikkeelle. Silloin on todella hyvin aikaa rauhassa tulla minun suunnastani ja teen näin siis vain silloin kun tilanne on aivan ilmeinen ja kokonaistilanteen näkee sokeakin jo puolen kilsan päästä. Silti tuntuu et jotkut tuijottaa vaan 10 metriä eteenpäin ja elää niin siinä omassa hetkessään että kaista on vapaa ja mun on painettava siksi kaasu pohjaan.
Eihän siinä mitään järkeä olekaan.
Jarrupalamyyjät sekä polttoaineverottaja hierovat käsiään ei-ennakoivasta epätaloudellisesta ajotyylistä..
Niin, koskahan tulee taas toisinto vuonna 2002 sattuneesta huopalahdentien yliajosta, jonka kaikki varmaan muistanevat.
Itse lähestyn aina valoristeystä aina verkkaisesti, sillä en halua riskeerata vaan pelaan aina varman päälle.
Mottoni onkin. "Mulla menee hitaasti, mulla menee hitaasti, mutta aina vaarman päälle !"
Miksi kiirehtiä valoihin, kun kummiskin valot vaihtuvat taas hetken päästä vihreiksi ?
menee todella hitaasti
VARMAN PÄÄLLE !
Parempi virsta väärää kuin vaaksa vaaraa !
vaikuttaa niihin edellisistä valoista tuleville. Kyllä kaupunkiajossa pitäisi liikkua ripeästi, tuottamatta vaaraa tai haittaa muille.
Jospa ne vaikka tykkää kiihdytellä ja ajotyyli on hieman "urheilullisempi"? Keskittyisit vaan omaan ajoosi ja anna muiden tehdä mitä tekevät. Onko se jotenkin sinulta pois, jos jotkut kiihdyttelevät punaisia kohti?
Ei kai muuten olisi pois, mutta kun siirtyvät eteen ,jäävät nykertämään siihen paikalleen ja sitten joutuu pysähtymään vaikka vihreät jo palaa. Kyllä sujuu ripeästi.
Eihän siinä mitään järkeä olekkaan. Ajavat joko työsuhdeautoilla kaasu pohjassa tai sitten päässä on ruuvit jo löystyneet pakokaasun haistelusta.