Onko kellään tietoa etuhampaanlaminaatin hinnasta? Minulla on etuhampaassa kiilteen kehityshäiriö ja valkoinen laikku hampaassa.Haluaisin laittaa laminaatin kun se häiritsee minua. Värjäytyykö laminaattii ja onko kellään peitetty laikku jollain muovipaikalla? Miten pysyy?
laminaatti
laikku etuhampaassa
51618
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Posliinilaminaatti maksaa pääkaupunkiseudun yksityispuolella noin 280-330 euroa. Hintaa voi nostaa mahdollinen yksilöllinen jäljennöslusikka.
Laminaatti ei sinänsä värjäydy muovin tavoin, koska se ei ole huokoista ainetta. Posliini käyttäytyy luonnonhampaan tavoin. Sen pinnalle voi tulla tummentumia aivan kuten omiinkin hampaisiin, mutta ne saadaan puhdistuksella pois esim. suuhygienistillä, jos kotikonstit (huolellinen pesu, sähköhammasharja) eivät auta.
yläkakkosissa, ja ne maksoi sillon vuosia sitten 750 mk / hammas (puudutuksineen kaikkineen). "Omat" hampaat oli häiritsevästi vinossa, ja ne sitten korjattiin hiomalla ne pikkiriikkisiksi (tuskallista kun ei meinannut puudutus tehota), ja ottamalla sitten kalustosta muotti. Muotin mukaan tehtiin sitten nämä laminaatit jotka laitettiin päivän päästä paikoilleen. Välipäivä oli tosi hankala, suuta ei juuri voinut avata, vihlonta oli hirveää. Syödä piti pillillä :/ (=mehua lähinnä).
Hienot tuli, eikä näitä oikeista erota. Toiset hammaslääkärit on ihastelleet. Omat hampaat vaan on alkaneet tummumaan, joten vähän on pitäny valkasta. Laminaatit ei värjäänny miksikään, eikä niitä myöskään voi valkaista. (Näitä ainakaan).
Toiseen hampaaseen tuli reilu vuosi sitten ongelmia ton hionnan takia. Ilmeisesti hiottiin liian läheltä hermoa, ja hammas sitten tulehtui pahasti ja siihen piti tehdä juurihoito. Edelleenkään se ei ole täysin kunnossa, vaikka se porattiin ja rassattiin ja putsattiin ja lääkittiin öpaut 7-8 kertaa.
Mutta kauneuden takiahan kuuluu kärsiä :D
Mäkin oon nyt harkinnut laminaatteja kun etuhampaat vinot (niitä saa varmaan hioa aikalailla). Sulla siis meni kaikenkaikkiaan 3 päivää että kalusto oli valmis, eikö? Mahtaakohan tuollaista esteettistä hammashuoltoa varten saada 2-3 päivää sairaslomaa? Olitko itse saikulla vai hoiditko asian vapaapäivänä tms.?
Tietysti hinnat tuosta 750mk:sta on nousseet (mm. inflaatio), mutta ei kuulosta tuo n. 300 euroa / hammas kovin pahalta, jos ajattelee että oikomishoitoon menee kepeästi tuhansia euroja ja muutamia vuosia, eikä lopputuloskaan aina ole varma. Laminaatti on helppo uusia, mutta jos hampaat oikomishoidon jälkeen palaa takaisin entisille paikoilleen.. huh, mikä homma taas alusta asti...
Juu, tosi on tuosta oikomisesta. Mä olen oikomishoidossa ja useampi tuhat mennyt jo nyt. Oikomishoidolla ei saavuteta kuin hampaat hammaskaarelle, ei siis muokkaa hammasta halutun näköiseksi. Itsekin laitan oikomishoidon päätteeksi laminaatteja etuosaan, koska sillä oikomisella ei tosiaan saada aikaiseksi muutakuin hampaat hammaskaarelle riviin.
Ja tosi on vielä sekin, että ne palautuu hyvin herkästi alkuperäisiin asentoihin, siitä oikoja jo varoittelikin.
....että olisi jo alunalkaen pitänyt vain laittaa laminaatit, kaikki olisi jo kunnossa.
Vajaat 3 päivää. Ekana päivänä hiottiin iltapäivällä ja otettiin muotti, seuraavana päivänä "kärvistelin" kotona suu supussa ja kolmannen päivän aamuna laitettiin laminaatit paikoilleen.
Olin sillon opiskelija joten skippasin yhden koulupäivän. Saikusta en siis osaa sanoa - mutta uskoisin että sellaista saa, erityisesti jos on asiakaspalvelutyössä tai jos töissä ei voi olla tuppisuuna. (=harvemmin).
Tsemppiä!