Kiinnostavaa tietoa

Soluttautuja

Psykologisten testien tuloksia Suomen puolustusvoimissa palvelleista. Äo mittauksien keskiarvoja. Tietolähde talon sisältä.

Helsingin sotilaslääni, suomenkieliset Äo = 115
Helsingin sotilaslääni, ruotsinkiel. Äo = 127

Hämeen sotilaslääni Äo = 105

Keski-Suomen sotilaslääni Äo = 97

Kuopion sotilaslääni Äo = 95

Kymen sotilaslääni Äo = 101

Lapin sotilaslääni Äo = 79

Mikkelin sotilaslääni Äo = 92

Oulun sotilaslääni Äo = 88

Pohjois-Karjalan sotilaslääni Äo = 90

Turun ja Porin sotilaslääni, suomenkiel. Äo = 88
Turun ja Porin sotilaslääni, ruotsink. Äo = 102

Uudenmaan sotilaslääni, suomenkieliset Äo = 110
Uudenmaan sotilaslääni, ruotsinkiel. Äo = 120

Vaasan sotilaslääni, suomenkieliset Äo = 94
Vaasan sotilaslääni, ruotsinkieliset Äo = 105

10

984

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eino-mies

      Onko kyse varusmiehistä vai vakinaisesta henkilökunnasta?
      Ja jos kyse on varusmiehistä, ovatko tulokset palveluspaikan mukan vai varusmiehen kotikunnan mukaan?
      Esim. Sodankylän Jääkäriprikaatissa on plajon varusmiehiä Etelä-Suomea myöten, jotka tietenkin alentavat Lapin tulosta :)

      • Soluttautuja

        ovat palveluspaikalla otettujen keskiarvoja.

        Ei tietoja varusmiesten kotipaikkakunnista.
        Eikä mukana ole kantapeikkojen tuloksia.


    • wwwnational

      Nykyisin ei edes puhuta sotilaslääneistä, eikä esimerkiksi Vaasassa ole edes varuskuntia.
      Puolustusvoimissa ei ole suoritettu ÄO testiä koskaa, on vain erilaisia soveltuvuustestejä kutsuntojen aikana. Soveltuvuustestitkin on tarkoitettu vain tiettyihin palveluspaikkoihin pyrkiville.

      Mieletön provo muutenkin, koska jo yksistään palveluspaikka on harvoin oman sotilaspiirin alueella. Mielestäni lääni nimen käyttö kuvaa jo kirjoittajan omaa alhaista älykkyyttä:)

      Ainoa oikea tieteellinen tutkimus on Tatu Vanhasen tekemä.

      • Soluttautuja

        Nämä eivät ole mitään v.2004 tietoja joihin ei takuulla pääse käsiksi...


      • tietosi ei nyt pidä paikkaansa.


      • wwwnational
        Soluttautuja kirjoitti:

        Nämä eivät ole mitään v.2004 tietoja joihin ei takuulla pääse käsiksi...

        Vaasassa ei ole koskaan ollut ruotsinkielistä sotilaspiiriä, kaikki ovat lähteneet Dragsvikiin palvelemaan jo 40 vuoden ajan.:)

        Kannattaisi hieman selvittä asioita ennekuin alkaa provoilemaan. Vaasan sotilaspiiri on jo yli 10 vuoden ajan kuulunut Seinäjoen sotilaspiiriin ja lähin palveluspaikka on Kauhavalla. Lentäjillä ja mekaanikoilla onkin jo hieman korkeammat vaatimukset kuin tavallisilla varusmiehillä, joten yks plus yks provosi on kuvitteellinen.


    • eino-mies

      eli emme voi mitenkään tehdä johtopäätöksiä kunkin sotilasläänin varusmiesten äo:sta.

      Käsittääkseni Uudenmaan ja Helsingin ruotsinkielisten korkeisiin lukuihin vaikuttaa se, että ko. sotilaslääneissä palvelee koko Suomen ruotsinkielisten älykkäin osa. Ero Vaasan sotilaslääniinhän on yllättävän suuri.

      • näyttää

        puuttuvan.


      • fiksu
        näyttää kirjoitti:

        puuttuvan.

        Ahvenanmaa on Kansainliiton (YK:n edeltäjä) päätöksellä demilitarisoitu alue, joten siellä ei saa leikkiä sotaa. Älykkyyskokeiden luotettavuudesta ja merkityksestä on kiistelty niin kauan kuin niitä on tehty. Itse olen Mensan testissä käynyt ja saanut tulokseksi 142. En hihku silti riemusta, sillä älykkyys on vain yksi ominaisuus ihmisessä, eikä takaa hyvää elämää. Tärkeämpiä asioita ovat esim. kyky rakastaa ja tuntea empatiaa kanssaihmisiä kohtaan, aito kiinnostus ja oppimishalu ja monet muut persoonallisuuden piirteet.


    • ennen oli

      Milloin intissä on ryhdytty suorittamaan Äo testejä?

      Silloin kun minä kävin intin (v76) siellä oli ainoastaan epämääräinen palikkatesti jonka arvo älykkyyden mittauksessa lienee nolla tai hiukan alempi.

      Lisäksi siihen aikaan auk.hon menijät valittiin pitkälti tuon testin perusteella. Koska itse en halunnut ko. koulutukseen tai pikemminkin sen mukanaan tuomaan 3kk ylimääräiseen palvelukseen, laitoin testissä rukseja minne sattui ja helpoimmissa tahallani väärin.

      No, silti minua houkuteltiin auk.hon useampaan otteeseen kunnes ilmoitin jyrkästi etten sinne mene ja syyksi perheenperustamisen. Olin silloin 17 vuotias ja vappaehtoisena inttiin hakeutunut jotta saan sen alta pois. Syy hyväksyttiin ja pääsin kahdeksalla kuukaudella :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      376
      8313
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      168
      2655
    3. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      958
    4. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      12
      910
    5. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      60
      873
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      846
    7. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      843
    8. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      822
    9. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      46
      796
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      72
      742
    Aihe