Halosen kannattajat HERÄTYS !

Jan -Erik

Palstalla viimeksi Iron Mike ylisti Tarja Halosta mm. kehuen tätä historiamme parhaaksi presidentiksi, vaikka presidentin kausi on vielä kesken.

Iron Mike totesi suomalaisten arvostavan T.Halosen historiamme suurimmaksi valtionpäämieheksi.
Vasta keväällä kansa äänesti kyllä suurimmaksi suomalaiseksi,ja samalla presidentiksikin Marsalkka Mannerheimin.
Joskus näyttää dementia sumentavan aivot muutamassa kuukaudessa - vai pitääkö tämäkin panna erään aatteen saavutusten tiliin ns. henk. koht. traumana, kuten patologinen viha USA:ta kohtaan.
Sopisivatko termit 'finlandisatio/ finnlandizierung & suomettuminen tähän ?

Maanpuolustusta ajetaan alas; miinat poistetaan, varuskuntia lakkautetaan, kieltäydytään edes keskustelemasta NATO:sta, venäläiskoneet loukkaavat ilmatilaamme jatkuvasti(viimeksi eilen), armeijan miesvoimaa vähennetään ja ovatpa jotkut vaatineet peräti koko Puolustusvoimien lakkauttamista(mm.Halonen 70-luvulla) ...jne.

Ed.mainitsemistani Halosen tomien johdosta mm. miinojen korvaavaa järjestelmää edes voida luoda kattavasti, tämä taas tulee maksamaan alust. arvioiden mukaan n. 650 milj.E, ja senlisäksi varuskuntapaikkakuntien työttömyys kasvaa rajusti.

Halosen aikana,nousukaudella, on maamme kahtiajakautuminen vain kasvanut. Työttömyys on jopa lisääntynyt, sekä OECD:n mittapuun mukaan maassamme on historiallisen suuri määrä köyhiksi luokiteltavia. Näitä syrjäytyneitä ja köyhiä on suurinpiirtein 950 000 !
Samaanaikaan maahan rahdataan kyllä mitä eksoottisenpia 'kumihuulia' ja kikkarapäitä statuksella pakolainen. Heitä,kuten maamme mustalaisiakaan ei koske ed. mainitsemani köyhyys ja kurjuus.
Tähän kulttuurimme rikastuttajaporukkaan saa parhaiten kontaktia 'assalla', tai tutustumalla Poliisin rikostilastoihin.

Sisä- ja ulkopolitiikkaan tämän enenpää puuttumatta ihmettelen vain mistä löytyvät ne valtavat 'lähialueyhteistyön' varatut sadat miljoonat eurot, jotka menevät pääsääntöisesti suoraan, joko Venäjän mafialle, tai osaksi sitäkautta Pietarin viemäriverkoston kunnostamiseen. Miksi pieni ja köyhä Suomi avustaa maailman rikkainta valtiota, vaikka omassa maassa on tarpeeksi köyhiä. Mm. sairaalat valittavat rahanpuutetta, veteraanit ja vanhukset ovat jätetty heitteille, ja syynä se ikuinen rahanpuute. Avustaako Suomi Venäjää velkarahalla ? Valtiota joka on historian saatossa vain ryöstänyt,raiskannut kotimaatamme.
Olemme Venäjän suhteen vajonneet nöyryyden,nuolemisen ja suomettumisen alemmuustilassamme tasolle, jota alemmaksi ei kai voi mennä. Kiitän tästäkin Tarja Halosta.

Pieni muistutus presidenttimme nuoruudesta/-menneisyydestä."Pääseekö pantteri pilkuistaan".

Halonen toimi erittäin aktivisesti DDR:n Tunnustamiskomissiossa,ohittaen jopa sill.presidentti Kekkosen, DDR:n kommunistidiktatuurin tunnustamisessa. Kommunistien ajama Neuvostoliitosta tullut 'ukaasi' olisi merkinnyt lännen silmissä Suomen lopunkin puolueetomuuden uskottavuuden menettämistä. Kommunisti Kuuno Honkosen ja Tarja Halosen onnistuminen manööverissään lähentelee maanpetosta, koska Suomi olisi läntisten asiantuntioiden mukaan ollut kommunistinen diktatuuri alle 5:ssä vuodessa.
Epäileekö joku vielä, että Tarja Halosen nimeä ei löydy ns. Stasi-listasta ? Miksi tätä listaa yleensäkin salataan - tuskinpa aiheetta ainakaan.

On hyvä muistaa vielä T.Halosesta yksi asia. Halonen oli yksi merkittävimmistä henkilöistä, näin myöhemmin asiaa tarkastellessa Kommunistisen Manifestin allekirjoitajista, kuten oli Erkki Tuomiojakin. Kuka väittää vielä , että Tarja Halonen ei olisi ollut koskaan 'minkään sortin kommunisti', kuten hän edellisten presidentin vaalien yhteydessä napakkaan tyyliinsä totesi.

Nyt on Puolustuksen puheenvuoro.
Te, Tarja Halosen kiihkeimmät kannattajat ja fanit, ja hänen ylivertaisuuttaan korostavat henkilöt, niin, nyt voitte tehdä luettelon Tarja Halosen saavutuksista meneillään olevasta presidenttikaudestaan.
Siitä vain tekemään Listaa Maan Äidin saavutuksista, joka tuskin hänen kannattajilleen ole temppu eikä mikään.

13

422

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Odotan miekin :)

      Wau, mikä anal-lyysi Tarjastamme :)
      Nyt vain mielenkiinnolla kannattajien kommentteja odottelemaan. Luulisi löytyvän, kun joka gallubissa kannatus hipoo 80%:a.

    • Perseen tervaaja

      Voi sinua voitettua.
      Alä puhu pahaa presidentistämme
      Tuosta vuodatuksestasi voi päätellä
      että olet niitä tyhmiä kepulaisia.

      • Jan -Erik

        ..kun nyt aloitat ylivertaisen presidenttimme saavutusten listaamisen.

        Löytyykö niitä, vai miksi pitää odotella :) ..?

        JK. En ole minkään puolueen jäsen, tai kannattaja.


    • hyvähyvä

      jo saa loppu a tää n yhden lepson kehuminen. on oikein, kun joku sanoo suoraan millainen tämä kallupsuosikki todellisuudessa on.
      minäkin odotan tarjan suurten tekojen ja saavutusten listaa.

    • turhaa

      Olen itse kysynyt samaa ainakin kahdesti tällä palstalla mutta vaikka täällä on moniakin halosen kannattajia, ei heistä kukaan ole vielä halunnut kertoa yhtään halosen yksilöityä saavutusta.

      Ehkä he ujostelevat tai haluavat esiintyä vaatimattomina kuten esim. helssingin sanomatkin, joka ei pyynnöstäkään suostu kertomaan yhtään halosen saavutusta vaan toteaa halosen valtavan saavutusten määrän vain yleisellä tasolla.

    • ironmikes

      Mitä Mannerheim sai aikaan pressana? Ei yhtään mitään. Tämä natsien kätyri sai sen sijaan aikaan sen, että hänen havittelemastaan Suur- Suomesta tuli entistäkin pienempi. Mies kuuluu samaan sarjaan Hitlerin kanssa.

      Onko sinulla kovakin pelko päällä, kun huutelet Naton perään? Onko joku hyökkäämässä Suomeen. Ruotsiko ehkä?

      Suomi ei tee yhtään mitään armeijalla, sillä tänne ei kukaan hyökkää. Olet vanhakantainen typerä militaristi, joka ei pysty käsittämään mitä nykymaailmassa tapahtuu ja miten uhkakuvat ovat muuttuneet. Muualla mm. Ruotsissa jo ymmärretään, että armeijalla ei juurikaan ole tekoa ja siksi sitä supistetaan jatkuvasti.

      Halonen ei pysty päättämään yhtään mitään Suomen talouspolitiikasta, joten on typerää syyttää häntä mistään siihen liittyvästä. Eikö pojulle koulussa opetettu kuka hoitaa maan taloutta?

      Vaikka sinua kuinka vituttaa, niin Haloselle ei ole yhtään vastustajaa, joka pärjää hänelle vaaleissa. Halosen monipuolisuus, tietotaito ja kansanomaisuus ovat liian kovaa valuuttaa.

      Te uskovaiset hörhöt ja Usanistit olette täällä päähän potkittuja ja teille nauretaan täällä yleisesti.

      Kansa ei äänestänyt suurinta presidenttiä, joten dementia taitaa vaivata sinua, ei minua.

      • hyvä iiro

        Miksi et kuitenkaan kertonut halosen paljon mainostetuista saavutuksista? Ujosteletko?

        Täällä varmasti nauretaan monelle mutta tuskin kenellekkään yhtä paljon kuin sinulle.


      • Jan -Erik

        Ihailemasi Tarja Halosen saavutusten listaan et sitten kuitenkaan löytänyt mitään. Näin arveinkin, sillä tyhjästä on huono nyhjästä.

        Mannerheimistä sinulle hiukan. Tämä maamme ehkäpä koko historiaa katsoen satoja vuosia taaksepäin, suurin suomalainen oli takuumies, että kommunistien(NL) joukot pysäytettiin, ja maa säilyi itsenäisenä.- Harmiksesi varmaankin - ?
        Mannerheim inhosi korpraali Hitleriä, mutta oli pakotettu sodan silloisissa tilanteissa 'pitkinhampain' hyväksymään hänet, ja joitakin Hitlerin vaatimuksia. Valittavanahan Suomella ei ollut, kuin kahden pahan väliltä pienenpi paha. Suomen vaihtoehdot olivat ko. aikana minimaaliset, joten Hitler oli se pienenpi paha, kuin ihailemasi Stalin.
        Tietenkin tämä on 'helmiä sioille', sillä Sirola-Opiston aivopesusta harva on ehjänä, ainakaan järjen suhteen kyennyt palaamaan ns. normaaliin elämään - saati ymmärtämään muutakuin Tiedonantajan pravdaa.
        Kuitenkaan nyt, et voi sanoa etten olisi sinua neuvonut ja valistanut kohti parenpaa ja todenmukaisenpaa elämää.

        Hieman surkuhupaisesti ja pientä sääliä kohtaasi tuntien huvitti lapsenomainen kommentointisi tyyliin 'chamberlain', että " kuka tänne hyökkää, ja tarvitaanko koko armeijaa yleensäkään " ,ja suora sitaatti kirjoituksestasi "Suomi ei tee yhtään mitään armeijalla, sillä tänne ei kukaan hyökkää".

        En tiedä missä haavemaailmoissa elät, vai johtuuko kaikki naiviutesi ja realiteettien jo alkeellisinkin tajuamattomuus pikkupioneereista, ja Sirola-Opiston aivopesusta. Muista Mike kuitenkin se tosiasia, että naapurissa asuu arvaamaton karhu - huolimatta lapsellisista haavekuvistasi maailman tilanteesta.

        Vielä näin loppuun; kai voit ystävälliseen tapaasi, -tyylisi listata edes 2-3 ihailemasi presidentti Tarja Halosen saavutusta.
        Ja muista Mike, nyt en hyväksy Sturenkadun homosaunan kunnallista ylläpitoa 'saavutuksena' , vaikka sitähän sinä ensimmäisenä ajatteletkin :) .


      • Rane

        Taas tyypillistä multinikki "moonmannia" hahahhaa!!!


      • Teenages nervos breakdown

        taas täyttä puppua mikeltä. sietäisi tuonlainen räkänokka teiniluuseri pistää tollonkoppiin saamaan kasvua ja järkeä. täyttä potaskaa ja ei poju kyennyt esittämään ainuttakaan halosen saavutusta. pelle mikä pelle.


      • XXXXXXnation
        Jan -Erik kirjoitti:

        Ihailemasi Tarja Halosen saavutusten listaan et sitten kuitenkaan löytänyt mitään. Näin arveinkin, sillä tyhjästä on huono nyhjästä.

        Mannerheimistä sinulle hiukan. Tämä maamme ehkäpä koko historiaa katsoen satoja vuosia taaksepäin, suurin suomalainen oli takuumies, että kommunistien(NL) joukot pysäytettiin, ja maa säilyi itsenäisenä.- Harmiksesi varmaankin - ?
        Mannerheim inhosi korpraali Hitleriä, mutta oli pakotettu sodan silloisissa tilanteissa 'pitkinhampain' hyväksymään hänet, ja joitakin Hitlerin vaatimuksia. Valittavanahan Suomella ei ollut, kuin kahden pahan väliltä pienenpi paha. Suomen vaihtoehdot olivat ko. aikana minimaaliset, joten Hitler oli se pienenpi paha, kuin ihailemasi Stalin.
        Tietenkin tämä on 'helmiä sioille', sillä Sirola-Opiston aivopesusta harva on ehjänä, ainakaan järjen suhteen kyennyt palaamaan ns. normaaliin elämään - saati ymmärtämään muutakuin Tiedonantajan pravdaa.
        Kuitenkaan nyt, et voi sanoa etten olisi sinua neuvonut ja valistanut kohti parenpaa ja todenmukaisenpaa elämää.

        Hieman surkuhupaisesti ja pientä sääliä kohtaasi tuntien huvitti lapsenomainen kommentointisi tyyliin 'chamberlain', että " kuka tänne hyökkää, ja tarvitaanko koko armeijaa yleensäkään " ,ja suora sitaatti kirjoituksestasi "Suomi ei tee yhtään mitään armeijalla, sillä tänne ei kukaan hyökkää".

        En tiedä missä haavemaailmoissa elät, vai johtuuko kaikki naiviutesi ja realiteettien jo alkeellisinkin tajuamattomuus pikkupioneereista, ja Sirola-Opiston aivopesusta. Muista Mike kuitenkin se tosiasia, että naapurissa asuu arvaamaton karhu - huolimatta lapsellisista haavekuvistasi maailman tilanteesta.

        Vielä näin loppuun; kai voit ystävälliseen tapaasi, -tyylisi listata edes 2-3 ihailemasi presidentti Tarja Halosen saavutusta.
        Ja muista Mike, nyt en hyväksy Sturenkadun homosaunan kunnallista ylläpitoa 'saavutuksena' , vaikka sitähän sinä ensimmäisenä ajatteletkin :) .

        Käsittelet hienosti Mikepoikaa. Kärsivällisesti sekä isällisen lujasti, mutta eipä taida Mike muuten asioita ymmrtää.
        Antaa Miken uhota. Uhmaiässä kai poikanen vielä kiukuttelee. Lasta ei saa lyödä, mutta isällinen neuvo ja opetus on aina paikallaan. Nauratti, naurattiko sinua ?


    • varmaan äänestät mannerheimia.
      minä äänestän halosta.

      • Lumi.Ukko

        kyll noi molemmat on menneen talven lumia, varsinkin halonen, ja pian sinä itsekin.
        Marski kuoltuaankin on säilyttänyt paikkansa isänmaallisten suomalaisten sydämissä, näin on, ja tulee olemaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      376
      8313
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      168
      2655
    3. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      958
    4. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      12
      910
    5. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      60
      873
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      846
    7. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      843
    8. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      822
    9. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      46
      796
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      72
      742
    Aihe