Ajatelkaapa nyt, Alfan nykyinen 2.5 V6, jota tarjotaan suomessa käsittämättömän edulliseen tehdashintaan, on niitä helmiä, joita onneksi vain harvat osaavat arvostaa.
Tämä nykyinen tilanne on ostajalle suotuisa, mutta arvelen, että se tulee muuttumaan lähitulevaisuudessa. Esim. ruotsissa 156 V6 maksaa 250.000 srk ja Subaru Imbreza GT 230.000 srk. Suomessa vastaavat hinnat ovat: 156 V6 215.000 mk ja Imbreza GT 280.000 mk.
Ei tarvitse kauaa miettiä, kumman suomessa valitsee...
Alfan V6, parasta mitä suomessa rahalla saa
11
2079
Vastaukset
- MP
Se hintaero vain taitaa olla nyt viela suurempi, ku Imprezan uuden mallin hinta tais olla 338 000 tai jotakin sen tapasta Suomessa.
- Risto
Se uuden "Impin" hinta taitaa olla vieläkin kalliinpi suomessa, eli N. 380000 mk. Käsittämättömän kallis hinta autosta, joka on kuitenkin vain Corolla-luokan autosta teknisesti ja ulkoisesti muutettu versio.
Hintaero ruotsiin on tänä vuonna vieläkin suurenpi, kuin mitä viime vuonna oli.
Tuollaisella hinnalla saa jo nopean eurooppalaisen laatuauton kaikkine varusteineen.
- MÄKINEN
Eli nelivetoinen impreza!! suomen olosuhteissa, ihan sama auto mikä sulla on ruotsissa..
Tuleppas sitten talvella liikennevaloissa vierelle niin katotaan kumpi lähtee liukkaammin!
Tai no.. ei mulla kyl o varaa..- 156
Suomessa on pari kuukautta tai itse asiassa muutamana päivänä vuodessa todella liukasta ei pelkästään sen takia tarvitse nelivetoa, mutta suuremmissa tehoissa se on kyllä ihan hyvä muutenkin .Itse olisin ostanut 155q4sen jos niitä olisi löytynyt Suomesta käytettynä.
- 156
Niin tohon samaan rahaan ainoat vaihtoehdot on T4nen volvo ja saab93 turbo joten valinta oli suht helppo. Subarut on Suomessa käsittämättömän kalliita ihan perusmallitkin maksaa maltaita. Uusin 3litranen farkku 400 000 repikää siitä. GTV Alfa 3 litran koneella olisi aika namu onkohan yhtään suomessa? Mitäköhän varusteita tossa Ruotsin 156 versiossa on vai onko mitään hinta olisi Suomessakin n 250 000 kun kaikki varusteet otettaisiin mukaan.
- Jarkko
Ruotsissa myytävä 156 V6 2.5 on varusteiltaan lähes identtinen suomeen tuotavien mallien kanssa.
Molemmat ovat vakiona ns. winter-paketilla, eli sumuvalot, istuinlämmittimet, valopesurit.
Ruotsin mallissa taitaa lisänä olla ne alkuperäiset helmalevitykset, jotka kyllä sopiikin 156:een tosi hyvin.
Ruotsissa vaan arvostetaan selvästi enemmän Alfaa kuin suomessa. Siitä korkeampi hinta suhteessa.
- S-TYPE
Jos sijoittaisin autoon 215000mk se olisi juuri tuo Alfa, 2.5:stä lähtee muuten hieno ääni!!!
- älämölö
Alfa on aina osannut tehdä moottoreita mutta syy siihen miksi Alfat ovat niin halpoja Suomessa on että niiden laatu ei ole parhaimmasta päästä niinku esim Audin tai BMWn.
- 156sen tyytyväinen omistaja
Auton hinta ei kerro suoraan sen laatua, löytyy esim puolimiljoonaa maksavia vehkeitä joissa laatu ei kuitenkaan ole hääppöistä.
Uudet Alfat ovat laadultaan aivan hyvää keskitasoa kuten myös vanhemmat mallit Alfan huonompi kausi ajoittuu 70ja 80 luvuille jolloin "laatu" pääsi hieman repsahtamaan. Jos Audi on laadun suhteen kärkipäässä niin huonoksi on autot menneet esim A4:sessa on ollut ongelmia aivan riittämiin kuten muissakin VAG malleissa.Alfa ei ehkä? panosta siihen viimeiseen silaukseen niin paljon kuin parhaimmat (mitkäköhän ne ovat?) vaan panostus näkyy ja tuntuu aivan muualla tosin viimeisissa malleissa laatuunkin on panostettu melkoisesti , joka sopii ainakin meikäläiselle erittäin hyvin eli suht edullisesti :) hyviä vehkeitä joihin muut eivät pysty vastaamaan samassa hintaluokassa, eli ykköskriteerini ei ole laatu vaan auto kokoinaisuutena jos tuijottaisin laatua pelkästään autoni ei olisi Alfa eikä liioin Audi eikä BMW. En ole myöskään mikään masokisti :) että jaksaisin katsella pitkään autoa jota saisi kuukausittain korjailla pajalla.Omat Alfani ovat olleet aivan käypäisiä laitteita eikä ylimääräisiä korjausreissuja ole pahemmin tarvinnut tehdä. - Risto
Kyllähän BMW on laadukas ja sporttinen auto, mutta suoritukykyinen bemari maksaa suomessa niin paljon, ettei moista summaa kannata maksaa uudesta autosta suomessa.
Alfoja ei pitäisi myydäkään kuin alan harrastajille. - F2001
156sen tyytyväinen omistaja kirjoitti:
Auton hinta ei kerro suoraan sen laatua, löytyy esim puolimiljoonaa maksavia vehkeitä joissa laatu ei kuitenkaan ole hääppöistä.
Uudet Alfat ovat laadultaan aivan hyvää keskitasoa kuten myös vanhemmat mallit Alfan huonompi kausi ajoittuu 70ja 80 luvuille jolloin "laatu" pääsi hieman repsahtamaan. Jos Audi on laadun suhteen kärkipäässä niin huonoksi on autot menneet esim A4:sessa on ollut ongelmia aivan riittämiin kuten muissakin VAG malleissa.Alfa ei ehkä? panosta siihen viimeiseen silaukseen niin paljon kuin parhaimmat (mitkäköhän ne ovat?) vaan panostus näkyy ja tuntuu aivan muualla tosin viimeisissa malleissa laatuunkin on panostettu melkoisesti , joka sopii ainakin meikäläiselle erittäin hyvin eli suht edullisesti :) hyviä vehkeitä joihin muut eivät pysty vastaamaan samassa hintaluokassa, eli ykköskriteerini ei ole laatu vaan auto kokoinaisuutena jos tuijottaisin laatua pelkästään autoni ei olisi Alfa eikä liioin Audi eikä BMW. En ole myöskään mikään masokisti :) että jaksaisin katsella pitkään autoa jota saisi kuukausittain korjailla pajalla.Omat Alfani ovat olleet aivan käypäisiä laitteita eikä ylimääräisiä korjausreissuja ole pahemmin tarvinnut tehdä.Ei voi kehuu kyll kaikkien bemujenkaan
luatettavuutta esim yhden tutun M5 -99 niin
kärsii vähän vä´lii sähkö onkelmista talvella
eikä maahantuoja ole pystyny hoitaa niit kuntoon.
Samoin yhden tutun 528 -98 niin siin on ollu
jarru vikoi. Kyllä niitä onkelmii on kaikilla
autovalmistajilla enemmän tai vähemmän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1761219
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132867- 84803
- 51748
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?47644Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä305562Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55559Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t232557- 51539
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7510