Bravon takapäästä kuuluu kolahdus esim. katukivetyksiä ylitettäessä. Yleensä niin että takapyörät kohtaavat kivetyksen eriaikaisesti ts. auto on hieman kallellaan. Ääni kuuluu myöskin vain oikelle käännyttäessä ja tulee ilmeisesti auton takaosasta oikelta. Myöskin lämpötila vaikuttaa, kolisee useammin talvella. Huollossa on käyty useita kertoja.... vikaa ei löydy. Takapenkin selkänojaa ei kannata tarjota selitykseksi, vika ei ole siinä. Muutenkin kaikki vaikuttaisi olevan kunnossa. Autolla nyt ajettu 50 tkm, ääni kuulunut ekasta talvesta lähtien, kilometrejä silloin n. 15 tkm. Jos jollain samanlaisia kokemuksia, tai asiantuntevia kommentteja, olisin neuvoista kiitollinen.
Bravo kolisee...
coyote
3923
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
...sama juttu kuin minulla oli Bravassa ja kun kääntyi oikealle,kuului jonkinmoinen naputtava tai napsahteleva ääni oikealta takaa.Korjaantui heti huollossa:laittoivat nippusiteellä jonkun johto- tai letkunipun bensatankin putkeen kiinni ettei päässyt vapaasti heilumaan ja ottamaan kiinni siihen bensatankin täyttöputkeen ja aiheuttamaan em. ääntä.Ja se tosiaan auttoi!
Tuntuisi siltä, että mahdollisesti toinen iskunvaimennin takaa ois sökönä...Ehdotapa tätä vikaa huollossa ja vaadi mahdollisesti rikkinäinen iskunvaimennin takuun piikkiin..
onko autossa kalliatuksenvakakaaja takana. jos on
tuntuisi että vakaajan päät kolisee ehkä väli
tangot vakaajan ja iskunvaimentimen väliillä.