milloin?

Monekohan vanhana pitäisi mennä käymään ensimmäistä kertaa gynellä, jos ei oo oikeestaa mitää syytä mennä?Tuleeko ensimmäiseen tarkastukseen joku kutsu tms.?
4360
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kyllä se on ihan itse hoidettava sitte kun siltä tuntuu. Eikä siihen mitään varsinaista aikaa ole milloin täytyisi mennä. Itse sanoisin että 18-v voisi olla hyvä, jos ei ehkäisyn tms. tarvetta ole aiemmin ollut. Toki voi mennä aiemminkin. Tai myöhemmin.

Äänestä
  • Samaa mieltä. Kyllä 18-v on ihan hyvä ikä mennä gynelle. Se ei ole sitten mitään turhan mieluista puuhaa, että turha sinne on haikailla, mutta tietysti on hyvä pitää itsestään huolta ja tarkastaa, että kaikki on kunnossa. Ne tekee siellä luultavasti papa-testin ja mitäs muuta... En itsekään ole ihan perillä mitä ne tutkailee, mutta jonkin sortin solumuutoksia ja jotain... Aika huonosti on muuten informoitu tästäkin asiasta kouluissa ja muissa. Itselleni ei ainakaan koskaan ole kerrottu milloin gynelle pitäisi mennä ja mitä siellä tehdään. Paikan päälläkin informaatio on ollut aika heikkoa.

    Äänestä

Itse olen ainakin kuullut perussääntönä, että gynekologilla, tai gynekologisessa tutkimuksessa yleislääkärillä, on hyvä käydä kun aloittaa seksielämän. Gynekologi tekee sisätutkimuksen ja katsoo, että kaikki on ok. Lisäksi papakoe on hyvä ottaa, gynekologi tekee myös rintojen tarkistuksen ja opastaa siinä. Gynekologilta saa myös apua ehkäisy- ja kuukautisasioissa.

Ei varmasti ole mitään ikää jolla on "pakko" käydä gynekologisessa tutkimuksessa ilman syytä. Mutta edellä ehdotettu 18v voi olla hyvä ikä.

Naisen on hyvä käydä säännöllisesti tarkistamassa, että kaikki on kunnossa, joten joka toinen vuosi olisi sitten hyvä käydä tarkistuksissa. Itse kävin ensimmäistä kertaa yleislääkärillä sisätutkimussessa 17-vuotiaana. Sen jälkeen olen käynyt suunnilleen vuoden välein tarkastuksissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


minä kirjoitti:

Monekohan vanhana pitäisi mennä käymään ensimmäistä kertaa gynellä, jos ei oo oikeestaa mitää syytä mennä?Tuleeko ensimmäiseen tarkastukseen joku kutsu tms.?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu