"Jumala on kaikkitietävä, kaikkivoipa ja kaukaa viisas" niin kuin Tuntemattomassa sotilaassa sanotaan.
Jumala on täydellinen
nelard
13606
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Jos Jumala on kaikkivoipa, niin pystyykö hän luomaan kiven, joka on niin painava, ettei hänkään jaksa siirtää sitä?
vai?
Kysymyksessä on primitiivinen ristiriita.
Jumala luoda sellaisen vai ei?!
luoda sellaisen vai ei?!
Tämä todistaakin, että omnipotentin olennon olemassaolo on mahdotonta.
Se mikä ihmiselle on mahdotonta, on Jumalalle mahdollista.
Kaikkivaltiaan olemassa olo on logiikan erikoistapaus.
Jos kuvaamme Jumalan voimaa vaikka matemaattisella symbolilla ääretön, pitäisi kiven siis olla ääretön 1.
matemaattisesti
ääretön < (ääretön 1) supistuu muotoon
ääretön = ääretön
eli lauseke on ratkaisematon. Sitä ei voida matematiikan tai logiikan keinoin ratkaista.
Ja tuollako pitäisi ihmisten vakuuttua? Tuo ei merkitse mitään, tyhjiä ja epätoivoisia sanoja vain. Vetoa logiikkaan, eikä tietämättömyyteen. Tätä kuuluisaa esimerkkiä kaikkivoipuuden ongelmasta ei olla vielä pystytty murtamaan.
Selitäpä kuinka tuo on Jumalalle mahdollista. Selvä ristiriita.
Lueppas tuo ez-al:n vastaus; lauseke on ratkaisematon. Sitä ei voida matematiikan tai logiikan keinoin ratkaista.
Onkin siis selvää, että ihmismieli ei kyke ratkaisemaan tätä...
... mutta on myös selvää, että Jumalan on ylivertaisen viisas ja hän voi varmasti antaa tähän (sinun mieltäsi kovasti mietityttävään) asiaan vastauksen kenties jollakin toisella ratkaisumallilla.
että lauseke on ratkaisematon viittaakin siihen, että on mahdotonta, että kaikkivoipa olento kuten Jumala voisi olla olemassa.
Vastauksestasi päätellen kysymystä ei voi ratkaista järjellisesti. Se on siis täysin järjetöntä. Katso tätä maailmaa, onko se mielestäsi hyvä ja valmis. En minä ainakaan olisi kehdannut jättää maailmaa näin keskentekoiseksi. Siis: Uskonnon tekijät eivät ole pystyneet parempaan. Hehän ovat olleet ihmisiä. Älkääkä jokapaikassa syyttäkö jumalaa maailman pahuudesta tai luonnonilmiöistä. Selittämättömät asiat on helppo heivata olemattoman niskoille joka ei voi puolustautua. Uskonnon nimissä lienee surmattu ihmisiä kaikkein eniten. Onhan sitä tehtykin jo 2000 vuotta.
Vähän mä nauroin, tota kun luin!!
666
666
666
jumala on perseestä ai,mikä jumala?