Millaisia "kylähulluja" paikkakunnaltanne löytyy?
Paikkakuntanne kylähullut
25
4224
Vastaukset
..kai itse sellainen..tunnustan..
- RDEE
???? Ajeletko alasti kylillä pyörällä? (sellaisiakin tapauksia on ollut yhdellä pikkupaikkakunnalla Lapissa)
RDEE kirjoitti:
???? Ajeletko alasti kylillä pyörällä? (sellaisiakin tapauksia on ollut yhdellä pikkupaikkakunnalla Lapissa)
..oo harrastanut viuhahteluu.. talvisin pyörin kyllä alasti lumessa..
- quistis
tosi syvällisiä runoja kirjoittava epäsiisti ja hampsuinen,rujo mies.Hänen puheestaan ei saa selvää..Mut ne runot saa sielun liitämään....
- Salossa
on kadulla tanssiva nainen, askeleitaan laskeva mies, kirjastossa epätoivoisesti kirjoja järjestelevä mies ja yksin puhuva (ja huutava) mies
- yksitypy
täällä Oulussa on vaan toripolliisi, joka seisoo samassa paikassa, eikä tee mitään, vaikka olis tarvis :=))))
- Eenokki.
Hän on vanha mies, Kyyrölästä kotoisin, puhuu suomea ja venäjää. Käpöttelee usein kyläraittia juovuksissa ja karjuu mennessään "Jaa durak, tii durak, vsee durakii" Mitähän se meinaa?
- että
mie oon hullu,sie oot hullu,kaikki on hulluja..
- Onko noin?
että kirjoitti:
mie oon hullu,sie oot hullu,kaikki on hulluja..
Onko Roman sitten durak?? Minustahan tuo vaikuttaa ihan täyspäiseltä, vai mitiä? Vai onk tuo viel romanikin??
- mieleen
Onko noin? kirjoitti:
Onko Roman sitten durak?? Minustahan tuo vaikuttaa ihan täyspäiseltä, vai mitiä? Vai onk tuo viel romanikin??
Roman Durakista Asteriksin sanonta: Hulluja nuo roomalaiset,vai oliko se Obelix, kun niin sanoi.
- Palava_Majava
"Jaa durak, tii durak, vsee durakii"
-Tulin, näin, voitin.
Rooman keisari totesi näin, mutta tuo kuulostaa mannekieleltä.
- AROSUSI-09
joillakin sellainen kauniin surullinen tarina takanaan.Maailma on paska paikka herkemmille ihmisille.Mutta niin...melkein naapurissa yks täti,joka elämänsä viimeisenä työnä jakeli uutislehteä,sai siitä hommasta kenkää ja sen jälkeen tehnyt k.o duunia palkatta...
- e.r
Hangossa vaikutti aikoinaan policolor niminen äijä.
- Ut-Elias
Jotta ansaitsi mainintasi.
- e.r
Ut-Elias kirjoitti:
Jotta ansaitsi mainintasi.
Se ainakin nauroi kuin hullu elokuvissa silloin kun kaikki muut oli hiljaa, ja kun muut nauroi, se oli hiljaa. Ja hulluhan se olikin.
- Palava_Majava
e.r kirjoitti:
Se ainakin nauroi kuin hullu elokuvissa silloin kun kaikki muut oli hiljaa, ja kun muut nauroi, se oli hiljaa. Ja hulluhan se olikin.
Se tajusi vitsit vaan myöhemmin, kuin muut.
- Kuiskijakeskuudessamme
Lievä juttu..
Pakko purkaa eräs oma kokemus tähän vanhaan ajan patinoimaan ketjuun. Ylöjärvellä eräs aika vanha (55-60v) pariskunta jotka jäävät mieleen useinkin. Heitä nähdään sattumalta useinkin kaupoilla samaan aikaan ja supisevat kanssaihmisistä kaikenlaista. Myös meidänkin perheestä. Pelikone laulaa joka kaupassa. Viimeksi olimme lasten kanssa ostoksilla ja nainen supisi koko ajan miehen korvaan jotakin ja mies sitten kyyläsi meitä. Mentiin ohi ja:" katso nyt!!"
Ilmeisesti skitsofrenia. Eräs ystäväni kerran sanoi varoen samaa ja tuntomerkit heistä.. En siis vain kuvittele. Pipipäitä. - vierailia
Vain juoppoja ja narkkareita ei muita (hulluja).
- vähänväsynytmeininkiin
Asun Helsingissä. Meillä on tuolla Töölössä mäki nimeltään: Arkadian mäki, siellä hilluu ja huutaa 200 kylähullu aamusta iltaan.
- vierailia
En tiedä onko hullu mutta ei siintä vaaraa ole kellekään. Se on nainen ikää varmasti30-35 välissä eikä
kovin pahan näköinen. Se juttelee itselleen ja nauraa omille jutuilleen. Se hymyilee mielellään ja tervehtii kaikkia jotka tulevat sitä vastaan kävellen. Se on iloinen aina kun olen sen nähnyt. Kun sataa vettä tai lunta taivaalta vain se on onnessaan siintä mitä taivaalta tulee alas. Eli kylä hullu ehkä. - lerssiotsa
Tässä on yksi iloinen kylähullu: https://www.youtube.com/watch?v=7cUOSba-kq8
- Palava_Majava
Oulussa oli Markka-Tane, joka tunnettiin seuraavan sukupolven keskuudessa nimellä Kolikko-Tane, koska eurot tuli Suomeen. Kerran se pyöri pankin edessä ja hoki kovaan ääneen: " Rötösherrat kuriin! ".
Se tuli aina kysymään sulta: "Oisk yhtää golikkoo?". Tyyppi on valitettavasti jo kuollut.- Kaikki_aina_kuolee
On/oli Oulussa muitakin kylähulluja, esim. "Simppa" sekä "Pentti Oulusta", joka esiintyi jopa Hannu Karpossakin 51-kertaisena rattijuoppona. Möi Karpolle varastetun Ladan.
Kaikista noista kolmesta, Simpan hengissä olosta ei ole mulla tietoa. Muut kuollut putkaan. Ei se putkan vika ole, koska ihmisillä ylivoimaisesti yleisin kuolinpaikka on juuri koti. Turha siitä paikkaa on syyttää.
Simpalla on suomileijonatatuointi keskellä otsaa, joka haalistunut melkoisesti kymmenien vuosien aikana, kun viimeksi tuli pummaan multa rahaa ja kaljaa. En tiedä, onko sekään enää elossa. Tästä useampi vuosi.
- harmin.baik
Nykyään kylähulluja kutsutaan kuulemma taajamaoriginelleiksi. En päässyt edes pistesijoille kylähullukilpailussa..
- Anonyymi
Löysin tän vanhan ketjun... Muutimme tänne pääkaukinkiseudulta pohjoisen kylään, kyllä täällä on kylähulluja tai sit en ymmärrä heidän harrastuksia. Yks ajelee kaivinkoneella pitkin metsiä, toinen aikuinen mies pikkupyörällä veivaa, ja isä, poika ja pyhähenki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 244512
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu333523Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka543394Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu203338Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1232920Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod282670Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1162350Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint122341MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142165Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S331774