1) Mikä maa on käyttänyt ydinaseita ja käyttää sitä nykyäänkin sodassa köyhdytettynä muotona pommeissaan?
2) Onko mikään muu maa kuin edellä kysytty maa koskaan käyttänyt ydinaseita?
3) Onko ensimmäisessä kysymyksessä tarkoitettu maa koskaan käyttänyt ydinaseita omalla maaperällään hyökkääjää vastaan?
2) Onko mikään muu maa kuin edellä kysytty maa koskaan käyttänyt ydinaseita?
3) Onko ensimmäisessä kysymyksessä tarkoitettu maa koskaan käyttänyt ydinaseita omalla maaperällään hyökkääjää vastaan?
Vastaukset 7
Vanhimmat
jokin Neuvostoliiton liittolainen toisessa maailmansodassa?
Noin sitä pitää!
Vaikka nikkisi muistuttaa hämmästyttävästi omaani, otaksun sinun kuitenkin olevan kaukainen ihailijani, joten vastaan auliisti kysymyksiisi:
1. USA on käyttänyt ydinaseitaan saadakseen II maailmansodan loppumaan ennenkuin miljoonat ihmiset joutuisivat kuolemaan tarpeettomasti pitkitetyn sodan takia.
"Köyhdytetty muoto" on huuhaa-termi, jolla kirjoittajat vain osoittavat USA-vastustajan ominaisuuksiaan.
2. Onneksi mikään muu maa ei ole käyttänyt ko.aseita, varmaankin USA:n vastaiskun pelossa.
Siis USA:n ylivoima onkin kääntynyt rauhaa ylläpitäväksi faktaksi.
3. Miksi mikään maa käyttäisi ydinaseita omalla maaperällään?
Tuskin kukaan haluaa tehdä kansallista itsemurhaa.
(Mieti parempia kysymyksiä!)
taysi 10..nappiin meni..
Aivan hyvin voi käyttää yinaseita omalla alueellaan ylivoimaisen hyökkääjän tuhoamiseksi. Ei se ole kansallinen itsemurha, ei Japanikaan sentään soraläjäksi muuttunut kahdesta pommista.
niin ja köyhdytetystä uraanista: köyhdytetty uraani ON myrkyllinen aine. Radioaktiivisuus on toki pientä, mutta kuvittelepa se uraanipöly keuhkoissasi. Ja itseasiassa ei se radioaktiivisuus pahinta siinä ole vaan sen kemiallinen myrkyllisyys.
Kyllä pitäisin ydinaseeseen nykyisin turvautuvan valtion toimintaa itsetuhoisena käyttäytymisenä, koska silloin olisi ydinsodan kynnys ylitetty.
Kun Yhdysvallat pudotti kaksi ydinpommia japanin Hiroshimaan ja Nagasakiin 60v. sitten, ei muilla vastaavaa asetta ollut käytössään.
Nyt ydinasekerhoon kuuluu useita valtioita maapallon eri mantereilla, ja kostoiskun mahdollisuus ydinaseen uutta käyttäjää kohtaan olisi erittäin suuri.
Kuka tai ketkä laittaisi tälle STALINISTI "moonmannille" LUUN KURKKUUN TAI VEISI SAUNAN TAA!!!!
Minä en ehdi "taistella" tämän PUNKIN kanssa!!!