saattaa olla pientä ongelmaa...
matka 5km niin ääneltä menee aikaa 15sek?!
matka 5km niin ääneltä menee aikaa 15sek?!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Paukutteluelokuvissakin käy niin, että kun ohjus tai muu paukahtava laite laukeaa vaikka kaukanakin niin ääni kuuluu heti samoin kuin ääni kuuluu heti sen osuessa, ei suinkaan viiveellä.
No nyt kun ihminen näkee jotain kiintoisaa niin näköhavainto ja kuulotuntemus yhdistyvät toisiinsa eikä ihminen enää myöhemmin osaa sanoa varmuudella sanoa missä vaiheessa näkymää ääni kuului.
Elokuvissa olisi kiusallista jos ääni tulisi vasta silloin kun se luonnollisena olisi kuultavissa, joskus vasta elokuvan loputtua tai kohtauksen siirryttyä romantiikan puolelle.
Njoo, mutta luin joskus kirjan, semmoisen pokkarin jossa oli joku murhatsydeemi mutta paljon mielenkiintoisempaa siinä oli tarkka ja todenmukainen kuvailu erittäin kaukaa kiväärillä suoritetusta ammunnasta ja siihen vaikuttavista tekijöistä.
Muistaakseni murhamiehillä oli peräti viisi kuusi sekunttia aikaa ennenkuin uhrin ympärillä olevat kuulivat laukauksen äänen eli uhri sai rauhassa pötkötellä.
Niin joo, en tiä miten tämä tähän liittyy mutta mitä sitte.
äänihän kulkeekun n. 1300m/s eli jotain nelisen sekuntia menee aikaa viiteen kilometriin.
Ääni kulkee 340 m/s.
olet oikeassa. tuo n. 1300 olikin äänen nopeus vedessä...
maaseudun puolueen einopoutiainen joka armeijan kouluttajana ollessaan alkoi kinaamaan alokkaan kanssa suorakulman suuruudesta, väitti sitä 100 asteiseksi. Lopulta poutiainen joutui perääntymään toteamalla että "joo, se sata astetta onkin veden kiehumispiste"
astetta (gonia) maanmittauksessa.
mutta vedenalla etenevä äänihän ei ollut se minkä silminnäkijä kuuli.