Tiesittekö, että Finlandia-talon ylläpidon maksaa yhteiskunta, mutta Alvar Aallon perikunta taas puolestaan määrää, mitä sille saa tehdä?
Eli ko. perikunta sanoo, mitä materiaalia ulkoseinät saavat olla, millainen sen julkisivun maisema saa olla jne.
Kummallinen jumaluus tuo herra Aalto.
Finlandia-lato
7
424
Vastaukset
- yhtä suurta tai
joku sukulaisesi tekee - arvostele sitten. Taide ja sen idea on etusijalla.
Käsittääkseni Finlandia-talon idea on/oli olla konferenssikeskus ja konserttitalo.
Molempiin käyttöihin vanhentunut.
Kyllä minä sen taiteelliset arvot tunnustan, mutta taide ei saa olla itsetarkoitus, ei varsinkaan tuon kokoluokan asioissa. Finlandia-talo näyttää todella upealta Töölönlahden toiselta puolelta katsottuna, mikä tahansa harmaanvalkoinen seinämateriaali antaisi todennäköisesti saman vaikutelman.
Putoilevat seinälaatat eivät näytä läheltä hyvältä ja niiden irtvistely näyttää sieltä Töölönlahden toiselta puoleltakin rumalta. Jospa taiteilijan idea pitäisi ajatella, eikä noudattaa kirjainta.
Tuskinpa Aallon kaltainen arkkitehti olisi itsekään jättänyt korjaamatta putoilevia laattoja ja huonoa akustiikkaa?
- -x-x-x-
muutenkin ukkelilta löytyy muitakin hirveyksiä. kuten tuo saamarin sokeripala Helsingin keskustassa (Enso-Gutzeitin pääkonttori). Se pitäisi räjäyttää ensitilassa. Jos se olisi jonkun muun suunnistelema, niin se olisi jo hävitetty.
- sokeripalat
rumia monumentteja,jotka pitää poistaa ei sovi Suomeen,vois vaikka lahjoittaa Italiaan.
- enpä tiennykkään
En tiennyt.
Miksiköhän perikunta katsotaan päteväksi moisia asioita päättämään?
Todella omituinen asia.- ,,,,,,,,,,,,,,,,
sillä oli, jotain tekemistä tekijänoikeuksien kanssa.
- Roope
Näin on, hirvittävän rumia rakennuksia ne Aallon piirtämät talot ovat!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1166310Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3776113Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695810Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443952Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452345Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42335Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1151390- 121211
- 1821052
- 59867
