En tiedä johtuuko tää mun todella kiusallinen ongelma e-pillerein hormoneista, nimittäin ei mielestäni ennen ole asiat olleet näin. Ongelmana on aivan hirveän pitkät, tummahkot käsi- sekä säärikarvat! Voiko e-pillerit jotenkin kiihdyttää karvankasvua? Oon joskus joutunut ajelemaankin sekä käsistä että jaloista karvat pois. Voi olla että sekin on lisännyt sitä karvan kasvua. Kädessä on hirveet karvat. Ei ne nyt kaukaa katsottuna näy, mutta tosi läheltä kun katsoo,tai valoa vasten, niin kyllä karvaa on! Ja arvakkaas minne muualle on tullut karvoja? NAVAN ALAPUOLLE! Aivan kuten miehillä....
kiusallinen ongelma..karvaisuus!
/o\
1352
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Voi johtua pilereistä, tosin harvinaista. Joko syy on perinnöllisessä taipumuksessa tai sitten sulla on miestyyppisiä hormoneita tavallisista enemmän. Syy voi olla sellainen tauti kuin mokirakkulaiset munasarjat. Pillereista löytyy ainakin 1 merkki, jolla pitkällä aikavälillä käytettynä (lue vuosi ainakin) voi olla karvankasvua vähentävä vaikutus (eli Diane Nova). Käy juttelemassa lääkärin/ terv hoitajan kanssa.