Tere uskikset. Kenen piikkin pannaan Estonian ja kopterin jutut?
Jumala vastaa teoistansa?
17
1067
Vastaukset
- Maukka
olisko luonnonlakien (tavallaan jumalan) piikkiin...
- uskomaton tyyppi
se tarkoittaa vain samaa kuin luonnonlait?
- pohdiskelija
uskomaton tyyppi kirjoitti:
se tarkoittaa vain samaa kuin luonnonlait?
Jumala ei ole sama kuin luonnonlait. Jumala on kaikkitietävä henki, joka on luonut tämän maailman ja kaikki elävät olennot, hän on myös sanellut Raamatun sanan.
pohdiskelija kirjoitti:
Jumala ei ole sama kuin luonnonlait. Jumala on kaikkitietävä henki, joka on luonut tämän maailman ja kaikki elävät olennot, hän on myös sanellut Raamatun sanan.
No nyt kalahdit metsään. Ensinnäkin, jos Jumala olisi sanellut Raamatun, sen sanomisia oltas valikoitu, eli Jumalan sanaa oltais jätetty pois.
Ei, jumala ei ole sanellut raamattua minkään uskonnon mukaan.- pohdiskelija
Zacharia kirjoitti:
No nyt kalahdit metsään. Ensinnäkin, jos Jumala olisi sanellut Raamatun, sen sanomisia oltas valikoitu, eli Jumalan sanaa oltais jätetty pois.
Ei, jumala ei ole sanellut raamattua minkään uskonnon mukaan.Kyllä Jumalan sanaa on valikoitu, esim. apokryfikirjat on jätetty pois.
Raamattu on Jumalan sana, esim. Mooseksen kirjat ovat niin syvällisiä, että Jumalan on täytynyt ne sanella, samoin Jesajan kirja ja evankeliumit. - JSS
pohdiskelija kirjoitti:
Kyllä Jumalan sanaa on valikoitu, esim. apokryfikirjat on jätetty pois.
Raamattu on Jumalan sana, esim. Mooseksen kirjat ovat niin syvällisiä, että Jumalan on täytynyt ne sanella, samoin Jesajan kirja ja evankeliumit.Jumalan sanelema teos on niin ristiriitainen sekä itsensä ( http://www.skepticsannotatedbible.com/contra/by_name.html ) että tieteen ( http://www.skepticsannotatedbible.com/science/long.html ) kanssa?
- Maukka
uskomaton tyyppi kirjoitti:
se tarkoittaa vain samaa kuin luonnonlait?
samaa, vaan kaikkea muutakin...
- jaina
Mitenssolis mekaniikka?
Luonnonuskoisena uskon luonnonlakeihin. - Kalle Kyllikki
Estonia voidaan panna lähes kokonaan päällystön piikkiin. On todistettu, että Estonian nopeus olosuhteisiin nähden on ollut liian suuri. Toisaalta aluksen kunnossapito oli osin laiminlyöty ja välinpitämättömyys asioista johtu tähän.
Erään radistin rehellinen ja suora mielipide:
" Syy oli perivenäläinen täydellinen välinpitämättömyys asioista. Kukaan ei välitä mistään, eikä viitsi tehdä mitään."
Uskovaisten Tarinoita -kirjasta kai tähänkin löytyy jokin selitys ja ainahan voidaan asiaan kytkeä erilaisia taruolentoja ja satua, kuten esim. "Jumalan tahto" tai "Allahin kohtalo"... - M@k3
Jos jumala todella heittää sieluja helvettiin ikuiseen kidutukseen, niin hän saa jonain päivänä maksaa teoistaan.
Vaikka hän olisi kuinka mahtava, niin aina löytyy jokin keino.- Maukka
miten tuo liittyi kysymykseen?
- valmis kuin uskis
Ihmisen piikkiin toki. Valmistaja, huolto, miehistö, materiaali, sää; mitä näistä voi syyttää yksin?
Ihmiset tekevät laitteet, joskus huolimattomasti, huollossa ei huomata kaikkea, miehistö väsynyt, materiaalivika, sääolosuhteet.
Viimeksimainittuun ihmiset ovat viimeisen sadan vuoden aikana vaikuttaneet valtavasti.
Mutta uskiksella ei ole hätää, sillä hän on valmis vaikka kuolemaan, sillä se ei ole hänelle loppu. - Tavoitteeton
Kenelle Jumala voisi muka olla vastuussa teoistaan (jos Jumala siis olisi olemassa)?
Eihän Jumalaa kukaan olisi tuomitsemassa.
(Hmm, ehkä ei olisi pitänyt vastata ollenkaan, kun en ole uskis, ja varsinainen kysymys (johon en vastannut) oli suunnattu uskiksille.)- Nassen
sellainen käsitys että kaikella on luoja ja tarkoitus.
Silloin myös Jumalalla on Luoja ja tarkoitus, joten Jumalahan vastaa luojalleen siitä täyttikö tarkoituksensa, vai kuinka? - Tavoitteeton
Nassen kirjoitti:
sellainen käsitys että kaikella on luoja ja tarkoitus.
Silloin myös Jumalalla on Luoja ja tarkoitus, joten Jumalahan vastaa luojalleen siitä täyttikö tarkoituksensa, vai kuinka?uskislogiikan mukaan ollut niin, että kaikella on luoja ja tarkoitus, paitsi Jumalalla, joka on niin mahtava, ettei sillä ole luojaa ja tarkoitusta.
En kyllä ole ikinä ymmärtänyt mitä järkeä tuossa ajattelussa on, ja mihin Luojaa tarvitaan, jos kerran voi olla asioita ilman luojaa ja tarkoitusta. Paljon yksinkertaisempaa on olettaa, että maailmankaikkeus ei niitä tarvitse, kuin että se tarvitsee, mutta sen luoja ei.
- herra
Jumalan tulisi jo viimeistään ottaa kontolleen vedenpaisumukset, joukkomurhat ja monet muut ihmisoikeuksien rikkomukset. Ei täällä ihan miten vaan voi olla. Mielestäni kansainvälisten järjestöjen tulisi jo vähintäänkin viedä Jumala Haagiin tuomittavaksi.
- ararat
"Kenen piikkin pannaan Estonian ja kopterin jutut?"
Tämä kaikki on Herran suurta suunnitelmaa. Hän kyllä tietää tasan tarkkaa, mikä meille on tarpeen. Hän haluaa meille vain hyvää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?1022126- 991537
- 1211263
- 771232
- 1121207
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘571024- 51997
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis58986- 36912
- 33804