Pillereiden lopettaminen

Lopetin Mercilon pillereiden syönnin kolmisen viikkoa sitten. Nyt on ollut muuten oikein hyvä ja pirteä olo paitsi että nännit on aivan älyttömän arat ja pelkät nännit. Kondomia ollaan käytetty yhdynnässä joten ainakaan raskaana ei pitäisi olla. Onko muilla ollut samanlaista oireilua pillereiden lopettamisen jälkeen?
5513
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Lopetin itse mercilon-pillerit jo helmikuussa ja sama vaiva on ollut jo useaan otteeseen. Todella kipeät rinnat, tai oikeastaan nännit, ei meinaa rintsikoitakaan pystyä laittamaan...mutta ohimenevää, kolme päivää on maksimissaan kestänyt. Ilmeisesti jotenkin liittyy hormonitoiminnan käynnistymiseen. Samoin iho on rasvoittunut aika hurjasti.

Äänestä

lopetin pillerit kuukausi sitten ja kyllä on ollut nännit kipeenä :( finnejä ei ole vielä tullut, odottelen kauhulla, josko ne sieltä putkahtaa esiin. Aloitin pillerit 16-vuotiaana ja söin niitä yhtä soittoa seitsemän vuotta. Nyt on iho hyvässä kunnossa (toistaiseksi). Muita oireita tai ongelmia ei ole ollut kuin tuo nännien arkuus. Ensimmäisiä luomukuukautisia ei ole tullut vielä..

Äänestä

Kun mä lopetin pillerit, tai ajattelin vain pitää taukoa kun ei ollut seksielämääkään,niin meni kuukautiset ihan sekaisin. Eli tuli ja meni miten sattui.Kun taas aloitin pillerit, meni hieman aikaa ennekuin normalisoitui.Enää en aio lopettaa pillereitä ennekuin lapsenteko mielessä. Sen verran opin, sillä mikään ei ole ärsyttävämpää kuin miettiä että voiko tänään laittaa valkoiset housut että mahtaako taas tulla menkkoja kesken kaiken:/

Äänestä
  • jeps,samoin,mäkin lopetin hetkeks ja sekos niin kierrot että päätin sitte alottaa uusiks, ja päätin myös että ennen en lopeta kun vauvahaaveet on ajankohtasia!

    Äänestä

Oletteko havainneet että halunne olisi muuttunut, lisääntynyt pillereiden pois jättämisen jälkeen?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sollien kirjoitti:

Lopetin Mercilon pillereiden syönnin kolmisen viikkoa sitten. Nyt on ollut muuten oikein hyvä ja pirteä olo paitsi että nännit on aivan älyttömän arat ja pelkät nännit. Kondomia ollaan käytetty yhdynnässä joten ainakaan raskaana ei pitäisi olla. Onko muilla ollut samanlaista oireilua pillereiden lopettamisen jälkeen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu