Mitä mieltä jengi on täällä? Olen yrittänyt valita käyttöetuautoa ja syystä ja toisesta päätynyt loppusuoralle 3 auton kanssa (jotka tosin aika erilaisia keskenään). Kriteereinä on automaattivaihteet, alle 8 litran keskikulutus ja ajovakausjärjestelmä. Harkinnassa vielä Renault Megane 1.6 Confort Break aut (käyttöedun arvo n. 420 €/kk), Audi A 3 Sportback 1.6 Tiptronic (n. 460 €/kk) ja Toyota Avensis sedan 1.8 aut (n. 480 €/kk). Toyotahan on jo eri koko luokassa, mikä puoltaa tavallaan sen hankintaa. Toyotassa myös ripein kone, vaikka isoin auto onkin, samoin varustelu kattavin. Toisaalta Audissa kiva 6-pykäläinen tiptronic ja muutenkin laadukkaan oloinen peli. Renault taas selvästi edullisin, mutta varustelultaan kattava ja mielestäni hyvä ajaa.
Mitä mieltä te olette, mihin päätyisitte?
Mitä mieltä te olette, mihin päätyisitte?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ostaa autossa kokoa "toyotassa puoltaa koko hankintaa....."
Todennäkösesti ostat myös vaatteesi halpahallista ja ruokasi e-marketista!
Niin saksalaisten katsastustilastoiden yms. perusteella Toyota on vaihtoehdoista paras ainakin laadullisesti. Kyllähän sinäkin ostat halpahallista jos saat sieltä parhaan tuotteen.
noista vaihtoehdoista kallein.
Logiikkasi ontuu. Jos haluat provoilla, koita tehdä se tyylillä ja osuvasti, toimii paljon paremmin.
Mielestäni noiden kaikkien käyttöetu arvo on luokiteltu 15-20% liian korkeaksi. Jos sinulla on perhettä niin ehdottomasti Avensis ero Renaultiin on vain 60€ eli se ei vielä verotuksessa paljon tunnu ja saat kunnollisen tilavan Sedanin. Jos sinulla on kuljetus tarvetta niin Avensis on aivan ehdoton. Jos taas olet nuori joka ajaa kaupungissa rinkiä niin silloin otat varmasti Audin, mutta teinit harvemmin saavat autoetuja työpaikalta.
ainakaan jos ajat pidempiä matkoja. Ajo-ominaisuudet "syvältä" niinkuin koko auto muutenkin.
On siinä ongelmaa kerrakseen, kun ei osaa itse päättää.
Minulla on aina ollut epäilys tuon autoetu-tason väestä ja heidän ajattelun tasostaan.
Kiitos, kun varmistit asian.
ei vaan taitaa ihan lemuta!
ratkaisee paljon. Luulisin, että Audissa on paras automaatti. Rellua automaatilla en ottaisi. Toki en ole testannut näistä mitään, mutta automaatin kanssa saa olla tarkkana. Varsinkin, jo skritterinä on myös tuo kulutus.