Onko tosiaan näin?

Syvästi vakaumukselliset uskovaiset eivät ole eivätkä voi olla täysin rehellisiä ja objektiivisiä uskonsa suhteen.....? Tämä on ainakin minun havaintoni asiasta.
5282
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Sinullakin lienee syvä vakaumus siitä, että kristinuskon jumalaa ei ole olemassa? Miksi tämä vakaumuksesi olisi rehellisempi, tai yhtään objektiivisempi? Haluaisin kuulla perustelut, miksi koet sen niin.

Äänestä
  • Sinulla ei ole ensi käden tietoa ei-uskovaisten ajattelusta, koska olet uskovainen. Myöskään toisen käden `tietoa´("Sinullakin lienee syvä vakaumus siitä, että kristinuskon Jumalaa ei ole olemassa?") sinulla ei voi olla, koska taatusti kukaan ei-uskovainen ei sano tai ajattele, että USKOISI jumalan olemassaolemattomuuteen(siis USKOISI, kuten uskovaiset uskovat Jumalaansa).

    Lopputulos on että valehtelet(vähintään itsellesi).

    Äänestä

  • kenku kirjoitti:

    Sinulla ei ole ensi käden tietoa ei-uskovaisten ajattelusta, koska olet uskovainen. Myöskään toisen käden `tietoa´("Sinullakin lienee syvä vakaumus siitä, että kristinuskon Jumalaa ei ole olemassa?") sinulla ei voi olla, koska taatusti kukaan ei-uskovainen ei sano tai ajattele, että USKOISI jumalan olemassaolemattomuuteen(siis USKOISI, kuten uskovaiset uskovat Jumalaansa).

    Lopputulos on että valehtelet(vähintään itsellesi).

    on Jumalan lahja

    Äänestä

  • ...vakaumusta. Sinulla sellainen näyttää olevan ja näin ollen toimit juuri subjektiivisen uskovaisen tyyliin.

    Minä en tiedä, onko Jumalaa olemassa. Toki toivon, että hän on olemassa, mutta ei minulla ole mitään kouriintuntuvaa todistetta asiasta. Tosin maailmassamme on niin paljon ihmeellisiä ja selvittämättömiä asioita, että jokin korkeampi voima varmasti on olemassa,..... -ehkä.

    Alkuperäisessä viestissä minä puhuin USKOVAISISTA, en todellakaan fokusoinut sitä Kristinuskoon. Sama pätee muslimeihin, yms.

    Uskovaisen sokeus johtuuu seuraavista asioista:

    1. Pitää psyykata itsensä uskomaan isiensä uskontoon, koska uskonnon totuudesta ei ole mitään todisteita (ainoastaan muiden uskovaisten kommentit ja omat ajatukset).
    2. Ihminen saa todistuksen uskontonsa oikeellisuudesta ja Jumalasta riittävän psyykkaamisen tuloksena (itsesuggestiota). Jos ihminen ei päätä psyykata itseään ja päätä haluta uskoa ko uskonnon totuuteen, totuutta ei löydy.
    3. Alkaa ihmettely siitä, miksi joku muu uskoo jollain muulla tavalla. Tästä seuraa ilman muuta ennakkoasenne muiden harhauskonnoista, koska itse jo TIEDETÄÄN (tosin itsesuggestion myötä) että ollaan oikeassa uskonnossa.
    4. Joukossa tyhmyys tiivistyy, eli kun seurustellaan ja keskustellaan uskonasioista lähinnä oman seurakunnan ihmisten kanssa, niin usko vahvistuu. Jopa valehtelu on sallittua kasvattaaksesi oman ja lähimmäisen uskoa!!!! Sehän ei voi olla syntiä, koska se johtaa hyvään.
    5. Aikaa myöten usko muuttuu TIEDOKSI. Muiden uskonnoill korkeintaan hymähdetään paheksunnan ohessa. Ihminen on nyt tyypillinen vakaumuksellinen uskovainen, joka ei näy kokonaisuutta eikä halua avartaa käsitystään.

    Äänestä

  • >>Sinullakin lienee syvä vakaumus siitä, että kristinuskon jumalaa ei ole olemassa? Miksi tämä vakaumuksesi olisi rehellisempi, tai yhtään objektiivisempi?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Exmoro kirjoitti:

Syvästi vakaumukselliset uskovaiset eivät ole eivätkä voi olla täysin rehellisiä ja objektiivisiä uskonsa suhteen.....? Tämä on ainakin minun havaintoni asiasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu