Lahkot on helppo tunnistaa

Lahkoissa lapset jätetään ilman kristillistä kastetta ja kasteessa saatavaa Pyhää Henkeä.

Lahkoissa lapset jätetään pakanoiksi tämän maailman ruhtinaan valtakuntaan.

Raamattu varoittaa lahkoista.
3260
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tiedätkös!?
Lahkoissa lapset viedään pakosti kasteelle jossa heidät julistetaan kristityiksi vaikka eivät sitä vielä itse pysty suullaan tunnustamaankaan!


>>Raamattu sanoo->
>>Room 10:10 "sillä sydämen uskolla tullaan vanhurskaaksi ja suun tunnustuksella pelastutaan".

>>Raamattu jatkaa->
>>Room 10;17 "Usko tulee siis kuulemisesta, mutta kuuleminen Kristuksen sanan kautta".

Uskon Jeesukseen siis synnyttää Jumalan SANAN kuuleminen ja sen vastaanottaminen uskon kautta! Uskoa ei siis synnytä kirkollinen sylilapsikaste!

Mitä taasen tulee pakanoihin, niin -KAIKKI, jotka eivät ole syntyperäisiä juutalaisia, ovat silloin pakanoita, olivatpa he kastettuja tahi ei!!!

>>Kirjoitat-
>>Raamattu varoittaa lahkoista.>Tiit. 3:10 "Harhaoppista ihmistä karta, varoitettuasi häntä kerran tai kahdesti"!


(On toki kirkonpiirissäkin oikeita uskovia, (tunnenkin heitä), mutta hehän eroittautuvatkin juuri muusta kirkkoväestä hyvin voimakkaasti selkeän uskonelämänsä vuoksi. He eivät siis ole pelkästään kirkon jäseniä, vaan ovat oikeita suullaan Jeesuksen vapahtajakseen tunnustavia uskovia ihmisiä myös arkielämässään)!

Heitäkään kaste ei ole tehnyt kristityiksi, vaan usko Jeesukseen!


Siunausta Jeesuksessa!

Äänestä
  • Lahkoissa vaikuttaa Herodeksen henki jatkaen keskenjäänyttä työtään estäen lapsia saamasta Pyhää Henkeä kasteessa. Lahkolaisten kastamattomat lapset ovat Raamatun tarkoittamia "tyhmiä neitsyitä", joilla yljän tullessa puuttuu lampuista öljy eli Pyhä Henki, koska eivät ole sitä saaneet.

    Room. 8:9
       
    Mutta te ette ole lihan vallassa, vaan Hengen, jos kerran Jumalan Henki teissä asuu. Mutta jolla ei ole Kristuksen Henkeä, se ei ole hänen omansa.

    Äänestä

Lapsia ei jätetä. Heidät siunataan.
Harva lapsi seuraa uskoa vaikka on kasteen saanut sylivauvana.

Jeesuksen sanat ovat selvät:

"joka USKOO ja kastetaan, pelastuu. Joka ei usko tuomitaan kadotukseen." (Mark 16:16)

Kaste siis liittyy uskoon aivan selvästi Jeesuksen mukaan.

Jeesuksen esimerkki on aina turvallinen ja välttämätön seurata.

Siunausta
Jari

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kristitty kirjoitti:

Lahkoissa lapset jätetään ilman kristillistä kastetta ja kasteessa saatavaa Pyhää Henkeä.

Lahkoissa lapset jätetään pakanoiksi tämän maailman ruhtinaan valtakuntaan.

Raamattu varoittaa lahkoista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu