Mites millä annostuksilla cipralex on aloiteltu muilla?itselläni 10mg/vuorokaudessa ja olen ottanut iltaisin sen.Huonoa ja vellovaa oloa tulee kylläkin,Mietinkin auttaisiko jakaminen?puoli AAmulla ja toinen puoli illalla?
niin kyselen toki lääkäriltäkin mutta kokemuksia tässä kyselen teiltä joilla niitä olisi?
onko 10mg/vuorokausi annos normaalia/aloitusannostusta?
niin kyselen toki lääkäriltäkin mutta kokemuksia tässä kyselen teiltä joilla niitä olisi?
onko 10mg/vuorokausi annos normaalia/aloitusannostusta?
Vastaukset 10
Vanhimmat
olen ottanut aamuisin aina cipralexin. Annoksena on ollut 10 mg tosin nostin annoksen omatoimisesti viikko sitten 15 mg kun tehoa ei mielestäni ole ollut tarpeeksi.
aloitin 5mg:lla ja olo oli puolitoista- kaksiviikkoa hirveä.Oksetti ja ahdisti, iltaisin kun yritti nukkua lihakset nykivät holtittomasti.Elämä on ihanaa.
Oireet menivät noin 3:ssa viikossa ja kunto nousi kohisten, nykyään vähän euforinenkin, mutta vastakkaista on koettu niin perusteellisesti, että ei mitään väliä.
Nykyisin annos 20 mg:aa aamuisin, käytän vaikka koko työssäolo kauden loppuun ja sitten jos elän eläkkeellä lopettelen.
Käytän vain sen pimeimmän talviajan, 10 mg päivässä. Aloitan n. 10 päivän ajan puolikkaalla ja sitten koko tabletti, ja iltaisin. Nukuttaakin ihan hyvin. Ja kevätpäivän tasauksen tienoilla lopettelen, samalla lailla parin viikon ajan puolikkaalla ja sitten loppu.
Aloituksessa ei tule mitään sivuoireita, lopetuksessa oli aluksi vähän pyörryttävä olo mutta meni ohi äkkiä, ja aurinko paistoi.
Utelias minä heräsi kun annostus sinulla 10?nostit sen 15?mites apteekki suhtautuu tähän että meneekin lääkettä enemmän?
kysyn kun ainakin minulla ollaan joka lääkkeistä oli se antibiotti tai mikä vain ni laskukoneella laskemassa että osto määrät ei ylity.
kuinka se nim. ottochli käy mutta oma kokemus on sama kuin sinulla eli syynäävät jokaisen reseptin suurennuslasilla ja takertuvat pienimpäänkin muotoseikkaan.Hyvä niin.
sillä en ole käynyt uusimassa reseptiä vielä. jatkan kokeilua tolla isomma annoksella vielä pariviikkoa.
Hei!(anteeksi tyhmyys mutta lääkkeellä on siis väsyttäväkin vaikutus?miksi tuntuu että se on aamuisin sen ottoaika useilla?
Heips!
Olen syönyt Cipralex 10 mg jo n. vuoden. Aloitin ensin 5 mg:lla, mitä söin pari päivää ja nostin sitten annoksen tähän 10 mg:aan.
Itselläni ei haittoja ollut kuin hiukan kuvotuksen tunnetta ja ns. huimausta. Nykyään mitään haittoja ei ole.
Ja otan lääkkeen pääsääntöisesti illalla.
Hyvä lääke :) ja minulla se on ahdistukseen ja siihen erinomaisesti auttanut.
on suositeltu. Nimenomaan aamulla, koska lääkkeellä on toimeliaisuutta kohottava vaikutus - näin sanottiin kun kysyin uteliaana lääkkeen vaikutusta. Nyt on olo kuin Duracell-pupulla.
Lääkäri sano et aamulla pitää ottaa. muuten ei ehkä saa unta yöllä. pakkauksessakin lukee että voi aiheuttaa unettomuutta.