Olen syönyt pillereitä nyt n. 3 vuoden ajan. Olen huomannut, että minun ei tee seksiä yhtään mieli (seksi jopa tuntuu todella vastenmieliseltä!) lisäksi alapääni on todella herkkä ja pelkän tamppoonin asettaminenkin sinne sattuu.
Voiko tämä johtua e-pillereistä?
Voiko tämä johtua e-pillereistä?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Haluttomuus on yksi tavallisimpia sivuoireita. Tuosta herkkyydestä en kyllä osaa sanoa, muuta kuin, ettei se ihan normaalia ole.
Myös sitä kannattaa miettiä, että onko suhteessa/elämässä kaikki kohdallaan, jos seksi ei enää maistu. Ainahan kyse ei ole pillereistä.
haluttomuus ja kuivuus vaivaa monia pillerinsyöjiä hormonimäärä on varmaan sulle liian matala/korkea. pillerimerkin vaihtaminen kannattaa. niin ja todellakin kannattaa miettiä onko omat asiat kunnossa.. jos on, ja silti nää ongelmat vaivaa,niin varmasti pillerit on syynä. itse kärsin kans haluttomuudesta ja kuivuudesta ( paljosta muusta) ja ongelma katosi kun vaihdoin vähähormonallisempaan ehkäisyrenkaaseen.liukastakin on!ja halut on tallella :)