Kävin tuossa muutama vuosi sitten Roomassa ja nautin suunnattomasti Vatikaanin taideaarteiden katselemisesta. Pietarinkirkko on todella mahtava ja sinne haluan mennä vielä toisenkin kerran (suosittelen sitä vilpittömästi kaikille).
vatikaanilla on hirvittävä omaisuus kiinni noissa taideteoksissa yms kokoelmissa. Tästä taas mieleeni tuli mitä kaikkea hyvää noilla varoilla pystyisi tekemään ihmiskunnan hyväksi. Lahjoittaako kirkko rahaa hyväntekeväisyyteen? Jos lahjoittaa, niin inkälaiseen hyväntekeväisyyteen ja millaisia summia?
Vatikaanin rahat
5
1040
Vastaukset
- Bacchus*
ovat tuottavaa pääomaa. Turistit, aivan kuten sinäkin, matkustavat Vatikaaniin pällistelemään noita taideaarteita. Vatikaani saa turismista huomattavat tulot. Ei olisi mitään järkeä realisoida omaisuutta, josta on tuloja.
- amazon22
Kysymyksesi oli hyvä ja monet sitä miettivät usein. Kirkko voisi realisoida omaisuuttaa ja vaikka muuttaa sen käteisvaroiksi. Tavallaan se on sydämellinen ajatus ja voisimme auttaa näin monia maailman köyhiä,kurjia, ahdinkoon joutuneita ja nälkää näkeviä lähimmäisiämme.
Asiassa on se mutta, toisaalta tämä Vatikaanin varallisuus(pääoma) symbolisoi ja rakentaa sen perustan Vatikaanin vallalle ja ehkä voittamattomuudelle ja samoin turvaa sitä haavoittumasta eri tahojen taholta murtaa se valta. Se turvallisuus sillä on pakko olla ja se ei tarkoita huonoutta Vatikaanille tämän takia. Se on pakon sanelema asia.
Me tarvitsemme sen vallan jotta kirkkomme selviää ja elää eteenpäin ja voi myös käyttää valtaansa.
Se pelkkä kallio kirkon(Vatikaanin alla ei riitä).
Myös Jeesus on varmasti asiasta samaa mieltä kanssamme.
Jos meillä ei ole tätä valtaa, tulee joku suurempi ja voimakkaampi valta ja tuhoaa Vatikaanin.
Ajatuksesi oli kaunis ja kirkko kumminkin auttaa kaikkia apua tarvitsevia rahallisesti ja monen vapaaehtoisten ihmisten toimesta myös jotka vievät perusturvallisuutta moneen paikkaan sekä jakaa hengellistä ravintoa kaikille jotka haluavat ottaa sitä vastaan.
T:Amazon - LLL
käsittääkseni Katolinen Kirkko kaikkine järjestöineen on maailaman suurin hyväntekeväisyys organisaatio. Caritas on kai yksi niistä suurimmista järjestöistä joiden
kautta kirkko auttaa kehitysmaissa.
Hesarissa oli joskus juttu siitä, miten Kirkon "valtava omaisuus" on myytti. Vatikaani on kaiketi aikamoisessa talouskriisissä.
Kirkko ei aio myydä taidettaan ja on antanut niille 1 euron muodollisen arvon. (hesarin mukaan) - fidel
runsas tuotto on kai aika suhteellista. Vatikaanin museoiden valtavat, eri tekniikoilla valmistetut taideteokset, kuten gobeliinit, freskot, rakennukset jo sinällään ym. vaativat jatkuvaa, kallista restaurointia, joten ainakin osa rahoista kulutetaan puhtaasti kaikkinaiseen ylläpitoon.
Haluaisiko kukaan tosissaan, että tällä hetkellä kirkon hellässä huomassa olevat taideteokset hajaantuisivat maailmantuuliin eri maiden museoihin tai yksityiskeräilijöille. Vatikaanissa valtava määrä teoksia on kaikkien nähtävillä sopivassa paikassa kohtuullista maksua vastaan.
Vatikaani-valtion budjetti on usein myös alijäämäinen. Sisar benedictan mukaan Pyhän istuimen budjetti oli ainakin 1980-luvulla tappiollinen. Suurin osa tuloista menee hänen mukaansa Vatikaani-valtion kuluihin, sekä paikalliskirkkojen erilaisiin hankkeisiin. Näin ollen rahaa ei taideta pantata suuria määriä. - hopsuli
Mene nettiin www.vatican.va ja sieltä News Services, josta löytyy Vatican Information Service (VIS). Katso, mitä löytyy ja VIS on mahdollista saada e-mailina. En vaan muista, mitä reittiä itse sen löysin.
Sieltä tulee vuosittain myös Vatikaanin ja Pyhän istuimen taloudesta numerotietoa. Kerran vuodessa kat. kirkossa kerätään maailmanlaajuisesti ns. Pietarin penninki. Paavi käyttää sen kokonaan hyväntekeväisyyteen esim. luonnonkatastrofien ja vastaavien uhreille, jälleenrakentamiseen, nälkäänäkeville, sodan uhreille, pakolaisille jne. Summa oli v. 2003 yli 55 milj. dollaria.
Vatikaani ei kylve rahoissa. Joinain vuosina se on miinuksella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 417034
- 323958
- 463367
- 402959
- 172736
- 372238
- 162196
- 412163
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons472117- 402068