Iskareitten kestoikä

Tomi

Passattiimme vaihdettiin mielestäni aivan äskettäin takapään iskarit, ja nyt katsastuksen setä ilmoitti ,että toinen on finito (29%) ja toinen ei (94%). Liekö valmistusvika vai kestääkö ne muka vain alle 40tkm? Ja toinen sattuu olemaan parempaa laatua?

21

8492

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kestää

      enemmän. Itellä 320 ajettu auto ja alla alkuperäiset ja hyvässä kunnossa. Toisaalta kerran meni uudet KYB:it alle viidessä tonnissa.

      • pera

        "Itellä 320 ajettu auto ja alla alkuperäiset ja hyvässä kunnossa" aika vaikea uskoa, kyllä tuollaset 100 tonnia alkaa jo tuntumaan iskareiden puutumisena


      • VW Passat
        pera kirjoitti:

        "Itellä 320 ajettu auto ja alla alkuperäiset ja hyvässä kunnossa" aika vaikea uskoa, kyllä tuollaset 100 tonnia alkaa jo tuntumaan iskareiden puutumisena

        Vanha juttu mutta 2005 Passatti nyt vuosi 2013 330tkm ja iskarit ova alkuperäiset. Mittauksissa ei ole muutoksia iskarin toiminnassa. Koitetaan kestääkö 500 tkm.
        Huom. ajo pääasiassa pääteillä, mutta syksyisin kovaa ajoa joka viikonloppu metsäautoteillä.


      • Anonyymi
        pera kirjoitti:

        "Itellä 320 ajettu auto ja alla alkuperäiset ja hyvässä kunnossa" aika vaikea uskoa, kyllä tuollaset 100 tonnia alkaa jo tuntumaan iskareiden puutumisena

        Itsellä vielä enemmän ajettu. Vein korjaamoon, että vaihtaisivat iskarit, mutta korjaamo kieltäytyi vaihtamasta, kun oli yhä sen verran hyväkuntoiset, ja vaihtavat vain, jos on huonokuntoiset.


    • JJH

      Pitäisi iskarin kestää pitempäänkin riippuen iskarin valmistajasta ja kuskin ajotyylistä.
      Vaarallista on myös iskareitten vähittäinen huonontuminen jonka huomaa vasta ääritilanteessa.

      Toisaalta yksikin kuoppa talvipakkasella jääkylmällä iskarilla (iskarin öljyt eivät vielä ole lämmenneet) voi tehdä siitä selvän.

      Pakkasella pitää ensikilometreillä olla varovainen; silloin iskareita hajoaa helposti.

    • google.fi

      Se mikä auto on vaikuttaa siinä mielessä että jos on vähän sporttisempi auto niin saa enemmän kipeetä yleensä. Joskus satunnaiset pahempiin kuoppiin ajot voi viedä ennen aikaiseen loppuun iskarin. Talvihan on pahasta koko autolla kuten iskareillekkin. Kannatta päästellä suojatiekorokkeista vauhdilla ja ajella liian kovaa kanttareiden yli, noilla eväillä menee iskarit ja jousetkin ja koko pyörän tuenta. Kun sä nyt joudut nyt vaihtaa kaksi iskari niin mieti kannataisiko pistää koko kierros auton ympäri uusiksi jousineen, jos vaan rahat riittää!

      • hyvin kestävät.

        Sattuu olemaan työmatka, missä useita korotettuja suojateitä. Ainakin yhden jousen katkeamiseen se on johtanut.
        Iskarit vaihdettu 8 vuotta sitten 180.000 km:n kohdalla ja nyt 200.000 lisää ajettuna auton etuiskarit tuntuvat jälleen melko veteliltä. Keula huojuu ja heiluu, mutta helposti kuitenkin katsastuksesta läpi.
        On mulla yleensä iskarit kestäneet 200-300 tkm.


    • Ekku

      Tuntuu vaihtelevan tuo iskunvaimentimien kesto aika lailla.

      Nykyisessä E-mersussani on nyt menossa 3 pari takaiskareita ja toinen setti etutolppia.

      Muutama vuosi sitten minulla oli W124-korinen mersu jolla oli ajettu luultavasti 290 tuhatta ja siinä oli alkuperäiset iskarit alla.

      Iskunvaimennin testi näytti niille aika tasaista 70% ja eivät edes yrittäneet kaupata uusia.

    • käytöstä riippuvaa

      Iskareissa on myös takuu, onko sulla kuitti jäljellä .
      Mazdassa vaihdettiin takapää (isk jouset)190tkm kohdalla, tosin enemmän vaununvedon kuin rikkoutumisen takia. Etupään iskarit 2200 tkm kohdalla. Takapää on kestänyt hyvin jo 4-5 vuotta ja 80 tkm. Loikkaa kuin pantteri esim. korotetun suojatien kohdalla kun vertaa esim työkäytössä olevaan Corollaan missä vastaavassa paikassa tuntuu siltä, että etupyörät tulee rämähtäen sisään. (nopeus on ollut n. 40 km/h)

    • Elmeri

      Iskareiden tarkoitus on se, että ne ottaa iskuja vastaan. Ei mitään hienostoajelua ja kuoppien väistelyä! Vauhdilla vaan niin että iskarit paukkuu, sano eno ku mopoa testaili.

    • sitroen.

      Jousiksihan niitä sellaisia laitteita sanotaan, jotka iskuja vaimentavat. Muuttavat ne iskut korin heilahteluiksi kuten se älykkäämpi lukija melkein heti huomasikin.

      Kuulemma joissakin huonommin suunnitelluissa ja tehdyissä pakkaa jouset katkeilemaan. Kannattaa välttää sellaisia merkkejä.
      Minulla oli Ford jolla ajoin 270 tuhatta km. Ei katkeilleet jouset, vaan ruostui kori ja piti hävittää.
      Sitten minulla oli Ranskan Rapea jolla ajoin 220 tuhatta km. Ei katkeilleet jouset, vaan ruostui kori ja piti hävittää.
      Nytkin minulla on Ranskan Rapea jolla olen ajanut vasta 475 tuhatta km. Ei ole katkeilleet jouset, alkavaa korin ruostumista on havaittavissa. Muissa osissa pahemminkin.

      Teinipojat räkä poskella ja lippalakki väärinpäin kirjoittavat heilahduksenvaimentimista nimellä iskunvaimentimet. Sitä se teettää kun ei ole käsitteet hallussa ja luulee jotakin tietävänsä kun on lukenut Tuulilasin jutun.

      Tässä nykyisessä 475 tuhatta ajetussa Ranskan Rapeassani meni etupään heilahduksenvaimentimet joskus viralta, kun tiivisteet alkoivat vuotamaan ja teho laski. Ostinpa uudet, jotakin halpalaatua Motonetistä.
      Toinen alkoi vuotamaan, joten vaihdoin sen tilalle romutetusta Ranskan Rapeasta saamani vaimentimen. Näillä olen pärjäillyt pian kymmenkunta vuotta ja pärjään edelleen. Varalla minulla on se toinen romutetusta saatu ja tämän vuotamaan alkaneenkin kunnostin.

      Ranskan Rapean takapään heilahduksenvaimentimet ovat alkuperäiset ja moitteetta kelpasivat viime katsastuksessa. Pinta tosin alkaa ruostumaan, joten ikuisia eivät nekään ole. Ikäähän niillä on vasta pikkuisen vaille 25 vuotta.

      Jospa tämä antaisi vähän osviittaa siitä kestoiästä, jota aloittaja kysyi.
      Eli tuurillaan saattaa kestää kauankin.
      Aikanaan korjaamolla muutaman Ford -mallin etuvaimentimet menivät jo 15 tuhannessa kilometrissä. Oli huonot tiivisteet eikä mitään hiekkasuojia.

      • Repound

        Minun autoistani on jouset katkenneet yhdestä Volvosta ja Fordista, et se siitä suunnittelusta.
        Naapurin Citroën on valuttanut jousituksen öljyt muutaman kerran parkkipaikalle ja sen lisäksi on useampaan kertaan korjailtu korkeuden säädön venttileitä tms.
        Mondeo farkun takaheilahduksenvaimentimien vaihto onkin projekti eikä sellainen pikanen piharemontti.


    • Anonyymi

      MB w211 iskarit kesti 36000km kun alkoivat vuotaa aika huono laatu

      • Anonyymi

        Harakiri sekundaa on paljon markkinoilla, orginalli kestäis seuraaviin valoihin?🤪🤪🤪


      • Anonyymi

        Vähän se on myös tuurista ja tyylistä kiinni. Jos paukuttaa menemään huolettomasti monttuun ja hidasteisiin kovalla pakkasella, niin saahan sieltä helposti liemet ym. pihalle.


      • Anonyymi

        Oikea havainto, sillä kestävät mersut tehtiin viime vuosituhannella.


    • Anonyymi

      Nykyisellä Hynyllä menty 240 tkm alkuperäisosilla ja sitä ennen 20-vuotiaalla tojolla jopa 460 tkm niin että etupäässä oli kaikki osat niitä vanhoja alkuperäisiä.

      • Anonyymi

        Silkkaa laatua on toitsussa kaikki, mutta folkkari jyrää kohta sähköllä kaikki markkinat!


    • Anonyymi

      Katsastuksen iskaritesti ei kerro niiden koko kuntoa,valitettavasti.Kyl kunnon autoilija tietää jo perstuntumalta millo ne alkaa menemään jos ei ole silmin nähtäviä vuotoja tms.

      • Anonyymi

        Eikö, tyhmä hän sinä olet.


      • Anonyymi

        Iskaritesti kertoi sen minkä kädellä painamallakin saattoi päätellä eli 3 iskaria näytti
        50-60 %:a eli olivat kunnossa ja yksi oli 26 % (hylkyraja 25%). Sen kulman heikkouden
        tunti selvästi myös heijaamalla. Vaihdettiin sekä jousi että iskari niin jämäköityi .
        Mukavasti kestää ne suojatietöyssyt, mutta talvella pitää olla siinä varovainen.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      153
      2885
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      281
      2566
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      42
      1599
    4. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      38
      1510
    5. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      121
      1232
    6. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1163
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      15
      1095
    8. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1053
    9. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      37
      1019
    10. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      61
      1003
    Aihe