E-pillerit + muut lääkkeet, apua!

Hei. Toivottavasti täällä olisi lääkäreiksi opiskelijoita ym neroja ihmisiä.. Tarvisin apua pian!
Hankin juuri Yasmin-ehkäisypillerit. En ole aloittanut niiden syöntiä vielä, koska menkat eivät ole alkaneet vielä, mutta ne alkavat varmaan parin päivän sisällä. Mieltäni vaivaa se, että eihän niiden teho heikkene, kun tällä hetkellä käytän jalanpohjassa oleviin syyliin Osterivinokas-lääkekuuria? Yhden pakkauksen kuuri kestää 1kk ja en ole aivan vielä edes puolessa välissä. Lisäksi luulen, että joudun syömään toisenkin tälläisen kuurin,koska pikkuveljelläni syylät lähti vasta kun hän oli syönyt lääkkeitä 3kk.
Toinen lääke mitä olen käyttänyt koeviikkoina on Smart Max memory . Tämä siis auttaa minua jaksamaan koeviikkojen yli. Eihän tämä myöskään heikennä e-pillereiden tehoa?
Kolmas lääke mitä olen ottanut yleensä koulun aikana (en samaan aikaan kun noita Smart Max tapletteja) on Vitamar. Se on siis vitamiini valmiste jossa on myös Omega 3:sta ym.
Olisin niin kiitollinen jos pystyisitte nopeasti vastaamaan minulle! :) Kiitos!
3582
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Luontaistuotteet ovat aina hankalia yhteisvaikutusten suhteen, sillä tutkittua tietoa niiden yhteisvaikutuksista löytyy vähemmän kuin lääkeaineista. Suosittelen kääntymään apteekin puoleen eli menet sinne paikan päälle ja otat mukaasi ne luontaistuotteet, jotta apteekissa tiedetään mitä vaikuttavia aineita niissä on. Apteekki voi sitten tarvittaessa kysyä yhteisvaikutuksista esim. kuopion lääkeinformaatiokeskuksesta, jolla on käytössä paljon laajemmat tietokannat mitä tavallisella apteekilla. Tai voithan toki itsekin soittaa suoraan kyseiseen lääkeinformaatiokeskukseen, puhelinro löytyy sivulta:
http://www.kuopionlaakeinformaatiokeskus.fi/

Äänestä
  • Kiitos ehdotuksesta :) Harkitsen menemistä. Jos en täältä saa vastausta niin kai se on pakko..

    Äänestä

No nyt ne menkat sit alko.. ja pakko on ruveta syömään nyt pillereitä. enkä tiiä edelleenkään heikentääkö noi lääkkeet niitten tehoa! :( eikö täällä oo tosiaan ketään joka osais auttaa nyt heti??

Äänestä

Kommentoi aloitusta


NopeaaApua kirjoitti:

Hei. Toivottavasti täällä olisi lääkäreiksi opiskelijoita ym neroja ihmisiä.. Tarvisin apua pian!
Hankin juuri Yasmin-ehkäisypillerit. En ole aloittanut niiden syöntiä vielä, koska menkat eivät ole alkaneet vielä, mutta ne alkavat varmaan parin päivän sisällä. Mieltäni vaivaa se, että eihän niiden teho heikkene, kun tällä hetkellä käytän jalanpohjassa oleviin syyliin Osterivinokas-lääkekuuria? Yhden pakkauksen kuuri kestää 1kk ja en ole aivan vielä edes puolessa välissä. Lisäksi luulen, että joudun syömään toisenkin tälläisen kuurin,koska pikkuveljelläni syylät lähti vasta kun hän oli syönyt lääkkeitä 3kk.
Toinen lääke mitä olen käyttänyt koeviikkoina on Smart Max memory . Tämä siis auttaa minua jaksamaan koeviikkojen yli. Eihän tämä myöskään heikennä e-pillereiden tehoa?
Kolmas lääke mitä olen ottanut yleensä koulun aikana (en samaan aikaan kun noita Smart Max tapletteja) on Vitamar. Se on siis vitamiini valmiste jossa on myös Omega 3:sta ym.
Olisin niin kiitollinen jos pystyisitte nopeasti vastaamaan minulle! :) Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu