Minipillereistä

Olen harkinnut siirtyvani yhdistelmäpillereistä (Mercilon) minipillereihin. Olisi kiva kuulla ihmisten kokemuksia niistä. Suoraan sanoen mua on ruvennut nyppimään aika rankasti ylimääräinen hormonien syönti. Ehkäisyä kuitenkin tarvitaan. Minipillereissähän käsittääkseni sitä ei ole nimeksikään. Kiitos jo etukäteen vastauksista!
1120
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Itse vaihdoin reilu vuosi sitten yhdistelmäpillereistä minipillereihin, kun huolestutti nuo ylimääräiset hormonit ja verenpaine oli koholla jne.

Olen siitä lähtien siis syönyt Cerazette-merkkisi minipillereitä. Ainakin käyttö on ollut helppoa -joka päivä otetaan samoihin aikoihin eikä mitään taukoviikkoja. Ja ainakin tämän merkin kanssa on niin, että teho ei heikkene, jos unohdus ei ylitä 12h (taitaa olla sama marginaali yhdistelmäpillereilläkin).

Huono puoli on mulla ainakin se, että menkat on muuttunut tosi epäsännöllisiksi. Väliä saattaa olla vaikkapa 2 ai 4 kk ja vuotoa saattaa tulla niin, että pärjää pelkällä pikkuhousunsuojalla. Mut se on ihan normaalia, menkat voi loppua kokonaankin pillereisen ajaksi. Itse menkkojen vähentyminen/poisjääminen on ollut tervetullut helpotus, mutta se ainainen raskaus-epäily tietysti kuormittaa... Itse teen melkein joka kuukausi varmuudeksi testin, jos menkkoja ei näy. Se tietysti tuo pillereille hintaa ja saattaa olla hieman kiusallista toisinaan, mutta omasat mielestäni se on pienempi hinta kuin ei toivotu raskaus.

Pillerit itsessän eivät ole mielstäni kovin kallis sijoitus. Mulla 3kk satsi maksaa karvan alle 29e.

Mitään mielialavaihteluja mulla ei ole ollut ja jalkojen painon tunne ja turvotus on vähentynyt. Verenpaine yhä korkea ja ylipainoa reippaasti, mutta jälkimmäinen lienee mun kohdalla syy ensimmäiseen ja pillerit eivät mulla kyllä yksin ole lihavuutta aiheuttaneet :)

Vielä huonona asiana mainittakoon se, että jos on kärsinyt aknesta, niin se voi lehahtaa pillereiden aikana esille. Itse söin enne Diane Novaa, joka auttoi tosi hyvin aknee, mut näitä syödessä mulla on naama kuin murrosikäisellä! Ja toinen juttu, minkä olen huomannut on, että hiuksia lähtee. En sitten tiedä vaikuttaako pillerit vai kaikki muu (itselläni ehkä ruokavalio ja se, että on aika rankka elämänvaihe takana).

Mutta muuten pillerit todella hyvät eli suosittelen, jos ei yhdistelnät sovi tai ei halua kuormitaa elimistöään ylimäärääsäisillä hormoneilla. Minipilsuthan sisältää vain keltarauhashormonia pienissä määrin, kun taas yhdistelmät sitä estrogeenia. Ja seksihalut ovat mulla ainakin lisääntyneet ihan totaalissti -vaikutukset tietysti yksilöllisiä, mutta näin mulla!

Toivottavasti edes jotain apua!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kokemusta kirjoitti:

Olen harkinnut siirtyvani yhdistelmäpillereistä (Mercilon) minipillereihin. Olisi kiva kuulla ihmisten kokemuksia niistä. Suoraan sanoen mua on ruvennut nyppimään aika rankasti ylimääräinen hormonien syönti. Ehkäisyä kuitenkin tarvitaan. Minipillereissähän käsittääkseni sitä ei ole nimeksikään. Kiitos jo etukäteen vastauksista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu