Perustelkaa keput maataloustukien maksua !

kansantanhukepu

Miksi tukiaisia maksetaan enemmän niille joilla on suurempi maatila ?. Tarvitsevatko ne tukea enemmän kuin pientä maatilaa viljelevät ? Pitääkö tukiaisilla rikastua; olisiko joku kattosumma tuelle paikallaan esim. työttömyyskorvauksen verran ?. Maaseudulla eläminen on muutenkin halvempaa; asunnot, ruoka ym joten mistään Suomen keskipalkasta ei tarvitse puhua. Näkyyhän se tuottavaa työtä tekevien palkkatasossakin maaseudulla...

Millään muulle alalle ei makseta tällaisia tukia jotka
a) työllistävät vähän ihmisiä
b) menevät suoraan tuottajan taskun pohjalle esim. vrt. maanviljelijä - telakkahitsari
c) ei toimi markkinatalouden ehdolla vrt. esim. kato ym. korvaukset.
d) ulkomailta saa saman tuotteen halvemmalle ja usein väh. yhtä terveellisen vaikka MTK-propaganda muuta väittää.

13

460

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ituniska

      Se menöö hehtaarien mukaan eikä pankkitilin mukaan.
      Sainpahan v 2001 noin 600 tuhatta mk kun on paljon hehtaareita.
      Itse olin sairaslomilla suurimman osan aikaa ja lomittajat teki työt.
      Lomittajille maksoin vähän alle 7 mk /h ja loput maksoi joku..

      • kansantanhukepu

        Juuri näin, tuet menevät tarpeeseen :)))


      • Tiina

        Sinä et ole maanviljelystä nähnytkään.
        Tanhuaja yrittää vain saada porukat kateelliseksi.


    • kaisa

      Eikö ole aika loogista, että tukea maksetaan sitä enemmän mitä enemmän yrittää eli suomeksi mitä enemmän on esim. viljelypinta-alaa. Vai ajatteletko niin, että mitä vähemmän viljeltäisiin sitä enemmän maksettaisiin, eli kun ei viljelisi ollenkaan saisi isoimmat tuet? Eli palkka tehdyn työn mukaan; isommalla tilalla on isommat hommat, enemmän kustannuksia (tosin myös enemmän tuottoja) ja katovuosina tappio suurin.

      Sitten tuohon maaseudulla asumiseen. Kyllähän asuminen maalla on halvempaa. Olet oikeassa. Ainakin asuntoja saa halvalla. Mutta, yhtälailla maalla maksaa esim. sähkö kuin kaupungissa.. Ruoka on suunnilleen samanhintaista jokapuolella Suomea. Tee vaikka kesän aikana vertailevaa tutkimusta =). Mutta, oletko ottanut huomioon, että maaseudulla välimatkat ovat suuria -> matkaan kuluu aikaa ja oma auto on välttämätön kun ei ole julkista liikennettä eikä ratikka porhalla joka torpan eteen.

      Sitten, a) parempi, että työllistää edes vähän kuin ei ollenkaan. Jolloin jouduttaisiin taas maksamaan työttömyyskorvauksia. Vai oletko valmis luopumaan myös näistä "tuista"?

      b)Maanviljelijä on itsenäinen yrittäjä. Kenelle muulle tuet pitäisi maksaa kuin hänelle? Vertailusi telakkahitsariin on aika ontuva. Hitsarihan ei ole millään muotoa vastuussa telakan tuottavuudesta, muutoin kuin tekemällä oman duuninsa niin hyvin kuin pystyy ja tästä hänelle maksetaan palkka.

      c)Markkinataloutta vedetään muutenkin liikaa joka sotkuun, joten antaa olla.

      d) Mietippä, lopetetaan Suomessa viljely kokonaan ja aletaankin ostamaan kaikki tuotteet ulkomailta. Mitähän mahtaa ulkomaan tuottaja tuumia? Hän ajattelee, loogisesti, että nuille myydään kalliilla kun niiden on pakko ostaa kun ei ole omaa tuotantoa. Ja jos maalaillaan uhkakuvia; niin miten kuvittelet selvittävän kriisiaikana jos tuotanto on maasta lopetettu, eikä kukaan enää erota ohranjyvää kauranjyvästä saati tiedä mitä niillä pitäisi tehdä.

      Tämä kaikki ihan vaan sinunkin mietintääsi.

      • kansantanhukepu

        Tuet pitää mennä tarpeeseen eikä kenenkään "lihottamiseen".

        Maanviljelijä itsenäinen yrittäjä ?. Voi, kun todella olisikin; varsinainen "yrittäjä"...toisaalta verorahojen varastaminen on "yrittämistä" sekin. Itsenäinen yrittäjä tulee toimeen omillaan.

        Maanviljelys tulee säilymään Suomessa ilman tukiakin jos todella tekijä on yrittäjä.


      • kansantanhukepu

        Erinomainen kirjoitus.
        Toivottavasti alkuperäinen tanhuaja lukee kirjoituksesi ja tarkkaan.:))))


      • kansantanhukepu
        kansantanhukepu kirjoitti:

        Erinomainen kirjoitus.
        Toivottavasti alkuperäinen tanhuaja lukee kirjoituksesi ja tarkkaan.:))))

        tuki pitää mennä tarpeeseen; siinä homman ydin.


      • Oikea Yrittäjä

        Mikä yrittäjä se on jolle veronmaksajat kustantavat kuukauden loman?
        -no maatalous "yrittäjä"
        (oikealle yrittäjälle sitä ei ole suotu)
        Ja turha kenenkään väittää että ituniska maksaisi lomittajan palkat-vain pienen osan siitä.

        Mikä yrittäjä se on jolle veronmaksajat takaavat
        voitollisen tilinpäätöksen joka vuosi.
        -no maatalous "yrittäjä"tietenkin.
        (oikealla yrittäjällä jos bisnes ei onnistu ja kato tulee silloin tulee konkelo)


      • isoin osa

        Isoimmalle isoin osa.
        No onhan siinä tiettyä nurinpäin olevaa logiikkaa.
        Itsekäs ja lihava on varmaan isäntä niinkuin kasvattamansa joulupossu.


    • Sama tyyppi joka nyt itkee edelleenkin maataloustuista palstalla.

    • Rinnekiittäätukia

      Älä itke maataloustuista nehän on vasemmiston ja sossujen keksimä ja junailema sekä suosima juttu kuten muutkin tuet jotta köyhilläkin riittää rahaa muuhunkin kulutukseen kuin ruokaan ja asumiseen pitäähän köyhänkin saada vähän päihdyttäviä aineita sekä röökiä ostaa jotta saa vähän haukkua yhteiskuntaa.

      • Hullujen huoneen poika se jaksaa painaa, no onhan se helppoa, kun ei ole koskaan tuottavalla työllä itseään rasittanut, eikä lukemalla tietoa saanut, SILLÄ TIETO LISÄÄ TUSKAA, sitä ei siellä Hullujen huoneella näytä olevan päähän tullut.
        Mites olis peruskepulaisen tappouhkaukset tänne meille punikille nyt?
        Me koulutetut ja paljon veroja maksaneet ja teitä elättietanoita ja maataloussyöttiläitä elättäneet, miten on?
        Lapsemme ovat todella sellaisilla paikoilla mitä- ei- koko tolliskomaassa ole edes tarjolla
        Mites olis pikku matikan tehtävä?
        - Käykö lujuusoppi?
        - Trigonometria
        - Kemian laskut laskevat hulluh´jen huoneen pojat "tilavuuspainoilla"
        - Hullujen huoneella Ylil. evp. kapt. evp.-jne. kertoi STT
        - Lämpö laajenemista ei ole, sanoo nämä Hullujen huoneen inssit, "veisi litra painaa sata varmasti aina SAMAN.."
        .


    • S24uomlaineN

      Maapallon asukasmäärä kasvaa. Kuivuus lisääntyy ja viljelyala pienenee. Tällä hetkeltä maailmalta saa ruokaa. Tulevaisuudessa se ei ole mitenkään varmaa. Hinnat tulevat nousemaan. Kuka antaa varmuuden, että meillä on riittävästi myytävää, että ruokaa saisi varmuudella.

      Ei tarvita kuin yksi katoaalto maailmalla niin tarvitsemme kaiken saatavan ravinnon.

      Maatalouden tukemiseen käytetyt varat jäävät suurelta osalta kotimaiseen kiertoon. Eteenkin vasemmisto vaatii satsamaan kotimaan kulutukseen. Näin sitä tehdään.

      Kotimaisen tuotannon alasajo merkitsisi myös elintarvekiteollisuuden loppua, koska Suomeen tuotaisiin valmiita tuotteita eikä esim. maitoa juuston tekemiseen. Kuinka paljon tulisi työttömyyttä? Millä heidän eläminen ja asuminen maksettaisiin?

      Kumotkaa jokin näistä fatkoista?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      164
      2974
    2. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      33
      2816
    3. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      37
      1831
    4. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      21
      1784
    5. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      183
      1680
    6. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      206
      1526
    7. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      325
      1473
    8. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      101
      1441
    9. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      17
      1249
    10. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      71
      1225
    Aihe