Kukaan kuullut Stasi listoista mitään?

wwwnational

Onkohan ne jo julkaistu, kuulemma korkeita politikoita listoilla. Muumimamman käsilaukussako?

8

500

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jollei valtakunnansyyttäjä nosta kannetta maanpetoksesta, niin miksi niistä nimistä pitäisi kiinnostua?
      Itä-Saksaa ei enää ole, ei myöskään Stasia.

      Jos taas oma poliittinen silmä on niin sokea, että ei erota opportunistia todellisesta kansan edun ajajasta, niin eipä tuo lista siinäkään mitään auttaisi.

      • wwwnational

        Jääköön jokaisen itsensä päätettäväksi se syyllisyydeen puntarointi. Listat esille, kun sellaiset on kerran saatu. Kyllä ne äänestyskäyttäytymiseen vaikuttaa..


      • wwwnational kirjoitti:

        Jääköön jokaisen itsensä päätettäväksi se syyllisyydeen puntarointi. Listat esille, kun sellaiset on kerran saatu. Kyllä ne äänestyskäyttäytymiseen vaikuttaa..

        Peräänkuulutin äsken sitä poliittista silmää...

        Ne, joita tuo asia kiinnostaa oikeasti omaavat myös tuon poliittisen silmän.

        Suuri osa äänestää kuitenkin sen perusteella, mitä juhlapuheissa sanotaan.


    • kassakaapissa

      STASIN entinen upseeri kertoi TV:ssä, että mitään merkittäviä tehtäviä ei suomalaisilla ollut. Listat ovat CIA:n keräämiä eikä niistä selviä yhtään mitään.Pelkkiä koodeja joista selviää nimet, jos joku typerys haluaa ja varmasti haluaakin niitä selvittää. Naurettavaa touhua. Opiskelijat laitettiin kyttäämään toisia ja tiedot kerättiin. Halonen ei ole ollut silloin sellaisessa asemassa, että olisi ylipäätään voinut olla merkittävä tiedottaja.DDR ei ollut mikään rikollisvaltio, joten suomalaiset pitivät sinnekin yhteyksiä. Alpo Rusin veli antoi salaisiakin tietoja.

      • oli aikanaan sunnuntai- vai lauantai-aamun haastattelussa YLE TV1:llä, haastattelu alkoi uutispätkällä, jossa nuori valtiotieteen yo Jorma Ollila kovasti möykkäsi stallareiden järjestämässä mielenosoituksessa stallareiden puolella.

        Voiko kukaan tosissaan kuvitella Nokian pääjohtajan olevan (tai koskaan olleen) punikki?
        Opportunisti taatusti, hyvä näin, sillä tiukan ortodoksiset minkään aatteen kannattajat eivät ole vieläkään maata perineet.

        Ortodoksi=puhdasoppinen


      • sama tarkoitus
        dj-marco kirjoitti:

        oli aikanaan sunnuntai- vai lauantai-aamun haastattelussa YLE TV1:llä, haastattelu alkoi uutispätkällä, jossa nuori valtiotieteen yo Jorma Ollila kovasti möykkäsi stallareiden järjestämässä mielenosoituksessa stallareiden puolella.

        Voiko kukaan tosissaan kuvitella Nokian pääjohtajan olevan (tai koskaan olleen) punikki?
        Opportunisti taatusti, hyvä näin, sillä tiukan ortodoksiset minkään aatteen kannattajat eivät ole vieläkään maata perineet.

        Ortodoksi=puhdasoppinen

        On niitä takinkääntäjiä esim. Wahlroosin "Nalle" todella kovan linjan taistolainen ja nyt "kapitaalin huipulla" ,ainakin melkein.


      • sama tarkoitus kirjoitti:

        On niitä takinkääntäjiä esim. Wahlroosin "Nalle" todella kovan linjan taistolainen ja nyt "kapitaalin huipulla" ,ainakin melkein.

        Hänkään ei varsinaisesti kääntänyt takkiaan, vaan oli alunperinkin opportunisti?


    • sqöäldkjfg

      kirjoitettukin:

      >>Jutun lähettäminen useasti

      Saman artikkelin lähettäminen useaan kertaan samaankaan ryhmään ei yleensä ole fiksua. Yleensä se tapahtuu vahingossa. Tahallinen viestin lähettäminen uudestaan esimerkiksi parin päivän välein on tietenkin typerää. Sillä saa nopeasti häirikön maineen. >>
      http://www.cs.tut.fi/~jkorpela/nyysit/3.4.html#toisto

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      123
      1205
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      894
    3. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      87
      767
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      19
      736
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      93
      717
    6. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      282
      692
    7. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      626
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      32
      593
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      49
      543
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      115
      511
    Aihe