Kukaan kuullut Stasi listoista mitään?

wwwnational

Onkohan ne jo julkaistu, kuulemma korkeita politikoita listoilla. Muumimamman käsilaukussako?

8

477

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jollei valtakunnansyyttäjä nosta kannetta maanpetoksesta, niin miksi niistä nimistä pitäisi kiinnostua?
      Itä-Saksaa ei enää ole, ei myöskään Stasia.

      Jos taas oma poliittinen silmä on niin sokea, että ei erota opportunistia todellisesta kansan edun ajajasta, niin eipä tuo lista siinäkään mitään auttaisi.

      • wwwnational

        Jääköön jokaisen itsensä päätettäväksi se syyllisyydeen puntarointi. Listat esille, kun sellaiset on kerran saatu. Kyllä ne äänestyskäyttäytymiseen vaikuttaa..


      • wwwnational kirjoitti:

        Jääköön jokaisen itsensä päätettäväksi se syyllisyydeen puntarointi. Listat esille, kun sellaiset on kerran saatu. Kyllä ne äänestyskäyttäytymiseen vaikuttaa..

        Peräänkuulutin äsken sitä poliittista silmää...

        Ne, joita tuo asia kiinnostaa oikeasti omaavat myös tuon poliittisen silmän.

        Suuri osa äänestää kuitenkin sen perusteella, mitä juhlapuheissa sanotaan.


    • kassakaapissa

      STASIN entinen upseeri kertoi TV:ssä, että mitään merkittäviä tehtäviä ei suomalaisilla ollut. Listat ovat CIA:n keräämiä eikä niistä selviä yhtään mitään.Pelkkiä koodeja joista selviää nimet, jos joku typerys haluaa ja varmasti haluaakin niitä selvittää. Naurettavaa touhua. Opiskelijat laitettiin kyttäämään toisia ja tiedot kerättiin. Halonen ei ole ollut silloin sellaisessa asemassa, että olisi ylipäätään voinut olla merkittävä tiedottaja.DDR ei ollut mikään rikollisvaltio, joten suomalaiset pitivät sinnekin yhteyksiä. Alpo Rusin veli antoi salaisiakin tietoja.

      • oli aikanaan sunnuntai- vai lauantai-aamun haastattelussa YLE TV1:llä, haastattelu alkoi uutispätkällä, jossa nuori valtiotieteen yo Jorma Ollila kovasti möykkäsi stallareiden järjestämässä mielenosoituksessa stallareiden puolella.

        Voiko kukaan tosissaan kuvitella Nokian pääjohtajan olevan (tai koskaan olleen) punikki?
        Opportunisti taatusti, hyvä näin, sillä tiukan ortodoksiset minkään aatteen kannattajat eivät ole vieläkään maata perineet.

        Ortodoksi=puhdasoppinen


      • sama tarkoitus
        dj-marco kirjoitti:

        oli aikanaan sunnuntai- vai lauantai-aamun haastattelussa YLE TV1:llä, haastattelu alkoi uutispätkällä, jossa nuori valtiotieteen yo Jorma Ollila kovasti möykkäsi stallareiden järjestämässä mielenosoituksessa stallareiden puolella.

        Voiko kukaan tosissaan kuvitella Nokian pääjohtajan olevan (tai koskaan olleen) punikki?
        Opportunisti taatusti, hyvä näin, sillä tiukan ortodoksiset minkään aatteen kannattajat eivät ole vieläkään maata perineet.

        Ortodoksi=puhdasoppinen

        On niitä takinkääntäjiä esim. Wahlroosin "Nalle" todella kovan linjan taistolainen ja nyt "kapitaalin huipulla" ,ainakin melkein.


      • sama tarkoitus kirjoitti:

        On niitä takinkääntäjiä esim. Wahlroosin "Nalle" todella kovan linjan taistolainen ja nyt "kapitaalin huipulla" ,ainakin melkein.

        Hänkään ei varsinaisesti kääntänyt takkiaan, vaan oli alunperinkin opportunisti?


    • sqöäldkjfg

      kirjoitettukin:

      >>Jutun lähettäminen useasti

      Saman artikkelin lähettäminen useaan kertaan samaankaan ryhmään ei yleensä ole fiksua. Yleensä se tapahtuu vahingossa. Tahallinen viestin lähettäminen uudestaan esimerkiksi parin päivän välein on tietenkin typerää. Sillä saa nopeasti häirikön maineen. >>
      http://www.cs.tut.fi/~jkorpela/nyysit/3.4.html#toisto

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      28
      2661
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      132
      2367
    3. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      116
      2073
    4. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      133
      2051
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      12
      1784
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      151
      1303
    7. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      29
      1162
    8. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1115
    9. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      90
      1110
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      36
      1039
    Aihe