Antakaapas vinkkejä, mikä olisi paras tapa saada tuulilasin sisäpuoli puhtaaksi. Olen kokeillut kaikenlaisia tuulilasin puhdistusaineita, mutta aina tuppaa jäämään rantuja.
Tuulilasin sisäpuolen puhdistus
Mikä on paras tapa?
2314272
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Pelkkää puhdasta vettä, tiskirätti ja ikkunalasta.
Kastellaan rätti reilusti, pyyhitään pariin kertaan ikkuna reilusti kosteaksi ja kuivataan muutamalla poikittaissuuntaisella lastan pyyhkäisyllä. Siinä kaikki.
Tähän tulee kohta pitkä lista jossa tuputetaan kaikenmaailman mömmöjä ja sanomalehtiä sitä sun tätä. EI TARVITA MITÄÄN NIISTÄ. Vain edellämainitut välineet ja huolellinen käsi. Jos on nakkisormi, saa rannut jäämään aineilla kuin aineilla.
Sitten kun ei ole kuivauslastaa, vettä jne. Sanomalehdellä voi puhdistaa ikkunaa melko kätevästi, perustuu siihen että selluloosaan tarttuu lika, kokeilkaa. (käsityötä)
Niinpä, sanomalehti on halpa ja HYVÄ kuituliina. Vähän kalliimpia versioita kuituliinasta myydään TV-Shopin puolella melkoisella hinnalla. Sen puhdistusteho perustuu nimen omaan noihin sellukuituihin. Itse opin sanomalehden käytön nuorena jolppina autoliikkeen harjoittelijana, kun piti niitä autoja imuroida ja laseja puhdistella.
Saako pelkällä vedellä ja lastalla ravaisen kalvon lasista?
Eihän se kuin levitä tasaisesti rasvan ikkunalle.
Tuo tuulilasin puhdistus on todella hankala tekee sen miten hyvänsä. Meinaan että siihen jää normaalilla vaivalla silti rasva tai jokin kerros.
Paras olisi kun ikkunan voisi pestä kunnolla mutta millä ohjaat vedet auton ulkopuolelle? Hissuttelu pesu ei kyllä toimi että ihan kunnon liuotin, vettä uudestaan liuotinta, kosteella rätillä pyyhintä. Näin kun muutaman kerran tekee ja puhtailla räteillä niin pääsee joka aika hyvää lopputulokseen.
Itse oon ihmetellu sitä että jos on raitisilma suodatin niin miksi silti tulee sisälle koivun siemeniä? Eikä tämä ole yhdestä autosta päätelty asia! Tarkoittaa sitä että mitään raitisilman tai jotakin vastaavaa kunnollista suodatusta ei ole kuitenkaan.
Eihän siihen mönjään mikään tehoa, jos ruutu pestään kerran vuodessa.
Kerran kuukaudessa kun pesee, niin näkeekin jotain, ja pesu hoituu kirjaimellisesti pelkällä vedellä ja kevyellä sipaisulla. Vaikka pinta on ennen pesua sormin koetellen rasvaisen tuntuinen.
Uskokoon ken tahtoo, mutta kannattaisi kokeilla ensin. Minäkin luulin ennen, että tuulilasin sisäpinnan pesuun taritaan jotain pesuaineita, mutta ei todellakaan tarvita.
Mikrokuituliina on aika kätevä. Jos on oikein likaiseksi päässyt, niin silloin voi pyyhkiä hieman kostutetulla liinalla ja lopuksi kuivalla. Jos ei päästä kovin likaiseksi, niin silloin kuiva liina ajaa asian aivan hyvin. Etuna on ettei tarvita mitään puhdistusaineita vaan vesi riittää, eikä sitäkään tarvita joka kerralla. Paras tapa meillä ja jos joku paremman esittää, niin vaihdetaan siihen.
Niin ja sopiihan se myös lasien ulkopuoliseen puhdistamiseen. Hieman enemmän kostutettuna lähtee hyönteisetkin paremmin kuin joillain hyönteissienillä.
sisäpuolen samalla lastalla kuin ulkopuolenkin. Tulee tehtyä riittävän usein. Lastalla ei saa kaikkia vesiä pois ja ne pyyhin huoltiksen paperilla. Puhdasta tulee.
"sisäpuolen samalla lastalla kuin ulkopuolenkin"
sen haluaisin nähdä.Pesetko silmälasitkin siinä samalla.
Sumuta pesuaine lasiin,pyyhi nukkaamattomalla pyyhepaperilla,toisella puhtaalla paperilla pyyhi kuivaksi. Jos jäi skraiduja pyyhi lasi vielä puhtaalla froteepyyhkeellä tai mikrokuituliinalla !
Hyvän pesuaineen saat kun laitat sumutinpulloon samaa mitä pissapoikaan ja puolet vettä(50-50) !Mielellään metanoolipohjaista pesuainetta.
Käytän jäänestospriitä ja paperipyyhkeitä, yllättäen niistä ei jää nukkaa lasiin. Ja syksyllä teroitan emännälle, että tuulilasiin ei saa koskea paljain käsin, tämä ei kyllä aina tehoa.
Kysyin luxusbussin kuljettajalta, millä lasi puhdistuu. Vastaus: Fairy on paras aine ja tarvittarssa lisäksi etikka. Erikoisaineet ovat rahastusta. Tietenkin pyyhe, mistä ei lähde kuituja.
röökii autossa, saadaan se tuulilasi tosi saastaiseen kuntoon nopeasti. Minäkin käytän sitten tuota mahdollisimman hajutonta pissapojan nestettä laimennettuna, mutta huuhdon lasin vielä etikkavedellä ja kiillotan. Etikkavesi raikastaa, mutta kannattaa pitää hyvä tuuletus, kun sitä käyttää.
Toistaiseksi olen päässyt helpoimmalla kun olen pessyt lasit tavallisella suihkepullossa olevalla ikkunan pesuaineella esim vindus tms.
Eli rulla talouspaperia mukaan, ja siivouskomeron kautta autolle.
Toimii ainakin 10 kertaa paremmin kuin ikkunan puhdistus sprayt, joista minunkin kokemuksen mukaan tahtoo jäädä likarantuja.
ITÄVALTALAINEN UUTUUSTUOTE ! CARWIC® AUTON TUULILASIN SISÄPINNAN PUHDISTAJA. NEROKAS, NOPEA JA EDULLINEN PUHDISTIN JOKAISEEN AUTOON.
Aja turvallisesti ja pidä autosi tuulilasi puhtaana myös sisäpuolelta.
Auton tuulilasi kirkkaaksi, sisäpuolelta Car-Window-Inside-Cleanerin avulla.
Carwicilla pääset hankaliinkin paikkoihin puhdistamaan tuulilasin sisäpuolelta. Laiteessa olevan mikrokuituliinan voi käyttää molemminpuolin. Se on pesunkestävä (60 astetta ilman huuhteluainetta). Mikrokuituliinaa käytetään kuivana tai hieman kostutettuna.
Auto Bild Suomi on testannut CARWIC® Lasinpuhdistusvälineen ja suosittelee sen käyttöä: "Käytön helppous, siisteys ja lopputulos vakuuttavat "! CARWIC® on sekä käytännöllinen, että ekologinen ratkaisu, koska ei tarvita kemiallisia pesuaineita.
Carwic® tuulilasin sisäpinnan puhdistaja. Ei enää hankalia asentoja kun haluat puhdistaa auton tuulilasin sisäpinnan. Carwic® on patentoitu tuote joka lisää turvallisuutta. Carwicin avulla näkyvyyden ylläpitäminen on helppoa. Kuuluu jokaisen vastuullisen autoilijan varustukseen. Hinta kotiin postitettuna vain 17.90 €..
Varamikrokuituliinat 2 kpl/setti 3.50 €.
Puhdas ja kirkas tuulilasi helpottaa näkyvyyttä ja parantaa liikenneturvallisuutta
Tilaa Carwic® verkkokaupasta www.ilaturva.com www.hirvivaroitin.fi [email protected] puh. 050-595 9697.
HiVision ikkunalasta. Maksaa alle kympin 3 mikrokuituliinaa ja ei tarvitse nestettä. Helppo, putsaa hyvin, yltää joka tuulilasin mutkaan ja 5 tähden tuote.
Hyvät neuvot ovat tarpeen, ei niinkään siihen millä ne saa puhtaaksi vaan miten. Vaatii akrobatiaa nykyautoissa tuulilasin puhdistaminen.
Siinä ehkä paras video tuulilasin sisäpinnnan puhdistusta varten:
https://www.youtube.com/watch?v=axI5Luw0Eos
Tosi näppärä ja helppokäyttöinen:
http://www.kotitavarakauppa.fi/tuotteet.html?id=5/192040
Tosi näppärä ja helppokäyttöinen:
http://www.kotitavarakauppa.fi/tuotteet.html?id=5/192040
Vanha taxarin konsti; sylkäse pari kertaa tuulilasiin ja pyyhi alue kuivaksi.
Syljen entsyymit kiilottaa lasin. Koettu on. Toimii.
Ikkunanpesuaineet irroittavat sen lian ja härmän ihan mukavasti.
Sitten vaan pyyhitään mikrokuitukankaalla.
Kiitos näistä parista viimeisestä vinkistä,
19 vuotta odotin ja nyt sain lasin puhtaaksi ja uskallan lähteä Toyotallani liikenteeseen jos se lähtee vielä käyntiin.