virolaiset

säännöt virossa suuri vitsi. Sain sen taas reissulla havaita. On suuria, voimakkaita autoja joilla ajetaan kuin mielettömät ja mieluiten toisen,nopeusrajoituksia,noudattavan perseessä kiinni ja jos sattuu tulemaan auton mittainen väli tai ei tarvii edes sitäkään,niin eukun ohi.Periaatteella se väistää joka pelkää ja sitten käännytään vähänmatkan päästä joko vasemalle tahi oikealle,voihan vittu sentään,täydellisiä kusipäitä.
Kyllä niillä molottajilla on vielä paljon opittavaa miten liikenteessä pitäisi käyttäytyä ja oppia ainakin se että säännöt ei ole laadittu pelkästään rikottaviksi niin kuin nyt näyttää olevan.
10667
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Me suomalaisethan olemme juuri oikeita opettamaan heitä, "molottajia".
Itse asiassa sitä vartenhan virolaiset ovat olemassa, että suomalaiset saavat tuntea (aiheetonta) ylemmyydentuntoa heidän kustannuksellaan.

Äänestä
  • mukaan kenenkään tarvii niitä opettaa?? En kaipaa ylemmyyden tunnetta enkä ole ketään parempi mutta tosiasia on se, että virolaiset ja viron "liikennekulttuuri" on päin persettä.Katsottiin sitä sitten mistä suunnasta hyvänsä. On se kumma kun osaavat edes jotensakin ajaa liikennesääntöjä noudattaen kun tulevat tänne suomeen lastia tuomaan.

    Äänestä

  • eikö sun kirjoitti:

    mukaan kenenkään tarvii niitä opettaa?? En kaipaa ylemmyyden tunnetta enkä ole ketään parempi mutta tosiasia on se, että virolaiset ja viron "liikennekulttuuri" on päin persettä.Katsottiin sitä sitten mistä suunnasta hyvänsä. On se kumma kun osaavat edes jotensakin ajaa liikennesääntöjä noudattaen kun tulevat tänne suomeen lastia tuomaan.

    Hyvä että muutkin huomannu että lahden eteläpuolella eletään kuin viidakossa

    Äänestä

Taitaa vaan kyrsiä kun et yliverotetulla suomi-autolla pääsekkään enään leveilemään edes Virolaiselle;)

Käy seuraavaksi vaikka Latviassa ja tule kirjoittelemaan sit lisää,Puolaan tuskin uskallat edes mennä.

Äänestä
  • jätkä kyrsi pätkääkään. En ole koskaan pärjännyt virolaisille autojen paremmuudesta puhuttaessa.Kyllä ne luikerot on aina paremmilla peleillä ajaneet kun meikeläinen mutta eipä niillä olekkaan valtio rosvoamassa veroja käyttömaksusta puhumattakaan. Bensaa kuskataan venäjälta, vakuutukset on mitä on jne.. mut silti ne on kusipäitä liikenteessä!! Olen joutunut käymään monta kertaa myös latvian puolella. Vähän samalla tolalla samat asiat on sielläkin mutta ei ehkä niin korostetusti kuin viron puolella.Puolasta en niin tiedä kerro sinä sitten kun saat niin paljon rahaa että on vara käydä kyseiset maat katsomassa!

    Äänestä

  • ei muuten kirjoitti:

    jätkä kyrsi pätkääkään. En ole koskaan pärjännyt virolaisille autojen paremmuudesta puhuttaessa.Kyllä ne luikerot on aina paremmilla peleillä ajaneet kun meikeläinen mutta eipä niillä olekkaan valtio rosvoamassa veroja käyttömaksusta puhumattakaan. Bensaa kuskataan venäjälta, vakuutukset on mitä on jne.. mut silti ne on kusipäitä liikenteessä!! Olen joutunut käymään monta kertaa myös latvian puolella. Vähän samalla tolalla samat asiat on sielläkin mutta ei ehkä niin korostetusti kuin viron puolella.Puolasta en niin tiedä kerro sinä sitten kun saat niin paljon rahaa että on vara käydä kyseiset maat katsomassa!

    Tosin eihän sitä jossain Puolassa paljoa tarvitse,paljon Suomea halvempi maa;)

    Kyllä noita maita on kierretty ja liikennetavat vähän vaihtelee mut en paljoa kyllä kotimaankaan liikennettä kehuisi,teitä vielä vähemmän.

    Äänestä

  • autoilija kirjoitti:

    Tosin eihän sitä jossain Puolassa paljoa tarvitse,paljon Suomea halvempi maa;)

    Kyllä noita maita on kierretty ja liikennetavat vähän vaihtelee mut en paljoa kyllä kotimaankaan liikennettä kehuisi,teitä vielä vähemmän.

    Ole mitään Italiaan verrattuna. Suomessa on liian tiukkapipoinen liikenne ylinopeuksien suhteen.

    Äänestä

  • Autoilija kirjoitti:

    Ole mitään Italiaan verrattuna. Suomessa on liian tiukkapipoinen liikenne ylinopeuksien suhteen.

    Tiukkapipoinen liikenne?! eipähän. Ylinopeudet karsittava pois! Rajoituksia laskettava! Lisää tiekameroita! Rajoittimet autoihin! Ja jos sekään ei auta, niin nostetaan auton verotusta.

    Kyllä se vaan niin on, että ylinopeus olisi aina rangaistava ehdottomalla vankeudella. Pienimmästäkin ylityksestä kaltereiden taakse. vaikka esim. 1v.vankeutta per 1km/h nopeuden ylitys.

    Äänestä

viroon lähteä nähdäkseen kusipäitä,ajelen jo neljättä vuotta joka päivä pitkin kehää töihin ja vähintään samoja asioita näen siellä joka ikinen päivä kansainvälisiä merkkejä sen päälle,paras tapaus on hämeenlinnasta missä auto roikkui ihan puskurissa kiinni ja oikein vittuili siellä,no kun ohi meni niin heilutin nyrkkiä,hehh,pysäytti auton minun eteen keskelle tietä ennen liikenneympyrää ja tuli autosta ulos,kai se oli turpiin tulossa vetämään mut kun huomasi että täällä onkin isompi mies niin sanoi vaan että meikäläiselle ei vittuilla,kyllä täällä se liikennekulttuuri on ihan pe...estä,toki huonompaakin löytyy..

Äänestä
  • näin asia on että kusipäitä riittää meilläkin!Mulla on autona rysleri tila-auto, jossa ei kiihdy muuta kuin kuski ja sekös joskus muutamia vituttaa kun ei kerkiä meikeläinen alta pois.Yksi jätkä roikkui kerran puskurissa kiini ja kun tuli suoranpätkä niin helvetinmoisella kiiruulla ohi!Mä näytin sille kanssa vähän sellaista merkkiä niin siitäkös se otti pulttia, näytti että pysähdy ja tuli ulos kotterostaan kun sonni ja pamautti mun nokkapeltiin nyrkillä lommon.Mä nousin kanssa autosta,tartuin jätkää niskasta kiini ja nyt siinä nokkapellissä on kaks lommoa.Meillä oli vähän tuota kokoeroa, minä 198cm toinenosapuoli vähälänta 170cm en kerennyt varmistamaan tuli jätkälle sen verran kiirus!No eipä mitä,mulla kaks lohmua pellissä,toisella saman verran kuonossa.Mutta kaikkinensa jäi hyvä mieli!! Heh heh hee!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


autoilun kirjoitti:

säännöt virossa suuri vitsi. Sain sen taas reissulla havaita. On suuria, voimakkaita autoja joilla ajetaan kuin mielettömät ja mieluiten toisen,nopeusrajoituksia,noudattavan perseessä kiinni ja jos sattuu tulemaan auton mittainen väli tai ei tarvii edes sitäkään,niin eukun ohi.Periaatteella se väistää joka pelkää ja sitten käännytään vähänmatkan päästä joko vasemalle tahi oikealle,voihan vittu sentään,täydellisiä kusipäitä.
Kyllä niillä molottajilla on vielä paljon opittavaa miten liikenteessä pitäisi käyttäytyä ja oppia ainakin se että säännöt ei ole laadittu pelkästään rikottaviksi niin kuin nyt näyttää olevan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu