Uskon että taivas ja helvetti
on olemassa ja en haluaisi
joutua helvettiin miten pääsen taivaaseen?
on olemassa ja en haluaisi
joutua helvettiin miten pääsen taivaaseen?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
http://www.greatcom.org/laws/finnish/
Sinut on ylipuhuttu. HEH HEH HEH ...
Kyllä se taivaspaikka ja helvetti on pelkkää satua ja höpötystä. Uskisten vainoharhaista kuvitelmaa. Kirkko harrastaa myös tätä valehtelua ja asioitten vääristelyä.
Eroamalla kirkosta ja ottamalle upotuskasteen.
Hei Jetti
Yksin Jeesuksen Kristuksen armosta.
Mutta tuo armo ei ole halpa, että sen saisi vain pyytämällä ja jatkamalla maailman himoissa.
Jumala on kuitenkin luvannut oman Henkensä voiman, niin että katuva ja kääntynyt ihminen voi elää Jumalan tahdon mukaista elämää sydämen halusta ja olla onnellinen.
Sinun tulee tutkia Raamattu hyvin ja edetä
sen opetuksen mukaan vilpittömästi koko ymmärrykselläsi.
Joudut kyllä näyttämään Jumalalle että tahdot olla tosissasi seuraamassa Hänen tahtoaan.
Vaikka suurin osa ihmiskunnasta ei välitä Jumalasta, on kuitenkin suuri joukko joka on löytänyt totuuden, uuden elämän jo tässä ajassa ja varmuuden tulevasta.
Ei vain taivas, vaan myös uusi maa, uudesti luotu paratiisi on tarjolla Sinulle !
Annan Sinulle linkin josta voit katsella lisätietoja.
http://www.kirjeopisto.org
http://www.netikka.net/jarinraamattuhotelli
Jumalan siunausta
Jari
Taivas on myöskin sama kuin rakastaa Herraa, sillä Herrassa on kaikki hyvyys ja se on myöskin samaa kuin rakastaa lähimmäistään.
Uskon salaisuus onkin mielenkiintoinen, syvällinen asia. Uskoon tullut usein ihmettelee, miksi minä? Pelastava usko ei ole vaatimuksia, ei ihmisen tekoja, vaan Jumalan armoa ihmistä kohtaan. Se on rakkautta vailla vaatimusta ja synnyttää vastarakkautta, antaa syvän levon, rauhan ja ilon sydämeen.
Sitä tulkitaan monin tavoin, vaikka ulkonaisesti ei ole suoraan nähtävissä se, mitä sisäisesti tapahtuu. Jumalaa kuvataan rakastavaksi isäksi, joka itse etsii ihmisiä. Jokainen joka aidosti haluaa löytää Jumalan, on jo saanut kutsun joka on synnyttänyt etsinnän, eikä Jumala jätä kutsumaansa oman onnensa varaan, vaan saattaa myös löytämään itsensä.
Jumala antaa tuntea itsensä Jeesuksen kautta, sillä hänessä näkyy Jumalan luonto ja tahto. Niinpä myöskin on pelastus löydettävissä Jeesuksen kautta. Lyhyesti sanottuna, pelastus on yksin armosta, yksin uskosta, yksin Jeesuksen Kristuksen tähden. Se on lahja, joka on tarjolla ja sen saa ottamalla sen vastaan.
"Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että hän antoi ainokaisen Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, hukkuisi, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä." (Joh.3:16)
Tässä muutamia vastauksia kysymykseesi :)
http://www.karas-sana.fi/?sid=826
Lahkoja on niin monta, ettei laskuissa pysy ja jokainen on omasta mielestään se ainoa oikea. Turha edes yrittää selvittää asiaa. Kuulosteleepa hurahtaineisuutesi aste ja etsi siihen sopiva lahko, sittenhän voit luulla mitä haluat ja vihata muita lahkoja.
Ja jos joku haluaa saivarrella siitä, mikä on lahko, minulle se on yhdentekevää, kaikki uskovaiset ovat lahkolaisia.