Mitä hihnoja autossa on ja mistä tietää vaihtotarpeen. Tiedän kyllä jakopäänhihnan ja laturinhihnan, mutta oliko niitä vielä muita.
Samoin se että mitä autosta kannattaa tutkia jotta välttyisi tien päälle jäämiseltä. Meinaan että mitä juttuja pitää katsoa että auto kulkee varmasti talvella.
Auton hihnat ?
9
5051
Vastaukset
- Roope
Katso että huoltokirjassa tai vastaavassa lukee: Toyota.
Mutta luki tai ei niin ainakin jäähdytin-nesteen pakkaskestävyys kannattaa tarkistuttaa.- jupes
Minunkin Ladan hanskalokerossa on Toyotan huoltokirja.Huollot Toyotan ohjelman mukaan. Kaikki huollot merkkiliikkeessä.
Lada ei ole jättänyt kertaakaan tielle. Mittarissa on 265500 km. - Roope
jupes kirjoitti:
Minunkin Ladan hanskalokerossa on Toyotan huoltokirja.Huollot Toyotan ohjelman mukaan. Kaikki huollot merkkiliikkeessä.
Lada ei ole jättänyt kertaakaan tielle. Mittarissa on 265500 km.Minun Toyotassani aika tasan 100 000km enemmän eikä sekään ole koskaan jättänyt tielle, enkä minä ole joutunut jättämään sitä. Menee jo sivuun Tiinan alkuperäisestä kyssäristä....
- AE111
Vähän riippuu autosta, mitä laitteita siinä on. Ja usein myös samalla hihnalla saatetaan pyörittää useita laitteia. Mieleen tulee nyt ainakin ohjaustehostimen hihna (jos hydraulinen) ja ilmastoinnin kompressorin hihna. Näitä kahta saatetaan tosin juuri pyörittää samalla hihnalla. Jos on tarpeeksi vanha kone, niin jäähdyttimen tuuletinta saatetaan pyörittää myös hihnakäyttöisesti.
Usein hihnan vinkumisestä tietää ainakin, että se on löysällä, useimmiten. Ja saattaa tosin olla kulunut tai kannattaa ainakin vaihtaa, jos on pitkään päässyt vinkumaan. Ja todella kuluneen hihnan saattaa tunnistaa jo silmämääräisestikin. Auton huoltokirjassa on usein annettu hihnojen vaihtovälit ja oikea kiristysarvo. Liian kireälle ei saa laittaa; laakerit tykkää huonoa liiasta kireydestä. Jos kyseessä on vanha auto eikä ole tietoa koska hihnoja on vaihdettu, kannattaa niitä vaihtaa varmuuden vuoksi. Ne ovat varsin halpoja. Tosin joitain rullia tms. saatta joutua samalla vaihtamaan.
Talvikestävyyden kannalta hihnoja tärkeämpiä asioita on nesteet ja akun kunto. Jotkut ei-merkkiliikkeetkin tekevät autoihin syys/talvihuoltoja, joissa em. asioita käydään läpi.- Tiina
Joo tuosta jo sai tietoa autoni on Mondeo vm.98 eli siinä on sitten tuo jako,laturin ja ohjaustehostimen hihnat. Ilmastointia ei ole joten sitä hihnaa ei ole. Ainoastaan tuo jäähdyttimen tuulettimen hihna eli onkohan sitä tuon ikäisessä autossa niin sittenhän ne taisi kaikki tullakin lueteltua.
Joo kyllä nuo valmistelut nesteet,öljyt ja akun kunto kuuluvat varmaan niihin tärkeimpiin. Mietityttää vaan että minkä syyn takia nuo autot yleensä talvella ovat jäänet välille. Ystävälläni oli, joku vanha Toyota ja se tuntui olevan aina talvella sammunut johonkin. Ei viitsitty lähteä edes lappiin lomalla, kun kulku olisi ollut niin epävarmaa. - AE111
Tiina kirjoitti:
Joo tuosta jo sai tietoa autoni on Mondeo vm.98 eli siinä on sitten tuo jako,laturin ja ohjaustehostimen hihnat. Ilmastointia ei ole joten sitä hihnaa ei ole. Ainoastaan tuo jäähdyttimen tuulettimen hihna eli onkohan sitä tuon ikäisessä autossa niin sittenhän ne taisi kaikki tullakin lueteltua.
Joo kyllä nuo valmistelut nesteet,öljyt ja akun kunto kuuluvat varmaan niihin tärkeimpiin. Mietityttää vaan että minkä syyn takia nuo autot yleensä talvella ovat jäänet välille. Ystävälläni oli, joku vanha Toyota ja se tuntui olevan aina talvella sammunut johonkin. Ei viitsitty lähteä edes lappiin lomalla, kun kulku olisi ollut niin epävarmaa.Jos autossasi on alkuperäinen akku (-98), niin ainakin sen voisi mittauttaa ja katsoa sen nesteet jne. Mondeossa pitäisi olla sähkötoiminen jäähdyttimen tuuletin. Tai sanoisin, että siinä on.
Vanhassa autossa voi olla vaikka mitä vikaa. Jos ei käyntiin lähde nimen omaan talvella, niin ensin tulee mieleen akku. Ja voihan huono laturikin olla osasyy. 80-luvun lopun paljon ajetuissa Toyotissa oli automaattiryypyissa usein vikaa, joka varsinkin talvella saattoi haitata käynnistystä. - .....
Tiina kirjoitti:
Joo tuosta jo sai tietoa autoni on Mondeo vm.98 eli siinä on sitten tuo jako,laturin ja ohjaustehostimen hihnat. Ilmastointia ei ole joten sitä hihnaa ei ole. Ainoastaan tuo jäähdyttimen tuulettimen hihna eli onkohan sitä tuon ikäisessä autossa niin sittenhän ne taisi kaikki tullakin lueteltua.
Joo kyllä nuo valmistelut nesteet,öljyt ja akun kunto kuuluvat varmaan niihin tärkeimpiin. Mietityttää vaan että minkä syyn takia nuo autot yleensä talvella ovat jäänet välille. Ystävälläni oli, joku vanha Toyota ja se tuntui olevan aina talvella sammunut johonkin. Ei viitsitty lähteä edes lappiin lomalla, kun kulku olisi ollut niin epävarmaa....kaverisi vanhan Toyotan perusteella arvioi Toyotan talvikelpoisuutta yleisesti. Jos se Toyota, vaikka vanhakin, oli aina toisinaan sammunut jonnekin niin kyllä vikaa olisi pitänyt hakea käyttäjästä. Ovat nimittäin sieltä varmimmasta päästä. Kokemusta on minullakin Toyotasta satoja tuhansia kilometrejä eikä koskaan pakkanen tms. ole vaikeuksia tuonut. Eivätkä Toyotani ole olleet mitään kovin uusia....
- AE111
AE111 kirjoitti:
Jos autossasi on alkuperäinen akku (-98), niin ainakin sen voisi mittauttaa ja katsoa sen nesteet jne. Mondeossa pitäisi olla sähkötoiminen jäähdyttimen tuuletin. Tai sanoisin, että siinä on.
Vanhassa autossa voi olla vaikka mitä vikaa. Jos ei käyntiin lähde nimen omaan talvella, niin ensin tulee mieleen akku. Ja voihan huono laturikin olla osasyy. 80-luvun lopun paljon ajetuissa Toyotissa oli automaattiryypyissa usein vikaa, joka varsinkin talvella saattoi haitata käynnistystä.Ja varmuuden vuoksi mainittakoon, että tuo tuulettimen sähkötoimisuus tarkoittaa sitä, ettei siinä ole hihnaa.
- JonR
Tiina kirjoitti:
Joo tuosta jo sai tietoa autoni on Mondeo vm.98 eli siinä on sitten tuo jako,laturin ja ohjaustehostimen hihnat. Ilmastointia ei ole joten sitä hihnaa ei ole. Ainoastaan tuo jäähdyttimen tuulettimen hihna eli onkohan sitä tuon ikäisessä autossa niin sittenhän ne taisi kaikki tullakin lueteltua.
Joo kyllä nuo valmistelut nesteet,öljyt ja akun kunto kuuluvat varmaan niihin tärkeimpiin. Mietityttää vaan että minkä syyn takia nuo autot yleensä talvella ovat jäänet välille. Ystävälläni oli, joku vanha Toyota ja se tuntui olevan aina talvella sammunut johonkin. Ei viitsitty lähteä edes lappiin lomalla, kun kulku olisi ollut niin epävarmaa.Usein talvella ongelmia voi tehdä bensatankissa oleva vesi, se pysäyttää toyotankin
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 835979
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj473995- 1313993
- 693733
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262958Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan72527Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?332249- 272234
- 2042131
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh4471838