Moikka.
Lääkäri ehdotti mulle Truxaalia unettomuuteen, nyt on opamox.
Tiedätkö sinä tästä Truxaalista mitään?
TRUXAL, onko kokemuksia?
17
18432
Vastaukset
- Haittavaikutukset
Älä ainakaan Truxalia ota, hyi. 25-50mg annoksella kyllä nukkuu, mutta seuraavana päivänä epätodellinen olo. En minä ainakaan ottaisi kun sitten jos olisi pakkotilanne.
Ei-psykoottiselle ei sovi neuroleptit unilääkkeeksi. Näin kirjoittaa psykiatria. Pyydä mieluummin Klotriptyliä tai Doxalia. Toimii.- Luke 64
Moikka.
Kiitti vastauksestasi.
Voitko kertoa tosta doksaalista lisää.
Onko sillä saidareita, lihottaako.
Onko se bentso? Jotemkin nää lekurit kammoaa bentsoja vaikka ne on parhaiten mulla toiminu. - on ns.
Luke 64 kirjoitti:
Moikka.
Kiitti vastauksestasi.
Voitko kertoa tosta doksaalista lisää.
Onko sillä saidareita, lihottaako.
Onko se bentso? Jotemkin nää lekurit kammoaa bentsoja vaikka ne on parhaiten mulla toiminu.vanhemman polven antidepressantti, matalalla annoksella se antaa hyvinkin unen (10-30 mg), siis nimenomaan matalalla, kuten esim. Remeron.
Doxalin sivuvaikutuksiin (kuten niin monen muunkin lääkkeen) saattaa kuulua painonnousu, MUTTA, ei matalilla annoksilla!
Lue lisää Doxalista vaikka os. www.yliopistonapteekki.fi tai Lääkelaitoksen sivuilta.
Minua Doxal on auttanut, olen nukkunut sillä jo pitkään, annos ei ole noussut. - Luke 64
on ns. kirjoitti:
vanhemman polven antidepressantti, matalalla annoksella se antaa hyvinkin unen (10-30 mg), siis nimenomaan matalalla, kuten esim. Remeron.
Doxalin sivuvaikutuksiin (kuten niin monen muunkin lääkkeen) saattaa kuulua painonnousu, MUTTA, ei matalilla annoksilla!
Lue lisää Doxalista vaikka os. www.yliopistonapteekki.fi tai Lääkelaitoksen sivuilta.
Minua Doxal on auttanut, olen nukkunut sillä jo pitkään, annos ei ole noussut.Moikka.
Kiitti vinkistä.
Näytti olevan tosi halpa lääke, täytyy ehdottaa lääkärille.
Onko truxsaal kokemuksia? - ed.vast.
Luke 64 kirjoitti:
Moikka.
Kiitti vinkistä.
Näytti olevan tosi halpa lääke, täytyy ehdottaa lääkärille.
Onko truxsaal kokemuksia?kokemusta Truxalista, hyvin lyhytaikainen oli "tuttavuutemme", lääke ei sopinut minulle laisinkaan, nukuin kyllä sillä ne muutamat yöt joiksi sitä otin, mutta kun päivätkin menivät siinä touhussa liki kokonaan nukkumiseksi ja lyhyet hereilläoloajat panikoinniksi (minulla on paniikkihäiriö ja depressio), niin siirsin lääkkeen suosiollisesti lääkekaapin perukoille.
Minulle ei sovi yksikään Truxalin-tyyppinen lääke. - Haittavaikutukset
Luke 64 kirjoitti:
Moikka.
Kiitti vastauksestasi.
Voitko kertoa tosta doksaalista lisää.
Onko sillä saidareita, lihottaako.
Onko se bentso? Jotemkin nää lekurit kammoaa bentsoja vaikka ne on parhaiten mulla toiminu.Tuossa joku sairas vastasi vaikka minulta kysyit. Vastasi ihan oikein Doxalin suhteen. Sen lisäisin, että se ei ole bentsodiatsepiini, mutta vaikutusmekanismiltaan ei juuri poikea niistä.
Sivuvaikutuksena pienelläkin annoksella katso tuleeko pussit silmien alle tai mustat silmien alukset. Toisilla tulee toisilla ei.
Bentsoja lääkärit varovat liikaa. Ne on 2-4% väärinkäyttäjäriskin vuoksi varuillaan, turhaan. Suurin enemmistö käyttää oikein. Kokeile bentsoilla sellaista mallia, että et ota kuin joka toinen yö tai olet viikonloput kokonaan ilman. - Luke64
Haittavaikutukset kirjoitti:
Tuossa joku sairas vastasi vaikka minulta kysyit. Vastasi ihan oikein Doxalin suhteen. Sen lisäisin, että se ei ole bentsodiatsepiini, mutta vaikutusmekanismiltaan ei juuri poikea niistä.
Sivuvaikutuksena pienelläkin annoksella katso tuleeko pussit silmien alle tai mustat silmien alukset. Toisilla tulee toisilla ei.
Bentsoja lääkärit varovat liikaa. Ne on 2-4% väärinkäyttäjäriskin vuoksi varuillaan, turhaan. Suurin enemmistö käyttää oikein. Kokeile bentsoilla sellaista mallia, että et ota kuin joka toinen yö tai olet viikonloput kokonaan ilman.Moikka.
Siis joka toinen yö opamox ja doxal. - SE sairas
Haittavaikutukset kirjoitti:
Tuossa joku sairas vastasi vaikka minulta kysyit. Vastasi ihan oikein Doxalin suhteen. Sen lisäisin, että se ei ole bentsodiatsepiini, mutta vaikutusmekanismiltaan ei juuri poikea niistä.
Sivuvaikutuksena pienelläkin annoksella katso tuleeko pussit silmien alle tai mustat silmien alukset. Toisilla tulee toisilla ei.
Bentsoja lääkärit varovat liikaa. Ne on 2-4% väärinkäyttäjäriskin vuoksi varuillaan, turhaan. Suurin enemmistö käyttää oikein. Kokeile bentsoilla sellaista mallia, että et ota kuin joka toinen yö tai olet viikonloput kokonaan ilman.joka Lukelle vastasi, anteeksi nyt kovasti kun vastasin vaikkei minulta asiaa edes kysytty!
"Sen lisäisin, että se ei ole....", mielestäni kyllä kirjoitin sen olevan antidepressantti!
Johan siitä käy ilmi ettei kyseessä on minkäänsortin bentsojohdannainen...
Niin, sairaat yleensä käyttävät lääkkeitä...oletko sinä ihan terve, siis sekä fyysisesti että psyykkisesti, niin terve, että voit ylimielisesti nimitellä ihmisiä joiksikin sairaiksi?!
- juupa
Minulla oli Truxalia, mutta se teki niin sekaisen olon, etten käyttänyt sitä pitkään.
- Luidzi
Onko sulla nyt opat?
- mä vaan
käytin truxalia yhdessä muiden kanssa. truxal ei nukuttanut mutta teki ihme kyllä todella ärtyneeksi
- Luidzi
Elikä, lihottiko Truxal sinua?
- tape80
Truxal toimii todellakin rauhottavasti.. mut vaikutus alkaa kahdenviikon kuluttua.. mä oon aina ollu sitä mieltä että bentsot on ainoa lääke tai opioidit jotka rauhottaa.. mut oon ollu väärässä. Truxal auttaa mua todellakin. :)
- Tuksu69
Oon ottanu Truxalia 2-4 yönä viikossa vuosien ajan. Käytän 50 mg:n tabletteja. Nukun sillä, kun tukki ja herään virkeenä. Lääke on kuitenkin otettava riittävän aikaisin illalla, ettei tule aamuväsymystä.
- Anonyymi
Käytän, käyttänyt useita vuosia nyt vieroitus sitä..oli 300.mg nyt 150.mg joo sairaaksi sanominen vituttaa minuakin. Kuulin aikoinaan muutamalta äijältä jotka puhuivat lääkkeestä nimeltä Cloxan oli kuulemma tehnyt ihan hulluksi on sama lääke kuin truxal no en tiedä tekeekö vai siitäkö se sitten johtuu...???
- Anonyymi
Anti psykootti lääkeitä määrätään arvostelu kyvyttömästi ,mutu tuntumalla ja yli suuria annoksia. 1981
- Anonyymi
Mulle on määrätty truxalia kertaluonteisesti. Ei auttanut yhtään. Siis YHTÄÄN. Ja lisäksi lääkkeestä tuli fyysisesti ihan helvetin hirveän huono olo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2065017Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1194111Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363599- 573585
- 513430
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest383005Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu182579- 232336
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo332123UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami231972