Implantti vai oikominen..

Onko kellään kokemuksia/tietoa suostuuko hammaslääkäri poistamaan terveen, (ienvetäytymää lukuunottamatta) väärään kohtaan kasvaneen hampaan ja laittamaan tilalle implantin oikeaan kohtaan, vaikka ongelman voisi hoitaa myös oikomisella. Oikominen kestäisi 2-3 vuotta ja ymmärtääkseni olisi myös yhtä kallista, kuin implantti.
41001
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Käypäs protetiikan erikoishammaslääkärillä. Hän osaa katsastaa tilanteen ja arvioida voisiko korjauksen tehdä posliinikruunulla tai laminaatilla. Varsin yksinkertainen toimenpide oikomiseen tai implanttiin nähden.
Eli varaa yksityiselle aikaa ja katso esim. netistä puh.luettelosta keltaisilta sivuilta näiden protetikkaaan erikoistunneiden lääkäreiden yhteystiedot.

Äänestä

Käy ihmeessä kysymässä arvio oikojahammaslääkäriltä! Oikominen ei kaikissa tapauksissa vie useita vuosia. Jos purenta on kunnossa ja tarvitsee siirtää vain yhtä tai muutamaa hammasta, voi selvitä yllättävänkin vähällä. Oma oikomiseni kestää vuoden ja maksaa n. kaksi tuhatta euroa. Mulla joudutaan pistämään koko yläleuka uuteen uskoon. Voit siis jopa päästä vähemmällä!

Implantin laitossa on riskinsä, eikä ole mitään järkeä korvata hyvää omaa hammasta implantilla siksi, että se oma sattuu olemaan hieman väärässä paikassa. Kruunut ja kaikenmaailman kuorikot on myös huonoja "väliaikaisratkaisuja". Kruunu ei välttämättä ole järin esteettinen vaihtoehto ja siinähän se oma hammas onkin sitten taas pilattu...

Äänestä
  • Oikojan arvion olen otattanut ja se oli tuo 2-3 vuotta hoitoa ja 3000-3500€. Hammas on sen verran hankalassa kohdassa. Taidanpa siis käydä näyttäytymässä tuollaisella protetiikolla.

    Äänestä

aloitin myös oikomisen yhden hampaan takia. Aluksi arvioitiin puolitoistavuotta ja vain ylärivi. nyt on alhaallakin kiinteät kojeet ja hintaa tähän mennessä mennyt jo yli 3000 euroa. Tullut kaiken maailman siirtoja, joita ei alussa edes osattu ottaa huomioon, leuka ym. purentavikoja. Voi olla että vielä tulee leukaleikkaus kyseeseen. Niin ,ja kiinteät olleet jo 2,5 vuotta tuon puolentoista vuoden sijaan. Ja kaikki vain yhden hampaan tähden. Oikojani on kyllä kokenut työssään, mutta sanoi, että oikominen ei ole riskitöntä ja voi tulla eteen arvaamattomia kustannuksen nousua. Tähän mennessä uusi arvio tehty, menee noin 5000 euroon, alunperin oli kustannusarvio 1500 euroa, jolla oli siis tarkoitus suoristaa vain yksi vino kakkonen.
Jos on rahaa tarpeeksi mistä lyödä pöytään, niin mikäs siinä. Itse olen opiskelija ja joudun varmaan turvautumaan sosiaalitukeen, että saan yllätävät kustannukset maksettua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mira kirjoitti:

Onko kellään kokemuksia/tietoa suostuuko hammaslääkäri poistamaan terveen, (ienvetäytymää lukuunottamatta) väärään kohtaan kasvaneen hampaan ja laittamaan tilalle implantin oikeaan kohtaan, vaikka ongelman voisi hoitaa myös oikomisella. Oikominen kestäisi 2-3 vuotta ja ymmärtääkseni olisi myös yhtä kallista, kuin implantti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu