Flagyl ja alkoholi ?

Sain Flagyl antibioottikuurin ja lääkäri sanoi
että viinan käyttö ei ole suositeltavaa.
Voi tulla kuulemma huono olo yms.
Viikonloppuna olisi yhdet juhlat, eli pitääkö
nyt sitten olla kuivin suin ?
Kokemuksia ?
6963
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kuule Sirpaseni kyllä se niin on että kun ton lääkkeen kanssa viinaa otat niin sen teho heikentyy ja sinulle tulee huono olo ja muita oireita. Eli kannattaa nyt olla selvinpäin, kokemus se on sekin. Toivottavasti ei kuitenkaan aivan uusi kokemus.

Äänestä

alkoholia samanaikaisesti!! Flagyl-lääkkeen ollessa kyseessä ei kysymys ole siitä, että lääkkeen teho heikkenisi alkoholin nauttimisen yhteydessä, ehei, vaan tämä lääke yhdessä alkoholin kanssa saattaa aikaansaada hengenvaarallisen ANTABUSREAKTION!!

Luehan asiasta lisää vaikka Yliopiston Apteekin nettisivuilta, asia on mainittu siellä, kuten myöskin lääkkeesi pakkausohjeessa!!

KYLLÄ, kuivin suin, ei missään nimessä alkoholia!
Lääkekuurin loppumisenkin jälkeen on vielä odotettava, sillä lääkettä on elimistössä suht pitkään!

Äänestä

Kyllä se pitää paikkansa. Siis ei missään tapauksessa alkoholia lääkekuurin aikana,eikä vielä heti kuurin päättyessäkään. Pari päivää ainakin vielä ilman alkoholia,vaikka kuuri olisi jo lopussa.
Marja

Äänestä
  • Flagyl- kuurin aikana ei saa nauttia alkoholia. Sen suhteen asia on niin kuin hoitsu kirjoitti, siitä voi saada hengenvaarallisen antabusreaktion. Muuten uskomuksella että alkoholi vähentää antibiootin vaikutusta yms. ei ole mitään perää. Ei vaikuta, siksi siitä puhutaan että kun otat alkoholia niin saatat unohtaa lääkkeen tai ottaa miten sattuu. Ja sillä sitten on vaikutusta. Jos otat lääkkeen niinkuin lääkäri on määrännyt voit nauttia alkoholia kohtuudella niin kuin kohtuudella pitäisi vaan muutenkin ottaa.

    Äänestä

  • Minna kirjoitti:

    Flagyl- kuurin aikana ei saa nauttia alkoholia. Sen suhteen asia on niin kuin hoitsu kirjoitti, siitä voi saada hengenvaarallisen antabusreaktion. Muuten uskomuksella että alkoholi vähentää antibiootin vaikutusta yms. ei ole mitään perää. Ei vaikuta, siksi siitä puhutaan että kun otat alkoholia niin saatat unohtaa lääkkeen tai ottaa miten sattuu. Ja sillä sitten on vaikutusta. Jos otat lääkkeen niinkuin lääkäri on määrännyt voit nauttia alkoholia kohtuudella niin kuin kohtuudella pitäisi vaan muutenkin ottaa.

    viestissäni tuolla heikkenemisellä sitä, että jos mahd. oksentaa lääkkeen alkoholin nauttimisen yhteydessä,unohtaa ottaa sen jne., muutoinhan mitään heikkenemistä ei tapahdu.

    Äänestä

  • hoitsu kirjoitti:

    viestissäni tuolla heikkenemisellä sitä, että jos mahd. oksentaa lääkkeen alkoholin nauttimisen yhteydessä,unohtaa ottaa sen jne., muutoinhan mitään heikkenemistä ei tapahdu.

    samaa mieltä ollaan asiasta. Hyvää syksyn alkua.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sirpa kirjoitti:

Sain Flagyl antibioottikuurin ja lääkäri sanoi
että viinan käyttö ei ole suositeltavaa.
Voi tulla kuulemma huono olo yms.
Viikonloppuna olisi yhdet juhlat, eli pitääkö
nyt sitten olla kuivin suin ?
Kokemuksia ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu