Olen ajatellut hankkia asuntovaunun seisomaan laskettelukeskuksen parkkialueelle talvikauden viikonloppukäyttöä varten. Onko kokemuksia siitä minkälainen vaunu ja mitä varusteita pitäisi olla em. käyttöön tarkoitetussa vaunussa. Koska siinä olisi tarkoitus viettää aika paljon aikaa niin sen pitäisi olla tilava ja mukavuuksiakin saisi olla. Miten esim. vessat ja suihkut toimivat tällaisissa paikallaan seisovissa vaunuissa? Onko jäätymisongelmia?
talvivaunu
Ranpe
1413723
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Jos todellista talvivaunua, pakkasilla toimivaa, etsit niin kolmen merkin kesken se jakaantuu. Eli Solifer, Polar ja Kabe. Itse pidän Kabea ykkösmerkkinä, pysyy lämpö, ei jäädy vedet, on varustettu valmiiksi jne. On myös kallein, mutta hintaero on kuitenkin marginaalinen! Kuuntele nyt mielipiteitä, käyttäjien mieluimmin!
Jos olet ostamassa uutta tai uudenkarheaa. Jos taas puhutaan n. 15 vuotta vanhemmista, voin sanoa kokemuksesta, että Matkaaja 9004 on tarkoitukseen sopiva. Tietenkin huomioon ottaen, että on kunnossa esim. kosteusvaurioiden suhteen.
Etsiskelin netistä eri vaihtoehtoja ja näyttää siltä, että Hobby on selvästi edullisempi kuin esim. Kabe. Pikaisella vilkaisulla näyttää siltä, että Kabe on tuplahintainen. Onko kokemuksia onko näissä vaunuissa sellaista eroa, että hintaero olisi perusteltu?
tohon kolmikkoon, jota on kehuttu talvivaunuiksi. Ehdottomasti täytyy lisätä Cabby. Ei pahoja vaihtoehtoja myöskään LMC eikä Knaus, mutta siinä ne talvivaunut sitten taitaa olla. Itselläni ollut LMC ja tarkeni kovillakin pakkasilla hyvin, mutta kaasuahan meni enemmän. Nyt on Kabe ja kaikki toimii erinomaisesti. Hobby ei oikein ole arvossaan ja ihan syystä. Monelta tutulta karavaanarilta olen kysellyt Hobbykuulumisia ja eivät ihan tyytyväisiä ole oleet. Ilmalämmitys ei oikein sovellu talvioloihin ainakaan kovimmilla pakkasilla, mutta kannattaa sitten valita vesikeskuslämmitys, jos talvivaunuksi aikoo sen ostaa. Yksi viihtyvyyteen merkittävästi vaikuttava ongelma on Hobby-vaunuissa aina vuoteen 2004 asti ollut yläkaappien irtoilu. Mielestäni Hobyn ja Kaben hintaero on aivan kohdallaan.
Väittävät, että Kabe olis paremmin varustettu talvikäytöön kuin Hobby. Tosin uskoisin molemmilla tarkenevan. Kannattee tutkia Polar vaunujakin.
älä missän nimessä soliferia no kyllä kabe menettelee mutta joss haluut lämpöisen ja varnnnman vaunun niin se on cabby itselläni on nyt ollu vuodesta -92 ei ole tarvinnu tehdä mitään ja tarkenee talvellakin
hobbya ei missään nimessä pahvi vaunu
on sopiva talvivaunu
Minusta talvivaunun kriteeri on siinä tuleeko vesi ulos myös pakkasella vai kulkeeko poistoputkisto vaunun alla ja jäätyy.
Lämmitys riittää kaikissa, energiaa menee enempi vähemmän eristetyissä sakuvaunuissa.
Suuret ikkunapinnat noissa etelävaunuissa hohtavat jonkin verran kylmää.
Suihkujen otto talvella on utopiaa.Yleensä suihkualtaan viemäröinti = reikä lattiassa ja kun sen avaa, kaappi on täynnä höyryä. Eli ei miellyttävä kokemus. Ja kuka kantaa veden sisään ja tietysti poiskin.
Mietipä näitä.
meillä on jo toinen solifer ja tässä 552l on laittettu lattiaan sähkömatto ie tarvii kaasua 30 asteen pakkasellakaan
no kyllä tamä sollun omistaja suoraan sanoen valehteli vaan ei narrannu se oikein valehteli
Adriat ovat myös hyviä talvivaunuja,ainakin ne jossa on alden pannu,ja lattialämmitys,varmasti tarkenette siinä talvella..
Vaihdoin juuri Kabe Briljantin Solikka 560 Finlandiaan vm: 2010.Vaunun saan keväällä. Oli ainakin toimivampi kun Kabe. Säilytystilaa enempi ja muutenkin tietysti avarampi pieneen Kabeen verrattua.En tiedä vielä lämpöominaisuuksia.
Kyllä todella Finlandia 560:sesä enenman tilaa kuin Briljantissa ja varmaan lämpöä riittää samalla tavalla.Itselläni saman mallin vaunu -09.