Neuvoja

Voisiko joku neuvoa muutamassa asiassa.

Mikä on tällä hetkellä käyttökustannuksiltaan edullisin auto? Hintaluokka pitäisi olla 25000e /- 5000e. Autoa ajattelin pitää noin 3 vuotta ja sitten vaihtaa uuteen. Koska autojen tekniikka kehittyy niin nopeasti. Auton koolla ei ole väliä, koska matkustajia vain kaksi.

Olen lukenut näitä automerkki osastoja. Muutama merkki on sulkeutunut kokonaan pois. Koska näiden kirjoittajat tuntuvat olevan melko fanaattisia mielipiteissään, uskomuksissaan, enkä itse halua leimautua samanlaiseksi. Näitä merkkejä on
Skoda, Citroen ja Toyota.

Tuntuu sille, että näitten autojen omistajat ihan oikeasti uskovat ajavansa maailman parhaalla autolla. Pokkana väittävät jotain semmoista, että Skoda olisi parempi kuin Audi tai VW. Samaten joku Citroen on yhtä hyvä kuin Mersu. Ei kait nyt sentään? Vaikka samassa liikkeessä myydään.

Mistä tämä tämmöinen johtuu?
283747
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Lähtökohtasi ovat erikoiset. Ensinnä koolla ei ole väliä. Kai nyt sentään hiukan pitää hahmottaa onko ostamassa esim. Pösö 1007:aa vai Mazda 6:sta. Lisäksi olet sulkenut muutamia merkkejä pois koska et pidä omistajien kirjoituksista! Vaikuttaako sinuun todella mitä suomi24.fi palstalla kirjoitellaan ja pelkäät niiden perusteella leimautuvasi!? Heh....

Kehittyvän tekniikan takia ei kannata autoa vaihtaa, esim. mersuissa on kasapäin elektroniikkaan liittyviä ongelmia juuri sen takia että auto on niin "kehittynyt" ja kaikki toimii sähköllä. Sama ongelma on monella muulla merkillä.

3 vuodessa käyttökustannuksiin vaikuttaa aljon auton jälleenmyyntiarvo. Parhaiten arvonsa pitävä Golf ja Corolla. Huonoiten Ford, Fiat ja ranskalaiset.

Itse ostaisin todennäköisesti Corollan tai Golffin hyvillä varusteilla.

Äänestä
  • Samoin olen aikeissa ostaa nykyisen Passatin jälkeen pienemmän auton ja todennäköinen valinta on Golf. Corolla saattaisi tulla kysymykseen, mutta kun se on juuri sellainen, mikä panee jotkut sen omistajat todistelemaan jotakin. Siis kun se on hajuton ja mauton. Sinänsä enemmän kansanauto kuin itse kansanauto (VW) ja on käytettynäkin kysytty ja siksi arvo säilyy.

    Miksi sitten Skodan ja Citikan omistajat todistelevat autojensa laatua ym. johtuu taas luonnollisesti siitä, että näiden merkkien imago eli kansan käsitys niistä on erittäin huono. Ovathan ne nykyään mainettaan parempia, etenkin Skoda, mutta ei ne nyt kuitenkaan mitään ihmevehkeitä ole. Skoda = VW ja Citikka = Peugeot.

    Äänestä

  • Tuulilasi-Turbon selvityksen mukaan vähiten arvoaan pudottavat Toyota Yaris, Fiat Punto ja Peugeot 206.

    Mutta mutulla tietysti toisenlaista tulosta.

    Äänestä

  • K.Ä. kirjoitti:

    Tuulilasi-Turbon selvityksen mukaan vähiten arvoaan pudottavat Toyota Yaris, Fiat Punto ja Peugeot 206.

    Mutta mutulla tietysti toisenlaista tulosta.

    Tietysti mitä halvempi auto on, sen vähemmän euroina häviää. Prosentteina Golf ja Corolla ovat käsittääkseni edelleen parhaita arvon säilyttäjiä.

    Äänestä

Ajan sitikalla, mutta aikaisemmin ajoin vokkelolla. Kummatkin toimittavat asiansa ja autoilua katson lähinnä kustannuspohjalta - mahdollisimman paljon kilometrejä mahdollisimman vähällä rahalla. Noh, onhan sillä mukavuudella ja tiloillakin merkitystä. Mutta auton merkillä ei. Enkä mieti pätkääkään leimaudunko sitikalla ajon takia joksinkin. Ostinpa vaan auton, kun se sattui mielyttämään.

Äänestä

on niin, että automerkkien kohdalla mielipiteet ovat AINA puolueellisia. Jos nyt kuitenkin haluat tietää, minkälaisia omistajia kullakin merkillä on, niin käyppä vilkaisemassa porukkaa, joka ajaa kohtuullisen hyvällä autolla (itseni mielestä, tietenkin), mutta ei peittele pikkuvikoja: www.saabclub.fi

Äänestä

Jatkan vielä.
Kiitos kaikille vastanneille.

Koolla ei ole väliä, koska pituuteni on 191cm ja vaimon n.180cm. Mahdumme kyllä kaikkiin autoihin.

Kesälomalla yövymme hotelleissa ja sukulaisilla. Joten matkatavara tilaa tarvitaan vain vähän, olisiko jotain 200-300L?

Ensi keväänä alkaa okt rakentaminen, siksi auto ei saa maksaa kovin paljoa. Max 30000e. Tarkoituksena ei kuitenkaan ole kuljetella autolla rakentamistarvikkeita, sitä varten on peräkärry.

Aikaisempia autoja vain yksi, Volkswagen. Joten tottakai tässä vaiheessa kaikki merkit kiinnostaa. Ammattini (koulutukseni) puolesta kyllä pidän hyvin todennäköisenä, että autohankinnassa hyvin tärkeää osaa näyttelee merkin mielikuva. Ajat sillä, miten ajattelet...?

Nyt kartoitan mielenkiinnosta asiaa. Jossakin vaiheessa on sitten oman auto hankinnan analyysin aika:)

Oman työpaikan (Sosiaali ja terveys)pihassa autoja n.100 000e ja 1500e välissä. Palkkojen erot eivät kuitenkaan ihan näin suuret.

Palaan huomenna asiaan, kun uutta tietoa.

Äänestä
  • Jos rahaa on vähän, eli joutuu sijoittamaan liikkumiseensa suuren summan tuloistaan. Niin silloin on paljon tunteitakin pelissä.
    Tulee tuntemus ettei pärjää, yleisessä kilpailussa. Jolloin joutuu selittämään vaimolleen tai ympäristölleen autoa kauppaansa.
    Ts. miksi osti jonkun halvan merkin? No siksi kun se on yhtä hyvä???
    Esim. Skoda-VW tai joku ranskalainen auto verrattuna saksalaiseen.

    Uskoo ken haluaa...

    Äänestä

  • Tutustu uuden mallin tieltä poistuvaan VW Golf Varianttiin. Hinta ja varusteet kohdallaan.

    Koska olet aloittamassa kaiken lisäksi rakennushommat tulee farmari olemaan kohdallasi oikein ratkaisu...tulee ja joutuu sitä erillaista roinaa itse kuljettamaan, joten parempi varautua... hintakin jää lähemmäs 22.000.- euroon.

    Äänestä


  • ........... kirjoitti:

    http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=588&posting=22000000010077292

    Jos olet huolissasi imagostasi, eli mikä istuu sosiaali-terveysalan ihmisen pirtaan, niin joku 80-luvun farmarilada ois aika kova. Semmoisilla olen nähnyt muittenin pienipalkkaisten virkamiesten köröttelevän.

    Taitaa kuitenkin yleisin auto olla volvo V70 ja mustana? Ainakin meidän sairaalan työpaikan p-paikalla:) Joten taitaa se Lada olla yleisempi rakennustyömaiden ja bussikuskien työpaikoilla.

    Äänestä

  • yleisin auto olla kirjoitti:

    Taitaa kuitenkin yleisin auto olla volvo V70 ja mustana? Ainakin meidän sairaalan työpaikan p-paikalla:) Joten taitaa se Lada olla yleisempi rakennustyömaiden ja bussikuskien työpaikoilla.

    Mahtaako ikkunasi olla ruumishuoneelle päin?
    Tai sitten onkin yhteiskunnan palvelijoilla TJ:n palkat.

    Äänestä

  • palkatko kirjoitti:

    Mahtaako ikkunasi olla ruumishuoneelle päin?
    Tai sitten onkin yhteiskunnan palvelijoilla TJ:n palkat.

    ajella moisilla, mutta ovat semmoisia kuninkaita jotta tokko ilmoittavat ammatikseen sosiaali- ja terveysalan toimen. Ettei suinkaan sekoitettaisi säälipalkkaisiin, mitä viestin avaajakin eittämättä budjettinsa perusteella on.

    Äänestä

  • sivuhuomio kirjoitti:

    ajella moisilla, mutta ovat semmoisia kuninkaita jotta tokko ilmoittavat ammatikseen sosiaali- ja terveysalan toimen. Ettei suinkaan sekoitettaisi säälipalkkaisiin, mitä viestin avaajakin eittämättä budjettinsa perusteella on.

    Evät kai sentään ruumisautoiila joudu ajelemaan, vaikka pitävätkin mustista V70:ta.
    Kyllä heidänkin pitäisi sentään lähelle minun palkkaani päästä. Ainakin veropörssin mukaan näin on. Tosin pääomatuloja on harvemmalla lääkärillä mutta on joillakin.

    Äänestä

kun on vähän rahaa käytössä, eikä luonne sovi kaikkiin autoihin.
Taitaa itsetunnossa muutenkin olla heikkoja kohtia?

Äänestä

Kolmessa vuodessa merkittävin kuluerä on auton arvon aleneminen. Silloin sinulle jää kaksi vaihtoehtoa: Golf ja Corolla. Jos vielä mietitään arvonalenemista niin perusmalli pitää arvonsa parhaiten. Silloin ehkä kallistuisin Corollan puolelle. Siinä on vakiona kaikki tarvittava jo halvimmassa varustevaihtoehdossa. Sääli että olet jo etukäteen sen sulkenut pois. Ehkä sitten Golf? Se on lähes yhtä hyvä vaihtoehto.

Äänestä
  • että mikä Tojota itselläsi on?

    Minulle autoilussa ei ole tärkeintä se, että miten vähän arvo putoaa. Ratin takana kun istuu, niin siitä on saatava myös nauttia. Corollassa tämä ei ole mahdollista venkoilevan ohjaustuntumansa takia. Siksi ehdottomasti Golf noista kahdesta. Vaihtoehtona huomattavasti parempi noista kahdesta mainitsemastasi, arvon alenemisen ero vähäistä, mutta tuntuma tiehen eri sfääreistä.

    Niin, ja itselläni ei ole Golffia.

    Äänestä

  • pera kirjoitti:

    että mikä Tojota itselläsi on?

    Minulle autoilussa ei ole tärkeintä se, että miten vähän arvo putoaa. Ratin takana kun istuu, niin siitä on saatava myös nauttia. Corollassa tämä ei ole mahdollista venkoilevan ohjaustuntumansa takia. Siksi ehdottomasti Golf noista kahdesta. Vaihtoehtona huomattavasti parempi noista kahdesta mainitsemastasi, arvon alenemisen ero vähäistä, mutta tuntuma tiehen eri sfääreistä.

    Niin, ja itselläni ei ole Golffia.

    Mutta seuraavaksi ehkä Corolla? Raha eli vaihtohyvitys ratkaisi asian tällä kertaa näin. Corollan uusi malli ehkä miellytti vähän enemmän ja oli muuten ihan hyvä ajettava kuten varmasti itsekin tiedät. Mutta Golf on toiminut ihan hyvin eikä sen osto mitenkään harmita. Eli voin suositella.

    Äänestä

Jos itse sivuutat Corollan niin ainoa vaihtoehto on Golf.

Äänestä
  • Golfin 1.4 ei riitä normaaliajoon. Kiihtyvyys 0-100km/h esim. on 14.7s!

    Äänestä

  • koko kirjoitti:

    Golfin 1.4 ei riitä normaaliajoon. Kiihtyvyys 0-100km/h esim. on 14.7s!

    Tuulilasin kestotesti:
    "Tehomittausten jälkeen ei tarvitse ihmetellä 1,4-litraisen Corollan pirteyttä: Toyota antaa asiakkaalle ainakin tehopuolella huomattavasti enemmän kuin lupaa. Muuttuvalla imuventtiilien ajoituksella varustetun moniventtiilikoneen tehoksi ilmoitetaan 71 kW/6 000 r/min, mutta tehomittauksissa koneesta saatiin ulos noin kymmenen kilowattia enemmän! Kansankielellä ilmaistuna tämä tarkoittaa, että 97 hevosvoiman sijasta käytössä on 110 hevosta."

    Eli voihan ostaa Golfin Corollan sijaan mutta ei tosiaan 1.4-koneella vaan ehdottomasti vähintään 1.6.

    Äänestä

  • koko kirjoitti:

    Golfin 1.4 ei riitä normaaliajoon. Kiihtyvyys 0-100km/h esim. on 14.7s!

    Mitähän se on se normaaliajo, jota mitataan 0-100 km/h kiihtyvyydellä? Aivan ilmeisesti olet ajanut Golfilla, jossa on tuo pikkumoottori (vai luitko Tuulilasin artikkelin). Ihmeen paljon tuolla liikentessä niitäkin on, liekö sitten epänormaalissa ajossa. Eivät ole jääneet moottorinsa vuoksi muiden alle vaikka eivät ihan raketteja olekaan.

    Pikkumoottorilla varustetun Corollan tai Golfin ostaja on varautunut rajalliseen suorituskykyyn. Sitten tuskin huono kiihtyvyyskään tulee yllätyksenä. Ehkä pikkumoottorilla ostava kiinnittää huomionsa enimmäkseen muihin asioihin.

    Pitää olla ihan eri moottori, jolla elvistellään noita kiihtyvyyksiä. Niitähän voi valita mm. Corollaan ja Golfiin.

    Enkä tällä kiistä sitä, etteikö Corollassa ole pirteä pikkumoottori. Parempi kuin Golfissa.

    Äänestä

  • riittävä kirjoitti:

    Mitähän se on se normaaliajo, jota mitataan 0-100 km/h kiihtyvyydellä? Aivan ilmeisesti olet ajanut Golfilla, jossa on tuo pikkumoottori (vai luitko Tuulilasin artikkelin). Ihmeen paljon tuolla liikentessä niitäkin on, liekö sitten epänormaalissa ajossa. Eivät ole jääneet moottorinsa vuoksi muiden alle vaikka eivät ihan raketteja olekaan.

    Pikkumoottorilla varustetun Corollan tai Golfin ostaja on varautunut rajalliseen suorituskykyyn. Sitten tuskin huono kiihtyvyyskään tulee yllätyksenä. Ehkä pikkumoottorilla ostava kiinnittää huomionsa enimmäkseen muihin asioihin.

    Pitää olla ihan eri moottori, jolla elvistellään noita kiihtyvyyksiä. Niitähän voi valita mm. Corollaan ja Golfiin.

    Enkä tällä kiistä sitä, etteikö Corollassa ole pirteä pikkumoottori. Parempi kuin Golfissa.

    Eli Corollan 1.4 on tehokkaampi kuin monien muiden 1.6. Tässä lainaus Tuulilasin kestotestistä:

    "1,4-litrainen Corolla tuntuu pirteältä, mikä on tietysti tärkeämpää kuin se, onko auto rajussa kiihdytyksessä kymmenyksen nopeampi vai hitaampi kuin naapurin kulkupeli. Testiauto alitti valmistajan ilmoittaman 0-100 km/h -arvon kuudella kymmenyksellä."


    Suorituskyky
    Kiihtyvyys (s)
    0-30 km/h 1,9
    0-40 km/h 2,6
    0-50 km/h 3,6
    0-60 km/h 4,8
    0-70 km/h 6,1
    0-80 km/h 7,5
    0-90 km/h 9,3
    0-100 km/h 11,4
    0-110 km/h 13,8
    0-120 km/h 16,5
    0-400 m 17,8
    - loppunopeus 124,3 km/h

    Jos katsot tästä 0-100km/h kiihtyvyyden 11.4s niin ymmärrät että Golf 1.4 ja Corolla 1.4 ovat eri planeetalta. Eli Corollan 1.4 on riittävä vähän reippaampaan ajoon ja Golf minusta vaatii sen 1.6-koneen minulle normaaliin ajoon. Olen minä ajellut paljon dieselpakullakin joka on vielä hitaampi kuin Golf 1.4 mutta se onkin jo toinen juttu.

    Äänestä

  • ero kirjoitti:

    Eli Corollan 1.4 on tehokkaampi kuin monien muiden 1.6. Tässä lainaus Tuulilasin kestotestistä:

    "1,4-litrainen Corolla tuntuu pirteältä, mikä on tietysti tärkeämpää kuin se, onko auto rajussa kiihdytyksessä kymmenyksen nopeampi vai hitaampi kuin naapurin kulkupeli. Testiauto alitti valmistajan ilmoittaman 0-100 km/h -arvon kuudella kymmenyksellä."


    Suorituskyky
    Kiihtyvyys (s)
    0-30 km/h 1,9
    0-40 km/h 2,6
    0-50 km/h 3,6
    0-60 km/h 4,8
    0-70 km/h 6,1
    0-80 km/h 7,5
    0-90 km/h 9,3
    0-100 km/h 11,4
    0-110 km/h 13,8
    0-120 km/h 16,5
    0-400 m 17,8
    - loppunopeus 124,3 km/h

    Jos katsot tästä 0-100km/h kiihtyvyyden 11.4s niin ymmärrät että Golf 1.4 ja Corolla 1.4 ovat eri planeetalta. Eli Corollan 1.4 on riittävä vähän reippaampaan ajoon ja Golf minusta vaatii sen 1.6-koneen minulle normaaliin ajoon. Olen minä ajellut paljon dieselpakullakin joka on vielä hitaampi kuin Golf 1.4 mutta se onkin jo toinen juttu.

    Joo, me ollaan tästä samaa mieltä. Corollan 1.4 liikuttaa autoa muiden merkkien 1.6-moottoristen tahtiin (VW:n lisäksi Opel, Peugeot...). Olen edelleen sitä mieltä, että pirteä moottori. Eikä se Golf 1.6-moottorillakaan vielä kiireiselle ole, maltillinen suorituskyky on siinäkin.

    Minä yritin viitata tuohon "normaaliajo"-sanaan. On vaan niin pirun vaikea määritellä sitä normaalia ajamista. Se on yhdelle toista ja toiselle aivan muuta, siihen lisätään vielä autojen suorituskyvyt ja ajo-ominaisuudet. Aikamoinen sekoitus liikenteesen. Toisilla krooninen kiire, toisilla autossa päiväunet menossa, kolmansilla jotakin muuta. Hyviä esimerkkejä voisivat olla liikennevaloista lähteminen ja rampilta jonossa moottoritielle siirtyminen. Monenlaista säätäjää löytyy noistakin tilanteista, olet varmaan huomannut. Kenen ajo olikaan normaalia?

    Yritetään kaikki selvitä sieltä ehjänä perille.

    Äänestä

  • vaan kirjoitti:

    Joo, me ollaan tästä samaa mieltä. Corollan 1.4 liikuttaa autoa muiden merkkien 1.6-moottoristen tahtiin (VW:n lisäksi Opel, Peugeot...). Olen edelleen sitä mieltä, että pirteä moottori. Eikä se Golf 1.6-moottorillakaan vielä kiireiselle ole, maltillinen suorituskyky on siinäkin.

    Minä yritin viitata tuohon "normaaliajo"-sanaan. On vaan niin pirun vaikea määritellä sitä normaalia ajamista. Se on yhdelle toista ja toiselle aivan muuta, siihen lisätään vielä autojen suorituskyvyt ja ajo-ominaisuudet. Aikamoinen sekoitus liikenteesen. Toisilla krooninen kiire, toisilla autossa päiväunet menossa, kolmansilla jotakin muuta. Hyviä esimerkkejä voisivat olla liikennevaloista lähteminen ja rampilta jonossa moottoritielle siirtyminen. Monenlaista säätäjää löytyy noistakin tilanteista, olet varmaan huomannut. Kenen ajo olikaan normaalia?

    Yritetään kaikki selvitä sieltä ehjänä perille.

    Joskus dieselpakuaikana (ei turboa) itsestä tuntui että kyllähän tällä nyt liikenteen mukana juuri pysyy. Liikennevaloissa takaani tulleet olivat ehkä eri mieltä.
    Kiihtyvyys 0-100km/h on tietysti typerä mittari mutta kyllä minä vetäisin takarajan jonnekin 12-13 sekan nurkille. Jos sen yli menee niin ainakin isompien kaupunkien liikennevaloissa on tukkona. Pienemmillä paikkakunnilla liikenne on paljon rauhallisempaa.

    Äänestä

Kun hintaraja on noinkin korkealla, niin vaihtoehtoja on kosolti. Suosittelisin kuitenkin tutustumaan uuteen Opel Astra farmariin. Uudet Opelit ovat laadukkaita, vaikka taannoisina vuosina tehtaalla pääsi laatu notkahtamaan.

Astrassa on tilaa rutkasti, se on hyvän näköinen, ei ole suurikulutuksinen ja pirun hyvä ajaa. Opelit on aina olleet hyviä ajaa. Ainakin sopii minulle kuin hansikas käteen. 20 vuotta Opeleilla ajelin, mutta nyt vaihtelun vuoksi ostin pari vuotta vanhan Citroënin Xsara Breakin. Citikan ostoa puolsivat edullinen hinta, pieni kulutus, hyvät varusteet ja hyvä ajomukavuus. Oikeasti sitikka tuntuu laadukkaalta autolta. Mutta jos Opelin kalliimpi hinta ei ole oston este, niin Astra lienee luokassaan melko ylivoimainen.

Volkswageneita välttäisin viimeiseen asti. Erinomaisen laadukkaan imagon takaa ei ole tuttavapiirissä löytynyt muuta kuin huomattavan kalliita huoltokuluja ja korjauksia.

Toyota on varmaankin teknisesti moitteettomin ja siinä suhteessa järkevin vaihtoehto. Sääli, että se on muuten niin mauton, ettei se ainakaan minussa herätä minkäänlaisia positiivisia tunteita. Ei herättäisi minussa sitä hyvään auton huolenpitoon vaadittavaa mielihyvää omasta autostaan. Auton pitää miellyttää myös silmää.

Volvo ei ehkä olisi hullumpi vaihtoehto. Itsekin katselin V40 farmareita ennen kuin päädyin sitikkaani. Käytettynä ostettaessa budjettiini sopivat Volvot olivat vaan liian paljon ajettuja.

TM vertailu juuri 14/05 pieniä laatuautoja. V50 1,6 koneella on kohtuukulutuksinen, mutta omaa varsin heikon suorituskyvyn. Mutta ei silti onneton ole, kyllä varmaan normaaliajossa pärjää. V50 tuli vertailun kakkoseksi. Voittaja on Audin A3 Sportback. Audissa oli jopa Volvoa peremmat tilat, mutta meluisuutta moitittiin. Audista en ole kuullut vastaavia moitteita laadun suhteen kuin sisarmerkistä Volkswagenista.

Vaikka nuo Audien ja Volvojen pikkumallitkin tulee tsekattua, niin helposti palaisin takaisin alkuperäiseen ehdotukseen Opel Astrasta. Kyllä siinä saa rahalle enemmän vastinetta kuin noista kahdesta em. merkistä.

Äänestä

Osta Maso. Käytettynä ehdottomasti paras jälleenmyyntiarvo!

Äänestä

Ehdoton ykkönen on Volvo V 70 D5 farkku, eli Volvon omalla koneella oleva uusikorinen auto. Niitä saa alle 30 000 euron, se pitää pahaiten hintanasa ja on helppo myydä edelleen jos tarve tulee. Volvon edut on humattu laajalti, sillä sen tuonti on mennyt ykköseksi ja ohi Mersun, joka laatu ei enää 124 mallin jälkeen vastaa niistä pyydettyjä hintoja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


auton ostajalle kirjoitti:

Voisiko joku neuvoa muutamassa asiassa.

Mikä on tällä hetkellä käyttökustannuksiltaan edullisin auto? Hintaluokka pitäisi olla 25000e /- 5000e. Autoa ajattelin pitää noin 3 vuotta ja sitten vaihtaa uuteen. Koska autojen tekniikka kehittyy niin nopeasti. Auton koolla ei ole väliä, koska matkustajia vain kaksi.

Olen lukenut näitä automerkki osastoja. Muutama merkki on sulkeutunut kokonaan pois. Koska näiden kirjoittajat tuntuvat olevan melko fanaattisia mielipiteissään, uskomuksissaan, enkä itse halua leimautua samanlaiseksi. Näitä merkkejä on
Skoda, Citroen ja Toyota.

Tuntuu sille, että näitten autojen omistajat ihan oikeasti uskovat ajavansa maailman parhaalla autolla. Pokkana väittävät jotain semmoista, että Skoda olisi parempi kuin Audi tai VW. Samaten joku Citroen on yhtä hyvä kuin Mersu. Ei kait nyt sentään? Vaikka samassa liikkeessä myydään.

Mistä tämä tämmöinen johtuu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu