kieltää YKssa muiden ihmisoikeus sopimusten ja julistusten ohella? Aika kuitenkin uniikista menettelystä varsinkin laajuutensa suhteen on kuitenkin kyse.
Suomessa ja muualla sivistyneessä maailmassa tappomääryksen antaminen varmaan on kiellettyä.
Paha homma on se että lehtimiehiä ym. lähi-idän reporttereita uhataan fatwalla jos ne kirjoittaa negatiivisia juttuja muslimeista.
Oikea kv. mafia, terroristi järjestö tämä Islam kieltämättä tässä suhteessa.
Suomessa ja muualla sivistyneessä maailmassa tappomääryksen antaminen varmaan on kiellettyä.
Paha homma on se että lehtimiehiä ym. lähi-idän reporttereita uhataan fatwalla jos ne kirjoittaa negatiivisia juttuja muslimeista.
Oikea kv. mafia, terroristi järjestö tämä Islam kieltämättä tässä suhteessa.
Vastaukset 5
Vanhimmat
kun se tulee fundamentalistikristityltä kuten esim. Pat Robertsonilta joka on sitä mieltä että USA:n pitäisi murhata Venezuelan presidentti Hugo Chavez koska tämä aikoo lopettaa öljynviennin USA:an ja ryhtyä käymään kauppaa Kiinan kanssa?
niin voin vastata. Koska ensi kertaa kuulen että fatwan kieltäminen estäisi jotain äärinationalistia ehdottamasta jonkun USA vastaista politiikkaa harjoittavan presidentin murhaamista.
Joka tapauksessa vastaus kysymykseesi on kyllä. Fatwa tulisi kieltää. Mitä mieltä itse olet?
vaan fundamentalistikristitystä, tosin ne yleensä ovat sama asia ... paitsi kun puhutaan suomalaisista fundamentalistikristityistä, joiden lojaalisuus kohdentuu yleensä Israeliin tai USA:an isänmaan sijasta.
Oletko noin niinkuin yleensä sitä mieltä että politiikkaan kuuluu hyväksyttävänä osana vastustajan murhaaminen?
Onko mielestäsi hyväksyttävää jos esim. Halonen murhauttaa Bushin siinä tapauksessa että Bush vaarantaisi Suomen taloudellisia etuja.
Onko mielestäsi hyväksyttävää että esim. Putin määrää murhattavaksi Halosen Venäjän taloudellisten etujen perusteella?
ei ainakaan ollut kyse.
' In October 2003, he suggested that the State Department be blown up with a nuclear device. '
http://www.foxnews.com/story/0,2933,166478,00.html
Juups...
Niin, keskustelussa oli siis kyse fatwasta, joka on vähän toisen luokan ongelma kuin rääväsuu tv-pastori ottamassa kantaa maan asioihin.
Yk: n ylipäätään pitäisi pistää suitset tuolle muhamettilaisuuden epäinhimillisyydelle. Ei naisia saa kohdella, niin kuin he tekevät. Fatwa ja sharia ovat rikoksia ihmisyyttä kohtaan, kuten koko muhamettilaisuuskin.