Jouduin turvautumaan jälkiehkäisyyn neljä kuukautta sitten. Ensimmäiset kuukautiset olivat myöhässä noin viikon verran, mutta tulivat muuten suht normaalisti. Lääkeiden oton jälkeen kuukautisvuoto on muuttunut ohuemmaksi, melkein veden kaltaiseksi, johon veri on sekoittunut. Ja jälkivuotoja tulee edelleen usein.
Tuntuu, että lääkkeiden oton jälkeen jonkin sortin vuoto on ollut perus olotila ja väliin sopii muutaman päivän (korkeintaan viikon) yhtämittaisia vuodottomia päiviä.
Onko kenelläkään kokemusta samasta? Tiesin odottaa oireita vielä pitkään lääkkeen käytön jälkeen, mutta koska on syytä huolestua?
Tuntuu, että lääkkeiden oton jälkeen jonkin sortin vuoto on ollut perus olotila ja väliin sopii muutaman päivän (korkeintaan viikon) yhtämittaisia vuodottomia päiviä.
Onko kenelläkään kokemusta samasta? Tiesin odottaa oireita vielä pitkään lääkkeen käytön jälkeen, mutta koska on syytä huolestua?
Vastaukset 1
Vanhimmat
kuulostaa tosi epämääräseltä ja kummalliselta tollanen.. käyhän lääkärissä!