Tälläkin palstalla ahkerasti mitäänsanomattomuuksia viljelevä Juhanip (Jehovan todistajaksi itseään väittävä), ilmestyi Jippiin Usko & Elämä palstalle rellestämään. Aliarvioiden palstan muut kirjoittajat, hän lähti heti alusta alkaen hyökkäämään ns. luopioiden ja vastustajien kimppuun kuvitellen voivansa vapaasti valehdella mitä haluaa.
Juhanip jäi tuoreeltaan kiinni ja yrittäessään selitellä itseään kuiville, hän turvautui lisävalheisiin. Voitte käydä toteamassa tilanteen klikkaamalla osoitetta:
http://www.jippii.fi/forumit/uskojaelama/?ref=162984&op=msg
Jt-Juhanipin sekoilut
11
356
Vastaukset
- Pakana(M)
valheiden varaan kirjoituksensa muulloinkin. Asia on siinä mielessä luonnollinen, että jehovalaisuus alunalkaen on rakennettu valheen varaan, ja uusilla valheilla peitetään vanhoja valheita. Juhanip:n vakiokommentti uuteen "syytökseen" koskien jehovia, esim. linkin
http://medlem.spray.se/aaac/uutiset.html
tietojen valossa, on "luopioiden valhetta". Hän leimaa jokaisen väitteen luopioiden valheeksi ilman, että edes itse on kunnolla tietoinen mistä puhutaan. Muutama sivu taakse päin on monta keskusteluketjua, joissa Juhanip. ensimmäisessä kommentissaan leimaa väitteen luopioiden valheeksi. - Henna L.
Juhanip sentään käyttää omaa nimimerkkiänsä. Se ei ole ominaista valehtelijoille. Terveisiä theokselle ja homolle.
- Anonymous
Puhtaasti omalla, rekisteröimisen kautta lukitulla omalla nimellään kirjoittavan voidaan sanoa käyttävän omaa nimimerkkiään.
Juhanip on yhtä "oikea" tai yhtä "väärä" nimimerkki, kuin mikä tahansa muukin satunnainen tai merkityksen omaava merkkiyhdistelmä.
Henna L. ei ole sen oikeampi kuin "theos", "homo" tai "Anonymous".
Nimimerkki ei kerro sitä, kuka on valehtelija. Se mikä on ominaista valehtelijoille, on nimenomaan valehtelu. Käy vilkaisemassa linkin päässä ja kerro sitten, onko valehteleminen ominaista Juhanipille. Vai oletko sinäkin teokraattisen sodankäynnin kannattaja?
- Pakana(M)
mutta vain tyhmä valehtelee valheita, jotka jokainen voi todesta valheiksi. Siispä, koska Juhanip valehtelee toistuvasti omalla nimimerkillään, niin hänestä kai voidaan käyttää nimitystä "selkärangan omaava, mutta tyhmä valehtelija".
- Pakana(M)
piti olla kommentti ylläolevaan Hennan kommenttiin. Ei otsikkoon.
- joku vaan
Sulla ei näytä olevan muuta puolustuskeinoa kuin toisten nimitteleminen valehtijaksi ja tyhmäksi. Paljastit itsesi huonoksi häviäjäksi.
- Pakana(M)
joku vaan kirjoitti:
Sulla ei näytä olevan muuta puolustuskeinoa kuin toisten nimitteleminen valehtijaksi ja tyhmäksi. Paljastit itsesi huonoksi häviäjäksi.
ihminen voi kirjoittaa jatkuvasti nimimerkkiään vaihtaen vaikka mitä. Vaikkapa keskustalupalstan jokaisen kommentin jälkeen kommentin. Onko sellaisella "kommunikoinnilla" mitään merkitystä?
Minä en nimittele ketään valehtelijaksi, vaan sanon sellaista valehtelijaksi, joka toistuvasti jää kiinni valheista. - joku vaan
Pakana(M) kirjoitti:
ihminen voi kirjoittaa jatkuvasti nimimerkkiään vaihtaen vaikka mitä. Vaikkapa keskustalupalstan jokaisen kommentin jälkeen kommentin. Onko sellaisella "kommunikoinnilla" mitään merkitystä?
Minä en nimittele ketään valehtelijaksi, vaan sanon sellaista valehtelijaksi, joka toistuvasti jää kiinni valheista.Sulla on vakava ongelma, et tunnista itseäsi.
- Juhanip
Täällä on henkilöitä jotka väittävät perättömiä asioita ja todisteeksi laittavat linkin johonkin osoitteeseen. Osoitteissa olevat sivut ovat J.T. vastustajien sivuja (Luopio?), jotka ovat puolueellisia ja asioita vääristeleviä.
Kun toi esille niiden sivujen oikean luonteen, niin väitteiltä putosi pohja pois ja siitä jokut henkilöt eivät näköjään tykänneet.
>- Pakana(M)
jos kirjoittaisin jollain toisella nimimerkillä, niin kommentoisit? Mitä se kertoo sinusta?
- Jerry Falwell
Jippiin ryhmissä kirjoittelut tänne kuluvat?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata401420Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.981355Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l2901255- 1091115
- 191061
- 651038
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva161019- 711012
Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f176878Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!
Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju18841