USA:n sotalaiva seilasi Atlattilla toisen maailmansodan aikana.Kapteeni ja perämies Smith olivat kahdestaan komentosillalla,muun miehistön ollessa messissä lounaalla.Kapteeni katsoi kiikarilla horisonttiin ja huomasi vihollisen sukellusveneen periskoopin ja sieltä tulevat kaksi vanaa vedessä.Kapteeni teki nopeasti laskelmat ja sanoi:"Perämies Smith,teillä on 30 sekuntia aikaa juosta messiin kertomaan miehistölle viimeiset sanat.Emme pysty millään väistämään noita torpedoja.Tuhomme on varma"! Smith löi kantapäät yhteen ja sanoi:"Kyllä herra kapteeni".Hän juoksi portaat alas seuraavaan kerrokseen,tempaisi messin tammiovet auki ja sepaluksia auki nappittaessaan kiiruhti kohti pöydän päätyä.Hölmistynyt miehistö katseli ihmeissään kun Smith otti suuren kalunsa esiin ja sanoi vitsikkäänä miehenä:"Pojat, 200 taalaa vetoa,kun kolautan tällä pöytään,niin koko laiva lentää ilmaan".Hän kolautti ja laiva todellakin räjähti tuhannen pilkkeiksi ja upposi.Pari tuntia uppoamisen jälkeen perämies Smith kellui kyynärpäidensä varassa messin tammioven varassa.Vastakkaisesta suunnasta kroolasi nokinaamainen kapteeni joka kysyi:"Jumalauta perämies Smith.Mitä helvettiä te siellä messissä teitte ??? - Ne torpedot menivät ohi".
Yksi parhaimmista...
Takapäivystäjä
131001
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Venäläinen öljytankkeri karahti kiville, ruorissa laivan kapteeni. Perämies ryntäsi komentosillalle ja tiedusteli syytä haveriin. Kapteenia hatutti tilanne niin pahasti, että hän syytti perämiestä karilleajosta.
-Harasoo, tehän olette humalassa ja laiminlöitte tehtävänne, karjui kapteeni perämiehelle. -Tästä tulee merkintä lokikirjaan ja ettekä tule pääsemään edes Volgalle lautturiksi, puhisi kapteeni ja kirjoitti lokikirjaan: Perämies oli tänään juovuksissa.
Nyt hatutti puolestaan perämiestä oikein vietävästi. Kapteenin poistuttua perämies avasi lokikirjan ja teki siihen lyhyen lisäyksen: Kapteeni oli tänään selvinpäin.
Joo, lisää laivajuttuja (ja laivatuttuja)! Ne ovat niin kivoja.
Merimiehen harmeja:
On se vittumaista, jos pitää hakea vittu maista. Ja se se vasta on vittumaista, jos ei sittenkään vittu maista.
Se oli lyhyt ja ytimekäs.Eikä toi aiempikaan huono ollut.
Keksitään lisää näin kesän kunniaksi.
Yahoo, tällä tavalla pitää v-sanaa käyttää, justiinsa näin eikä tilkkeenä tyhmänhokijoiden suussa....... Hyvä, merimies!
Miksi merimiehellä on lattajalat?
Jotta pysyisi paremmin laivankannella.
Miksi merimiehellä on puupää?
Jotta pysyisi paremmin pinnalla.
Täytyy hakea lakkaa satamasta, kunhan lakkaa satamasta.
Ironside, melaa et!
Oli .-D
Vain merimies sen tietää, kuinka kalja kusettaa.
Vanhat puliveivarit Arska ja Reiska istuivat rannalla naukkailemassa aperitiivia.Edessä olevalle lahdelle ilmestyi surffaaja lautansa kanssa.Hän otti komeita taitavia spurtteja tuulessa, mutta kuinka ollakaan hän kaatui ja vaipui veden alle.Arska huomasi tapahtuneen ja sanoi:"Reiska,meidän täytyy pelastaa toi kaveri".Reiska vastasi:"Kyllä se on aina ennenkin sieltä ylös tullut,turhaan murehdit".Kului kymmenen minuuttia eikä surffaajaa näkynyt.Nyt vuorostaan Reiska hermostui ja sanoi:"Kyllä meidän on haettava se kaveri pinnalle,on se varmaan hukkunut". Yhdessä iloiset veijarit kömpivät rannalle ja kahlasivat veteen surffilaudan luo pohjaa käsillään haroen.Reiska sai uhrista otteen ja yhdessä he raahasivat hänet rantapenkalle.Reiska sanoi hengästyneenä:"Kävin nuorena EA-kurssin,aloitan heti tekohengityksen".Hän aloitti heti puhallukset.Arska istui uhrin jalkopäässä ja tokaisi jonkin ajan kuluttua:"Reiska hei, ei tää taidakaan olla sama kaveri, täl on luistimet jalas".
Kaleerilaiva eteni rummunlyöjän tahdittamana Välimerellä.Sadanpäämies astui soutajien eteen rinta rottingilla ja alkoi kuuluttamaan:"Saastaiset orjat, tänään minulla on teille hyviä-ja huonoja uutisia". Orjat katsoivat silmät ymmyriäisinä,mitä äijä sanoo.Sadanpäämies jatkoi:"Ensin hyvät uutiset.Tänään saatte kaksinkertaisen ruoka-annoksen".Orjat hurrasivat riemusta mutta sadanpäämies viittasi vaikenemaan ja jatkoi:"Sitten huonot uutiset,- kapteeni haluaa tänään hiihtää vesisuksilla".
Se oli sairaan huono mitä siinä oli järkee???