Hyvät uutiset sen kuin jatkuvat diktatuurista vapautuneesta Irakista:
Etelä-Irakin shiiojen asuttama suo-alue alkaa elpyä Saddamin hallinnon kuivaamishankkeista, ja suo-shiiat saavat tilaisuuden jatkaa ikivanhaa elämäntapaansa.
Samoin uutiset kertovat perustuslain valmistumisesta -vaikka sunnit tosin katkerina aikaisemman valtansa kaventumisesta yrittävät kaikkensa uuden perustuslain kumoamiseksi.
Onneksi 26 miljoonaisesta Irakin kansasta sunnit edustavat vain vähän yli 10%:n vähemmistöä ja boikotoituaan keväisiä parlamenttivaaleja ovat siellä vielä heikommin edustettuina.
Osuiko pilkka heillä omaan nilkkaan vaaliboikotin vuoksi?
Oli miten oli, USA lisää joukkojaan syksyllä toteuttavien perustuslakia koskevien kansanvaalien vuoksi, joten sunnien kannattaisi mitä pikimmin ottaa lusikka kauniisti käteen, mikäli haluavat edes pientä osaa ilmeisesti toteutuvassa Irakin liittovaltiossa...
USA ja sen liittoumaystävät voivat hiljalleen alkaa suunnitella pääjoukkojensa kotiuttamista Irakista!
Etelä-Irakin shiiojen asuttama suo-alue alkaa elpyä Saddamin hallinnon kuivaamishankkeista, ja suo-shiiat saavat tilaisuuden jatkaa ikivanhaa elämäntapaansa.
Samoin uutiset kertovat perustuslain valmistumisesta -vaikka sunnit tosin katkerina aikaisemman valtansa kaventumisesta yrittävät kaikkensa uuden perustuslain kumoamiseksi.
Onneksi 26 miljoonaisesta Irakin kansasta sunnit edustavat vain vähän yli 10%:n vähemmistöä ja boikotoituaan keväisiä parlamenttivaaleja ovat siellä vielä heikommin edustettuina.
Osuiko pilkka heillä omaan nilkkaan vaaliboikotin vuoksi?
Oli miten oli, USA lisää joukkojaan syksyllä toteuttavien perustuslakia koskevien kansanvaalien vuoksi, joten sunnien kannattaisi mitä pikimmin ottaa lusikka kauniisti käteen, mikäli haluavat edes pientä osaa ilmeisesti toteutuvassa Irakin liittovaltiossa...
USA ja sen liittoumaystävät voivat hiljalleen alkaa suunnitella pääjoukkojensa kotiuttamista Irakista!
Vastaukset 33
Vanhimmat
siruvaltioiksi, kuten Kuwait. Näin niitä on helpompi hallita.
Tämän jälkeen, "liittovaltion" siruvaltioissa astuu valtaan tyranni, jonka nimeä emme vielä tiedä, mutta tehtävä on selvä: toimittaa impperialisteille öljyä ja siirtää öljytulot New Yourkin sitibankkiin. Kuten tapahtuu Saudi-Arabian tapauksessa jo NYT !.
Ajatella, että tynnyrihinta lähentelee jo 100 dollaria.
Näillä tuloilla ei Saudi-Arabiassa läheskään kaikki ole edes lukutaitoisia.
Ei tietenkään, sillä öljytulotkin on ryöstetty.
Venäjä saa ainakin pitää kaikki jättimäiset öljytulonsa ihan itse.
Mikähän on venäläisten lukutaitoprosentti tällä hetkellä?
Kai Venäjä voi ölytuloillaan vihdoinkin maksaa dollareissa Suomelle velkaa olevan 400 miljoonan euron velkansa?
Mallia se voi ottaa vaikka meistä suomalaisista, jotka maksoimme sotakorvaukset sodan aloitteneelle N-liitolle viimeistä piirtoa myöten...
lukea. Näyttää siltä, että kapitalismin yksi toimintaidea on LUKUTAIDOTTOMUUS. Vrt. USA !!!!
Mutta, samaa kaavaa noudattaen, Saudi-Arabian lukutaidottomuus ei siis ole mikään ihme. Näin on alamaisia helpompi hallita.
Ja mitkä ovatkaan maan vuotuiset tulot? ÖLJYTULOT ! Joilla voitaisiin kouluttaa.
Mutta mutta, silloinhan kansa saattaisi LUKEA ja tajuta, kuka oikein kusettaa !!!!!!!!!!!
Ja minne sadan vuoden ÖLJYTULOT, valtavat sellaiset, ovatkaan kadonneet.
Kyllä kapitalisti osaa. Tämä ilmeisesti närästää impperialisteja myös Venezuelan tapauksessakin.
porailemalla reikiä kallioon ja tutkimalla kovasti näytteitä, josko jotain löytyisi arveluttavaa.
Mitä nyt tuollaisten velkojen kiirehtimisessä , sillä hehän vaihtoivat jo nimeäänkin, jotta kaikki olisi sillä selvää.
Juu, N-liittohan oli paratiisi vailla vertaa, kun äänestysprosenttikin pyrki väkisin ylittämään 100%:n rajan!
Lukutaidottomuutta ei siellä tietenkään ollut, koska parhaina N-liiton propagandavuosina lähes kaikki maailman keksinnöt todettiin alunperin venäläisten keksimiksi.
Luetko edelleen satuja itäisestä naapurikansastamme?
lukutaidottomuus on todellakin yleistä.
Hajoita ja hallitse. Jä ryöstä ÖLJYTULOTKIN !
Kyllä impperialisti osaa.
Ja samaa "demokratiaa" kylvää nyt Irakiin.
Ja porvarinasset kaiken tämän impperialistimoskan purematta nielette. Kutistaako noin kova itsesensuuri kovastikkin korvien väliä?
Voihan se olla, että Venäjä maksaa velkaansa osallistumalla pienillä summilla Suomen rahoittamiin "kehitysapuprojekteihin", kuten Pietarin vedenpuhdistuslaitoksiin tms.
Näin he olisivat saaneet velkansa kuitatuksi suomalaisella rahalla ja pienillä apuruplillaan jo noin 2250-luvulla!
Mikähän lienee S-Arabian lukutaitoprosentti nykyisin ja onko se suurempi vai pienempi kuin arabimaiden prosentti yleensäkin?
Öljytulot jäivät kyllä Saddamin hallituskaudellakin sunnien käsiin, vaikka irakilaisten lukutaidosta et nyt virka mitään.
samoin kuin tilastotietoja siitäkään, minne Saudien valtaisat ÖLJYTULOT kulkeutuvat.
Jos työttömyys-prosentti huitelee ýli kolmessakymmenessä (>30), niin olisikohan siinä osviittaa lukutaidottomien määrään. Yleensähän näissä maissa joutilaat eivät myöskään osaa lukea.
Eikö totta.
Mutta Saudi-Arabian ovat impperialistit pitäneet tarkoituksellisen pimennossa, eikä ilmoitustuloista ja muiden etujen menetysten pelossa myöskään suomalainenkaan "puolueeton" ja "riippumaton" mediakaan uskalla näitä asioita ruotia.
Voipi pian joutua impperialistien mustalle listalle, eikö totta !
jos Suomi olisi halukas luopumaan korkotuloista, mutta näinhän ei ole Suomi hyväksynyt.
Venäjä-tietouttakin löytyy, jos viitsii etsiä.
http://www.mediumi.net/moskova/uutiset/talous/22_12_04.php
Onko Suomi todella vaatinut korkoja Venäjän veloista?
Missä on naapuriystävyys ja kauniit puheet yhteistyöstä, kun Suomi on valinnut noin kapitalistiset toimintatavat velan hoidossa?
Saamme olla tuollaisen epähienouden jälkeen kiitollisia, jos Venäjä maksaa enää ruplaakaan Suomelle!
Tottahan velalla korko on, tosin Venäjä on ollut valmis maksamaan ilman alennusta koko summat kerralla. Mitenhän tämä lie ollut Suomen osalta.
Huomautan vain ystävällisesti, että aiheena oli tällä kertaa Irakin hyvät uutiset.
Saudi-Arabia voidaan sitten käsitellä erikseen, kunhan Irak saadaan ensin jaloilleen Saddamin diktatuuri-painajaisen jälkeen...
Tuollainen mitätön velka yhdelle EU-maalle on (öljytuloissaan kieriskelevälle) Venäjälle aika noloa, koska he voisivat ihan PR-mielessä hoitaa nykytuloillaan velan pois vaikka huomispäivänä...
Tästä vain on kirjoittelussani kysymys.
Emme voi tässä verukkeiden virrassa olla yhtä mieltä kuin yhdestä asiasta: kysymys on paitsi öljystä, myös ÖLJYTULOJEN kaitsemisesta.
Kaikki muu on vain keinoja keskeisen päämäärän saavuttamiseksi. Tarkoitus pyhittää keinot, eikö totta.
että venäläisillä on tavotteita Irakissa.
on velan antajilla tällä hetkellä.
Ei Venäjä nyt taida olla ainoa maa maailmassa, jolla on valtionvelkaa. Lisäksi lähes kaikki siitäkin velasta on NL:n perintöä.
Venäjä on kuitenkin hoitanut oikein mallikkaasti velkojensa poismaksua Putinin kaudella. Talouskasvun vauhdittamiseksi tosin rahaa olisi voinut pistää enemmän, sillä nykyinen talouskasvu tuntuu nojaavan vain tuohon öljyn markkinahinnan kasvuun.
Yhtä kaikki, molemmilla silmillä katsottuna Putin on ainakin talouden saralla menestynyt edeltäjiään paremmin.
Muistanpa lukeneeni NL:n "vieraana" vuosikymmenen viettäneen Unto Parvilahden kirjasta "Berijan tarhoissa" että äänestysprosenteista olleet aina pelkkää propagandaa (paitsi ehkä jos mentiin yli 100%...lol)
...Nimittäin neukkulassa oli ennen vanhaan tapana järjestää äänestäneille vaalipäivinä mahdollisuus ostaa valtion puodeista "ylellisyystarvikkeita" kuten suklaata, kahvia ja sukkahousuja. Edellytys ostoksien teolle oli äänestämässä käyminen. Kummasti nousi äänestysprosentti!
Suomessa näkee harvoin noin selvää propagandakirjoitusta. Irakissa kaikki ei mene hyvin, vaikka viestistäsi voisi niin päätellä.
Koko Irakille on suuri haitta siitä, jos 20% väestöstä eli sunnit syrjäytetään kokonaan päätöksenteosta. Ennustaja en ole, mutta epäilen moisen johtavan väkivaltaan. Sisällissota voi olla liioiteltua, mutta kaikenlaiset pommi-iskut tulevat varmasti olemaan arkipäivää.
Irakilla menisi varmasti paremmin, jos terrori-iskut lopetettaisiin. Hankalaa se tietenkin on, sillä USA:n niin selvästi tekemä vääryys kaivertaa varmasti mieliä edelleen. Nykyisessä tilanteessa kun USA:n hölmöilyjö ei saa enää tekemättömiksi, toivoisi että sunnit saataisiin täysipainoisesti mukaan hallitsemaan Irakia.
USA:n joukkojen poistumista en menisi vielä sanomaan mitään. Irak on edelleen erittäin rauhaton ja vaarallinen. Toivotaan, että Irak saisi pian olla ilman miehitysjoukkoja, mutta enpä voi hyvällä tahdollakaan uskoa, että USA voisi vähentää joukkojana merkittävästi ainakaan pariin vuoteen.
Et kai nyt vain ala väittää, että terrori-iskuja tekevät jotkut muut kuin liittouman sotilaat?
Aikaisemminhan kaikki Irakissa tapahtuva paha oli tämän palstan kirjoittajien mielestä ilman epäilyäkään USA:n vika.
Et kai vain ala kääntää takkiasi?
Eikö olisi melko hassua, jos toteaisin jonkun toisen viestin olevan propagandaa ja kirjoittaisin itse tuollaista?
Eiköhän sekä nk. terroristeissa ja Yhdysvalloissa ole molemmissa vikaa. Se, joka näkee järjettömien pommi-iskujen ja vankien kiduttamisen riivaamassa maassa vain yhden syyllisen kaikkeen, kirjoittaa joko provoja tai propagandatekstejä - tai on sitten vain hieman yksinkertainen.
Viimeiset 2-3 vuotta täällä USA-haukkujaisia harrastaneet kirjoittajat ovat toimineet juuri noin.
Ovatkohan he hieman yksinkertaisia?
Mitä nyt olen palstaa silloin tällöin selannut, niin sekä USA:n kannattajat että vastustajat kirjoittavat aika yksipuolisia tekstejä.
Yksinkertaisuudesta en mene heitä haukkumaan, mutta he taitavat ottaa ihan vanhasta tottumuksesta viesteihinsä vain joko USA:n hyvät tai huonot puolet.
Itse näin kaikenlaiset kritiikittömät ylistykset tai haukkumiset uutis- ja keskusteluarvoltaan melko mitättöminä. Joku voi ehkä niistä pitää, mutta yleensä minkäänlaista keskustelua ei synny, jos ei viitsi avata kuin sen kuuluisan toisen silmän.
Vai voitko sinä odottaa USA:n kannattajilta kommenttia: "Nyt USA teki väärin"? Entä USA:n vastustajilta päinvastaista kommenttia?
vastustaminen ja sitten "demokratia" ! Brouhahahahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.
mikä seuraava veruke? ala impperialistit
Sen kyllä uskon, että jos shiia-osavaltio syntyy, niin sitä ei kyllä liitetä Iraniin, siitä pitävät impperialisti kyllä huolen. Eikö totta.
Mutta, jos Kurdi-osavaltio syntyy, mitä tapahtuu Turkin kurdialueilla. Suunnaton kurdien joukkomurha. Nythän NATO-vetoinen turkin armeija tekee joka ikinen päivä parhaansa, murentaakseen kurdit totaalisesti. Ja jos tosiaan Kurdiosavaltio Irakiin, niin ......niin.......
Onhan mahdollista, että Turkinkin kurdit muuttaisivat Irakin kurdialueelle, jos siitä tulee liittovaltion osavaltio.
Silloin Turkki voisi paremmin alkaa haaveilla EU:n jäsenyydestäkin, kun se ei enää teloittaisi kurdeja alueellaan.
Eihän kukaan ole syrjäyttämässä sunneja päätöksenteosta, joten mitä ihmettä oikein horiset? Sellainen muutos tietysti on tapahtumassa, että sunnit saavat juuri sellaisen vaikutusvallan kuin heidän osuutensa väestöstä on. Mitä väärää siinä on? Sunneille ei tunnu kelpaavan myöskään liittovaltiomalli, jossa he saisivat päättää oman osavaltionsa asioista aika pitkälle.
Siis mitä ihmettä oikein kirjoitit?
Mistä olet saanut päähäsi sen, että Irakin terroristien toiminta pohjautuu "USA tekemään vääryyteen" ? Todellisuudessahan terrorismia harrastaa se porukka, joka haluaa perustaa maahan verisen diktatuurin. Kuten olet hekä huomannut, se porukka ei juuri piittaa siviiliuhreista.
Arto Luukkainen
Turkin kurdi-sisällisota on täsmälleen samantyyppinen tilanne, kuin oli "demokraattisen" Indonesian Azech-asetelma.
Ahtisaarella olisi jälleen hommia?
Taas????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
Ihanko tosi?
Tuo suoalueen elpyminen on nyt kyllä jo liki kaksi vuotta vanha "uutinen".
Päivän uutisia et ole näemmä lukenut, muutenhan tietäisit, etteivät sunnit yksin ole Irakin kolmeen osaan jakamiseen tähtäävää perustuslakia vastaan.
Hajoita ja hallitse. Pätee vielä tänäänkin.
Badrin prikaatit hyökkäävät Moqrada al-Sadrin kannattajia vastaan ja päinvastoin. Hyviä uutisia?
Miehittäjälle kyllä, USA:n etu on tietysti saada irakilaiset taistelemaan keskenään.
"Oli miten oli, USA lisää joukkojaan syksyllä toteuttavien perustuslakia koskevien kansanvaalien vuoksi, joten sunnien kannattaisi mitä pikimmin ottaa lusikka kauniisti käteen, mikäli haluavat edes pientä osaa ilmeisesti toteutuvassa Irakin liittovaltiossa..."
Eli siis jos ei sunnit äänestä kuten USA haluaa, niin... Demokratiaa?
pommilla. OK.SE on niiden kulttuuria ja vielä tämän päivän muoti-ilmiö.
On enemmänkin USA:laista kulttuuria vaikuttaa vaaleihin ym. sisäpoliittisiin asioihin pommein, tosin ovat kohdistuneet muihin maihin nämä pommi-iskut...
Kenties länsimaisuus on jo tarttunut irakilaisiin?
mahtavaa joo