Hautajaisissa omaisille sen sijaan mitä nykyään puhuvat "kasteen armosta" että "Mies on nyt kärsimässä rangaistustaan helvetissä koska ei elämänsä aikana koskaan tehnyt parannusta! Samoin käy teille jos ette viipymättä tee parannusta!"
Mitä jos pappi sanoisi?
Kaari Salle
6248
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jos Jumalan totuuksia sanotaan, niin alkaisi todella herätys. Olisipa todella pappi paikallaan, pysäyttäs edes haudalla toiset sinne kadotuksen syövereihin menijät..
Eikö nyt sentään voisi vähän aikaisemmin puhua,
siitäkin aiheesta.Jospa se herätys tulisikin
kaikkien kohdalle ajoissa,hautajaisissa on jo myöhäistä.
Se ei sitten oliskaan pappi siinä haudan reunalla, vaan Jumala itse papin kaavussa jos tietäisi tarkkaan sanoa, mihin ihminen joutuu.
kuuntelisivat pappia suut ammollaan, lähtisivät hautajaisista ja juttelisivat keskenään, että oli pappi hieman sekasin. Joku vois jäädä mietiskelee, mut 9 kymmenestä ei tuumis mitään...sen pituinen se Tätähän on yrittäneet aika monet
Kalle Saari heitti eteen asian, jota olen usein hautajaisissa miettinyt....kun kaikista tulee hetkessä hyviä ja tuomio ei koske enää ketään...korvasyyhyyn puhutaan ja valehdellaan silmät päästä....olisiko oikeasti hyvä heitää hieman, että mihinkäs ajattelette "Kallen" nyt joutuneen, tuliseen mereen vai paratiisi-saarelle?
Ei kai tuomioita ihminen julistaa voi, mutta
se on totta että on turha antaa kuvaa että kääntymätön ihminen soittelee harppua pilven reunalla.
Raamatun opetus on ettei kuolleet tiedä mitään, ettei heillä ole ajatuksia.
He ovat kuoleman unessa ja odottavat elämän tai tuomion ylösnousemusta. Kts Ilm luku 20.
KYllä pappi voisi jotenkin kauniisti tuoda asian esiin että nöin on tämä uni ja ylösnousemuksen odotus.
vanhurskaat nousevat ensin ja toimivat pappeina Kristuksen kanssa 1000 vuotta, ja sitten II ylösnousemus on tuomion ylösnousenmus jossa ihminen nousee kuulemaan tuomionsa.
Siunausta
Jari
http://www.kirjeopisto.org