niin onko hän ateisti vai teisti??? Jos hän on teisti niin silloin hän ei ole ainoa jumala, jolloin on oltava muitakin jumalia. Jos taas jumala on ateisti niin ovatko tavalliset ateistitkin jumalia?
Jos Jumala on olemassa
~I~
16759
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
eiköhän jumala omaan olemassaoloonsa usko, jos on olemassa.
tarvitse uskoa mihinkään. Jos hän on olemassa niin hän tietää sen.
uskovainen. :) Koska hän tietää olemansa olemassa. Eivät ateistit voi olla jumalia, he ovat vain pieniä ihmisiä.
Eivät ateistit voi olla jumalia, he ovat vain pieniä ihmisiä./////
tama revohka on tehnyt omasta ideologiastaan itselleen ns.jumalan johon he turvaavat,kuin passi suuriin sarviinsa..
Iltalääkkeet ottamatta?
"tama revohka on tehnyt omasta ideologiastaan itselleen ns.jumalan johon he turvaavat,kuin passi suuriin sarviinsa.."
Korvataan sana jumala totuudella/faktalla..sit se on oikein.
aamu taalla -kai puhuit kuitenkin omista pillereistasi?
sinulle-- minulle se on maailman suurin valhe. kunnioittakaamme toistemme mielipiteita..
faktat faktoina..kuten esimerkiksi se että pässi sarviinsa turvautuu...
ilmanmuuta kunnioitetaan..eihän keskustelusta muuten mitään tule.
Jäänyt aamulääkkeet ottamatta?
sinun leikkikehastasi pois ,saat leikkia yksin..
Jumala on teisti, ja uskoo itseensä.
mitä jumala ajattelee !
Hieno homma.
Pakko olla, sillä hänhän ei voi uskoa ulkopuoliseen näkymättömään ukkeliin, ja lisäksi se ei olisi enää uskoa, vaan tietoa. Joten jumala on ateisti.
Kristittyjen jumalan kerrotaan luoneen ihmisen omaksi kuvakseen, mutta ehkä hän pyrkiki heijastamaan omia ajatuksiaan. Eli ateistit ovat jumalan kaltaisia.
Et voi verrata ateisteja JUmalaan. Ateistit ovat vaan pieniä ihmisiä.
Olihan se, mutta kyse olikin vain kristinuskosta. Eihän se tietenkään toimi todellisuudessa. Mehän sentään olemme olemassa.