hyväksikäyttäjät

ottaa aivoon jo !!

miten nyt osaisin kirjottaa lyhyesti..
ottaa kupoliin kaiken maailman tyypit, jotka pyytää huolehtimaan elikoistaan, kukistaan ja ties mistä.

sitten ne ei hyvä että kiittää osaavat. puhumattakaan että voisi sitä nyt ystävällisesti sanoa, että mitä olen velkaa?

se on eri juttu, jos tekis jonku vastapalveluksen, mutta kun ei pysty tekeen. ei oo mitään.

nyt mulle tietysti tullaa täälläkin silmille, ja sanotaan että mitäs aloit. tai että tyhmyydestä sakotetaan. tai mitä lie, että omapa on syyni.

en ole kuitenkaan mikään penikka enää. en vain viitsi kirjoittaa hienosti tässä, vaan suolla mitä suuhun tulee.

minusta on väärin, että ykskin mummeli käytti mua 1,5 kuukautta kukkien kastelijana ja postiensa edelleenlähettäjänä. ja kun tuli takas, niin oli niin riitainen että ystävyys katkesi kokonaan. väitti sitä sun tätä. pitkin hampain maksoi 25 ekeä. sitäkin väitti että minä se olen hälle sen velkää. ihme juttu. ei ole dementoitunut tms. väitti vaan, ettei niitä ois tarvinnu käydä kasteleen kuin pari kertaa viikossa. kumminkin itse soitti jo parin päivän päästä ja tuskaili, että voi voi kun on helle, onkohan niistä enää mitään jäljellä.

sitten yks toinen pyys syöttään kissojaan. no tietenki niitä piti käydä useammin kattoon kuin kerta vaan päivässä. ei voinu jättää purkkiruokaa mätänemään helteeseen.

meillä ei ollut lotin lotia. oisin itte samassa tilanteessa kysynyt mitä oon velkaa, ja heittäny vaikka 20 ekeä. ei ois ollu paljon.

kiittämättömyys se on maailman palkka.

6

1106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jäi vielä

      kun toi äijä tuolla huutaa ja häiritsee jatkuvasti. ei sitä vähää henkireikää että sais sanan pari kirjottaa rauhassa.

      niitä kissoja oli heti useita. eikä se pelkkä ruokinta riitä. niille pitää vaihtaa hiekkoja ja jutellakin niitten kanssa että ne ylipäänsä suostuis syömään mitään.

      niin että kyllä mun mielestä on niin, ettei sitä niin vain voi ottaa toisilta palveluksia vastaan, ja kysyä sitten vielä perään, että voiko pyytää toisenkin kerran !!!

      ainakin ittellä moraali sotii tuollaisia hommia vastaan noin kaikenkaikkiaan. eli jos tartten jonkun apua jossain, niin kiitän ja kysyn mitä oon velkaa, tai sitten tarjoudun tekeen jotain vastavuoroisesti tms.

      oppia ikä kaikki näköjään.

      tämä nyt tuli senkin takia, kun ei ittellä tosiaan ole ees rahaa ikinä. ja sitten nää jotkut kun reissaa siellä sun täällä kesät pitkät ja muulloinkin, vaan kotinsa vartijaa eivät pidä sen vertaa arvossa...!!

      eiköhän sitä pikku hiljaa oppine sanomaan sitten kiitos mutta ei kiitos.
      - -huoh - -

      • pahapaha

        Satanismissa tuollaisia ihmisiä nimitetään psyykkisiksi vamppyyreiksi, koska he imevät uhriensa elämän voimaa. Ainoa tapa voittaa on oppia sanomaan jyrkkä "EI!".

        Kieroimmat tekevät jopa tarpeettomia pieniä palveluksia, jotta jäisit kiitollisuuden velkaan.Esim. naapurini leikkasi kerran myös minun pihalta nurmikon ja yllätys yllätys, pian tuli vinkumaan mainitsemasi tyylistä vastapalvelusta. Totesin aivan suoraan, että en pysty auttamaan.

        Yleensä jo pari "EI" vastausta riittää karkoittamaan ongelmat pysyvästi.


      • pahapaha kirjoitti:

        Satanismissa tuollaisia ihmisiä nimitetään psyykkisiksi vamppyyreiksi, koska he imevät uhriensa elämän voimaa. Ainoa tapa voittaa on oppia sanomaan jyrkkä "EI!".

        Kieroimmat tekevät jopa tarpeettomia pieniä palveluksia, jotta jäisit kiitollisuuden velkaan.Esim. naapurini leikkasi kerran myös minun pihalta nurmikon ja yllätys yllätys, pian tuli vinkumaan mainitsemasi tyylistä vastapalvelusta. Totesin aivan suoraan, että en pysty auttamaan.

        Yleensä jo pari "EI" vastausta riittää karkoittamaan ongelmat pysyvästi.

        Verenimijöitä on maailma väärällään. Ei pidä leikkiä hyväntekijää,aina vaan pyydetään lisää eikä kiitollisia olla mistään.

        Nimimerkillä kokemusta on ja edelleen opettelee sanomaan EI.


    • timanttimies

      ihmisillä pyyhkiä

    • aina apua saisi antaa

      Otas nyt sellainen ote itseesi, ettet ole kaikkien käytettävissä, vaan sinulla itselläsi on omia tarpeita. Sanot kylmästi ei, nyt ei sovi kun tuli muuta paljon tärkeämpää ja jos sitä ei siinä heti ole niin hanki sellaista tekemistä. Lähde vaikka kauppoihin tai kaupunkiin virkistäytymään. Tai uimaan tai jonnekin näyttelyyn tai vaikka mihin. Joku laulaa: jokainen, joka apua saa sitä itse tajuu myös antaa. En nyt muista kenen levy, mutta hyvä levy. Onnea sulle!

      • pave maijasen biisissä

        mutta niin se ei oo. että hemmetin hyvä biisi, mutta tänä päivänä ihmiset valitettavasti monesti ottaa kyllä vastaan mutta unohtaa antaa mitään. ja tarkoitan laajemminkin..

        esim kantsis monenkin miettiä, onko aina vaivaamassa ystäviä ym loputtomilla kertomuksilla itsestään, sairauksistaan, suhteistaan ym ym ym...
        vaivaamista se on, jos alvariinsa saa olla terapeuttina ja kaatopaikkana. ja jos ei hyväksytä sitten sitä kritiikkiä ollenkaan, vaan aina pitäisi olla samaa mieltä ystävän kanssa, vaikka siinä ilmiselvästi olis vikaa myös.

        kerrotaan vuolaasti joka ikinen yksityiskohta, ja toinen ei saa suunvuoroa ollenkaan. sitten häippästään että "olipas taas kiva rupatella!" . .

        ei sitten tarvi ihmetellä jos ystävät karttaa tai kaikkoaa, jos ei koskaan itte ole valmis olemaan se kuuntelija?
        siis jos aina toistuu sama kaava, ja toinen vaan saa kuunnella, muttei koskaan itse olla vastavuoroisesti pääroolissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      65
      4936
    2. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      31
      3725
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      22
      3350
    4. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      79
      2325
    5. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      24
      1899
    6. Tekeekö hän

      Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.
      Ikävä
      27
      1571
    7. Laine voitti oikeudessa

      Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?
      Savonlinna
      40
      1522
    8. Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa

      kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois
      Maailman menoa
      331
      1476
    9. Puistotyöntekijät

      Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔
      Ähtäri
      14
      1443
    10. Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?

      Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?
      Ikävä
      33
      1330
    Aihe