Onko paljon tyyppivikoja vanhemmissa 93-97 malleissa ja onko kalliita korjata?
transporter
Ostaisko?
93121
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
koneet löysiä ja tahtovat hajota
naapuri osti 03 transporterin vm 99/115000km,noin 1v/18000km nyöhemmin kone laukesi yllättäen.Remontti maksoi yli 1600E riihikuivana .Muutenkin pieniä vikoja
Auto vaihtui nyt yllämainittuun Ducatoon,joissa tunnetusti kestävät motit
Epäilen että sekä Volkkarilla että Mersulla on ollut selkeä laatuongelma jo 90-luvun lopulta lähtien.Lienee merkittävä syy VW:n talousvaikeuksiin
.. Vivarokin paljon parempi.
Vw on kuulemma rahamiesten auto, koska on aika kalliit varaosat verrattuna muun merkkisiin pakuihin.
Transporterissa hinta/laatu-suhde huono.Uusi auto kyllä liian kallis,käytetyistäkin pyydetään mielettömiä hintoja,vaikka kyseessä loppuunajetut vehkeet...,.., mutta eihän se joka pyytää hullu ole,vaan maksaja.
Japseissa kyllä hyvälaatu,niissäkin hintaa liiaksi,tavartila surkea,jos jotain pitäis kuljettaa.ohjaamo semmonen rotankolo,sääliksi käy jakelukuskia
Mersut maksaa ihan liikaa,sijoitetuille rahoille et saa laatua eikä käyttöominaisuuksia
Jos tarvii pakua kuljetuksiin eikä halua maksaa mielikuvista,niin suosittelen Transitia ja Ducatoa.Transitin laatu ja hinta vähän koekeammat,ei ns statusta kuten volkkarilla ja mersulla.Ducato kestävä,mutta ei ole kyllä paljon glamouria. mutta homma hoituu
tiedoksi tuon ikäiset ducatot on samanhintaisia kun VW. Eli voisko tämän kääntää että Ducatoista pyydetään sikahintaa tuonikäisinä. Tai ducatofaneille: Ducato säilyttää hyvin arvonsa. Lukekaa miten haluatte.
Vanha auto on vanha ja sen kunto määräytyy suurinpiirtein siitä miten sitä on pidetty. Sama se mikä se merkki on jos on ajettu kun viimestä päivää niin paskahan se sitten jo on. Tyyppiviatkin on jo tuonikäisissä korjattu (vaihdettu parempaan osaan).
Uutena kaikissa takuu korjaa. No hätä. Vähän käytetyissä tehdään auton maine. Joko ne kestää tai sitten omistaja maksaa ja maine on taattu. Vanhojen osalta ihan sama. Paskoja kaikki. Osa vähemmän osa enemmän. Valitettavasti verotuksellisista syistä näistä paalattavista autoista joutuu yhä maksamaan tuhansia euroja. Sellaisillä köyhillä kuten minä elätettään sitten varaosakauppiaat. Itse asiassa varaosa kauppa on autotehtaiden tuottoisin osa. Miksikähän??
Summa summaarum jos kuljetin on hyvä osta pois.
kateelliset pikkupaskiaiset joilla ei ole varaa oikeaan pakettiautoon piipittää täällä vw/mb:n huonoutta ja köyhänä tietysti pitää tyytyä mustalais hiaceen tai paska ducatoon.
köyhät kyykkyyn rahamiesten edessä
Kyllä esim 3v vanhan volkkarin /ducaton hintaero usein suurentunut prosentuaalisesti,siten että ducaton hinta tippuu enemmän kuin volkkarin.
Edellytyksellä että kilometrit suunnilleen samat
Ostaja päättää onko hyvä/huono asia??
Ite ostin keväällä -01 Ducaton 55000km matkamittarissa pilkkahintaa, 160000 ajetusta transporterista pyydettiin 4000 euroa enempi,huoltohistoriasta ei mitään dokumentteja
Ostin T4:sen vuonna -92 Ja voi omasta kokemuksesta ja omasta autostani, että hyvä ja luotettava auto ainakin minulle. Kertaakaan ei ole jättänyt tielle ja korjaamolla ei ole seisonut. Kulutusosia on joutunut vaihtamaan, mutta eihän autoa tallissa pidettäväksi kannata ottaakaan.. Suosittelen varauksella, koska autojen aiempi "elämä" vaikuttaa auton kuntoon ja kestävyyteen myös tulevaisuudessa.